وام جانبازی
 

وام جانبازی نوعی خاص از تسهیلات پرداخت شده توسط بانک ها به افراد جانباز است که شرایط خاص خود را دارد. به طور کل این مدل از تسهیلات به جانبازان 15 درصد و بالاتر، خانواده های شهدا، ایثارگران و فرزندان جانبازان بالای 70 درصد معلولیت داده می شود.

//

گونه ای از تسهیلات ارایه شده توسط بانک های دولتی و خصوصی کشور جمهوری اسلامی ایران می باشد که به جانبازان و ایثارگران عزیز تعلق می‌گیرد. از این قبیل وام ها که به طور کل متقاضیان خاص خود را دارد، شرایط و چگونگی دریافت آن نیز منحصر به فرد است. اطلاعات کلی مانند شرایط دریافت وام جانبازان و نحوه ی اقدام برای دریافت این وام را در این متن مطالعه کنید.

براساس آمار بنیادشهید، تعداد جانبازان زیر ۲۵ درصد ۳۳۱ هزار و ۵۵۵ تن، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر ۲۳۳ هزار و ۲۶۷ تن، جانبازان ۵۰ تا ۶۹ درصد ۲۵ هزار و ۴۸۱ و جانبازان بالای ۷۰ درصد حدود ۹ هزار و ۶۸۸ است.

همین موضوع باعث می شود تا قانون گذاران به منظور تسهیل شرایط زندگی این افراد تسهیلاتی خاص فراهم آورند تا بتوانند نیازهای خود و خانواده ی خود را فراهم کنند.

وام جانبازی چیست؟

وام جانبازی نوعی خاص از تسهیلات پرداخت شده توسط بانک ها به افراد جانباز است که شرایط خاص خود را دارد. به طور کل این مدل از تسهیلات به جانبازان ۱۵ درصد و بالاتر، خانواده های شهدا(حضور اعضای درجه ی یک در جبهه)، ایثارگران( حدود دو سال و نیم می بایست سابقه ی حضور در جبهه را داشته باشند.) و فرزندان جانبازان بالای ۷۰ درصد معلولیت داده می شود.

موضوعی که نباید فراموش کرد این است که این قبیل تسهیلات تنها یک بار به هر نفر داده می‌شود و این تسهیلات در قبال ساخت منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد که به آن وام جانبازی مسکن نیز اطلاق می شود.

بیشتر بخوانید: چگونه وام خود را فوری بفروشیم؟ همه چیز درمورد فروش وام

مبلغ وام جانبازی برای ساخت یا خرید مسکن چقدر است؟

به گفته ی معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهد و امور ایثارگران میزان پرداختی وام جانبازی به جانبازان عزیز بر اساس محل سکونت آن ها محاسبه و پرداخت می شود.

به عنوان مثال وام جانبازی برای ساخت مسکن در یک کلان شهر برای یک جانباز چیزی حدود ۸۵ میلیون تومان است. در صورتی که فرد جانبازی که در روستا زندگی می‌کند، بر اساس بررسی ها و نظارت های صورت گرفته مبلغ ۴۰ میلیون تومان وام جانبازی کمک بسیار زیادی به وی برای ساخت یا خرید مسکن خواهد کرد.

برای دیگر جانبازان عزیز نیز تمهیدات لازم اندیشیده شده است. برای آن دسته از جانبازانی که در شهرهای با جمعیت کم تر از یک میلیون نفر زندگی می‌کنند، مبلغ وام در نظر گرفته شده چیزی حدود ۷۰ میلیون تومان است. افراد جانباز ساکن در شهرهای کوچک، وام جانبازی برای ساخت مسکن را به مبلغ ۶۰ میلیون تومان می توانند دریافت کنند.

شرایط دریافت وام جانبازی

شرایط دریافت وام جانبازی

موضوعی که این متقاضیان بزرگوار نباید فراموش کنند این است که این افراد باید قبل از دریافت سند و با داشتن قول نامه به اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران محل سکونت خود مراجعه کرده و در آن جا درخواست دریافت وام را به متصدی مربوطه اعلام کنند تا شرایط و ضوابط قانونی برای دریافت وام طی شود.

مهدی ایزدی معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهد و امور ایثارگران: با توجه به این موضوع که کارمزد وام جانبازی حدود چهار درصد است، متقاضیان می بایست قبل از دریافت سند نسبت به دریافت وام جانبازی موردنیاز خود اقدام کنند. از طرفی وام جانبازی تنها یک بار به فرد داده می شود و متقاضی موردنظر پس از دریافت وام قادر به درخواست مجدد وام جانبازی نخواهد بود.

وی افزود: به طور کل وام حانبازی در مقایسه با دیگر وام ها اصولا زودتر از دیگر وام ها به حساب متقاضیان ارسال می‌شود. نکته ی قابل توجه سپری شدن مراحل قانونی و اداری مربوط به این موضوع است. در صورت تکمیل بودن مدارک و عدم وجود مشکلی خاص، وام جانبازی به حساب فرد متقاضی واریز خواهد شد.

بیشتر بخوانید: دریافت وام فوری؛ چه وام هایی به صورت فوری داده می‌شوند؟

وام جانبازی در چه زمینه هایی به جانبازان پرداخت می‌شود؟

وام جانبازی به طور کل در شاخه های متفاوتی به متقاضیان داده می‌شود. از طرفی چند مورد از این زمینه ها بیش تر طرفدار دارد. اولین مورد وام جانبازی برای ساخت مسکن است که اکثرا افراد برای دریافت این قبیل وام ها اقدام می‌کنند. از طرفی وام جانبازی برای دریافت و خرید خودرو نیز دیگر زمینه ی کاربردی برای دریافت وام جانبازی است که افراد برای دریافت آن اقدام می‌کنند.

موضوع بسیار مهم این می‌باشد که تلاش می‌شود تا شرایط و ضوابط دریافت وام جانبازی تا جای ممکن آسان تر از دیگر تسهیلات باشد تا جانبازان عزیز با شکل خاصی در زمینه ی دریافت وام جانبازی خود روبرو نشوند.

مهدی تبریزی مدیر کل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران در زمینه اعطای وام جانبازی برای خرید ماشین به جانبازان گفت: در این زمینه تلاش کرده ایم تا به بهترین شکل ممکن شرایط لازم برای دریافت وام جانبازی جهت خرید خودرو را برای جانبازان تسهیل کنیم.

از طرفی کمک های دیگری که به این عزیزان شد این بود که حدود ۴۰ درصد از مبلغ کل خودروهای داخلی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت شده و مابقی آن به وسیله وام جانبازی توسط جانبازان پرداخت می‌شود. امسال حدود ۸۰۰ خودرو از این طریق به جانبازان عزیز و با کمک بانک ها به وسیله ی وام جانبازی داده شد.

وی افزود: تمام تلاش ها به منظور تسهیل سازی فرایند دریافت وام جانبازی برای این عزیزان به کار گرفته شده و تا اینجای کار این عزیزان به مشکل خاصی برنخورده اند.

مطالب مرتبط با این نوشته