شرایط دریافت وام فروش اقساطی
 
//

وام فروش اقساطی موضوعی است که قصد بررسی آن را داریم. با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم درباره ی شرایط و چگونکی دریافت این وام را به دست آورید. از طرفی موضوعاتی دیگر نیز مانند توضیحات کلی و بانک‌های ارایه دهنده‌ی وام فروش اقساطی به آن پرداخته خواهد شد.

وام فروش اقساطی چیست؟

وام فروش اقساطی یکی از پرکاربردترین تسهیلات به کار برده شده در بانک‌های دولتی و خصوصی کشور ایران است. این قبیل وام‌ها به منظور خرید محصولات و وسایل داخلی که فرایند ساخت، تولید و یا منتاژ آن در ایران صورت می‌گیرد اختصاص داده می‌شود. فرد دریافت کننده‌ی وام فروش اقساطی می‌بایست کل بهای دریافت شده از بانک را در طی سر رسید‌های مساوی و یا غیرمساوی به بانک بازگرداند. وسایل و یا محصولاتی که وام فروش اقساطی به آن‌ها تعلق می‌گیرد عبارتند از:

 • فرش
 • خودرو
 • وسایل آشپزخانه مانند یخچال، گاز، هود، سینک و…
 • تلویزیون
 • و…

بیشتر بخوانید: چگونه ۲۴ ساعته وام فوری دریافت کنیم؟

ویژگی و هدف دریافت وام فروش اقساطی در چیست؟

هدف اصلی اعطای وام فروش اقساطی توسط بانک‌های دولتی و خصوصی کمک به ارتقای میزان تولید و رشد چرخه‌ی صنعت داخلی است. با ارائه‌ی این تسهیلات به مردم و سوق دادن آن‌ها به خرید کالای ایرانی، هم به بحث اشتغال زایی کمک شده باشد و هم از طرفی میزان کیفیت و تولید کالای ایرانی با استقبال مردم افزایش پیدا کند. از طرفی با وام فروش اقساطی کمک بسیار زیادی به فرد دریافت کننده‌ی وام برای خرید وسیله‌ی مورد نظر خود می‌شود.

به طور کل این موضوع را نباید فراموش کرد که وام فروش اقساطی به افرادی تعلق می‌گیرد که مصرف کننده‌ی نهایی محصولات داخلی باشند. ویژگی مثبتی که این تسهیلات دارند این است که به راحتی همه‌ی افراد می‌توانند از آن استفاده کنند. محدودیتی برای فرد دریافت کننده وجود ندارد. افرادی مانند بازنشستگان، کارمندان دولتی یا غیر دولتی، مشاغل آزاد و دیگر شاخه‌های کاری به راحتی می‌توانند از وام فروش اقساطی به راحتی بهره مند شوند.

فرد دریافت کننده‌ی تسهیلات فروش اقساطی می‌بایست چه شرایطی را داشته باشد؟

همان طور که میدانید برای دریافت وام و بهره‌مندی از تسهیلات بانکی می‌بایست چند سری شرایط و ضوابط را داشته باشد تا بانک با درخواست دریافت وام موافقت کند. چند مورد از این شرایط را درباره ی وام فروش اقساطی بررسی می‌کنیم.

 • فرد متقاضی وام فروش اقساطی باید حتما در بانک مورد نظر حساب جاری یا پس‌انداز افتتحاح کرده باشد. کوتاه مدت بودن حساب مورد نظر بلامانع می‌باشد.
 • حداکثر تسهیلاتی که بانک به فرد متقاضی ارائه می‌دهد حدود ۸۰ درصد می‌باشد.
 • اعطای بانک برای محصول یا وسیله ی موردنظر صرفا به واسطه ی ارائه‌ی فیش یا فاکتور معتبر از فروشنده صورت می‌گیرد.
 • بررسی‌های نهایی مبنی بر صحت فاکتور و متناسب بودن ارزش محصول به ازای مبلغ مورد نظر توسط کارشناس مورد تایید بانک صورت می‌پذیرد.
 • در صورتی که قصد خرید خودرو دارید و بخشی از هزینه ی آن را می‌خواهید به وسیله وام فروش اقساطی پرداخت کنید، بانک هزینه ی موردنظر را در قالب چک در وجه شرکت خودرو موردنظر صادر می‌کند.
 • برای خرید خودرو امکان واریز هزینه‌ی مورد نظر به حساب شرکت خودرو مربوطه نیز وجود دارد.
شرایط دریافت وام مشارکت مدنی

شرایط دریافت وام فروش اقساطی

مدارک لازم جهت دریافت تسهیلات فروش اقساطی چیست؟

فرد یا افراد متقاضی وام فروش اقساطی می‌بایست چند سری مدارک را برای دریافت این وام داشته باشند. این شرایط عبارتند از:

 1. فرد یا افراد متقاضی باید نسخه‌ی چاپی و کتبی جهت اخذ وام را به بانک تحویل دهند.
 2. پیش فاکتور محصولی که قصد خرید آن را به وسیله‌ی وام دارید را جهت تحویل به بانک نیز به همراه داشته باشید.
 3. تصویر برابر اصل شناسنامه و کارت ملی را فراموش نکنید.
 4. مستندات و مدارک شغلی یکی از مدارک بسیار مهم برای دریافت وام است؛ آن را به بانک تحویل دهید.

بیشتر بخوانید: وام مرابحه چیست و چه شرایطی برای دریافت دارد؟

چه بانک‌هایی وام فروش اقساطی را برای مشتریان خود ارایه می‌دهند؟

وام فروش اقساطی بدون شک یکی از بهترین و پرکاربردترین وام‌ها در بانک‌های دولتی و خصوصی است. روزانه افراد بسیار زیادی به شعب بانک‌های مختلف مراجعه کرده و خواستار دریافت این قبیل وام‌ها هستند. به همین دلیل بانک‌ها نیز از این وام‌ها استقبال کرده و به مشتریان خود ارائه می‌دهند. بانک‌هایی مانند ملی، ملت، کشاورزی، صادرات، پارسیان، سپه و تجارت جزو بانک‌های اصلی کشور هستند که همگی تسهیلات فروش اقساطی را در دستور کار خود دارند و به مشتریان خود ارایه می‌دهند.

مدت و نحوه‌ی بازپرداخت این تسهیلات فروش اقساطی به چه شکل است؟

همان طور که می‌دانید اکثر بانک‌ها شرایط خاص خود را برای بازپرداخت وام دارند اما همگی دارای قانونی کلی هستند که تحت نظارت و بررسی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اجرا می‌شود. در کل مدت زمان بازپرداخت وام فروش اقساطی از ۲۵ تا ۶۰ ماه متغیر است. به عنوان مثال تسهیلات فروش اقساطی برای محصولات پرفروش و بادوام چیزی حدود ۲۵ تا ۳۶ ماه می‌باشد. مدت زمان حداقلی برای این محصولات ۲۵ ماه و حداکثر زمان لازم برای بازپرداخت وام برای وسیله ی موردنظر ۶۰ ماه می‌باشد.

درمورد تسهیلات خودرو مدت زمان قرارداد‌های مشارکت مدنی و مدت زمان بازپرداخت وام موردنظر نباید از ۲۵ ماه کم تر باشد. همچنین برای خودرو مدت زمان بازپرداخت تسهیلات فروش اقساطی نباید بیشتر از ۶۰ ماه عبور کند.

نحوه ی بازپرداخت این مدل وام نیز مانند دیگر تسهیلات از طریق تلفن بانک، اینترنت بانک، شعب بانک‌ها و یا دستگاه‌های خودپرداز نیز امکان پذیر است.

مطالب مرتبط با این نوشته