تسهیلات و وام سلف چیست
 

تسهیلات سلف به منظور ایجاد گردش مالی و نقدی موسسات و شرکت های داخلی وبه درخواست خود تولیدکنندگان به آن ها داده می شود. به همین دلیل بانک ها برای کمک به تولیدات داخلی و شرکت های بومی، اقدام به ارائه ی تسهیلات سلف به صاحبان حساب خود می کنند.

//

امروزه تسهیلات سلف یکی از نمونه تسهیلات متعددی است که اکثر بانک های دولتی و خصوصی جمهوری اسلامی ایران به متقاضیان خود عرضه میکنند. از طرفی این نمونه تسهیلات دارای شرایط و ضوابط خاصی است که می بایست قبل از اقدام برای دریافت وام از آن مطلع شد. در این قسمت مواردی مانند تعریف کلی تسهیلات سلف، ویژگی ها، شرایط دریافت و . . . مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تسهیلات سلف چیست؟

قبل از توضیح درباره ی تسهیلات سلف بهتر است درباره ی سلف بدانید. به طور کل سلف به آن دسته از معاملاتی گفته میشود که محصول موردنظر خود را از شرکت داخلی خاص به طور پیش خرید، خریداری میگردد. تسهیلات سلف نیز به پرداخت کل یا بخش اعظمی از قیمت موردنظر محصول به فرد متقاضی است.

تسهیلات سلف به چه دلیل به متقاضیان داده می‌شود؟

این گونه تسهیلات به منظور ایجاد گردش مالی و نقدی موسسات و شرکت های داخلی وبه درخواست خود تولیدکنندگان به آن ها داده می شود. به همین دلیل بانک ها برای کمک به تولیدات داخلی و شرکت های بومی، اقدام به ارائه ی تسهیلات سلف به صاحبان حساب خود می کنند. پیش خرید محصولات داخلی می تواند کمک بسیار زیادی به چرخه ی اقتصادی کشور کند.

به طور کل معاملات سلف در شاخه هایی مانند، کشاورزی، صنعت و تجارت تقسیم بندی میشود. افراد در این شاخه ها می توانند اقدام به دریافت تسهیلات سلف کنند.

تسهیلات سلف برای تامین نیاز مالی فرد تولید کننده ی کالا به او عرضه میشود. تنها قسمتی از هزینه ی کلی تولید محصول مورد نظر به فرد متقاضی داده شده و مابقی آن می بایست از سرمایه درگردش وی برای تولید محسول موردنظر تامین شود.

بیشتر بخوانید: چگونه ۲۴ ساعته وام فوری دریافت کنیم؟

شرایط اعطای تسهیلات سلف به متقاضیان چیست؟

افرادی که قصد دریافت وام سلف را دارند باید این نکته را به یاد داشته باشند که قبل از ارائه درخواست وام موردنظر خود به بانک تمامی شرایط مورد نظر را داشته باشند تا در فرایند دریافت وام خود با مشکل خاصی روبرو نشوند. دریافت تسهیلات سلف دارای شرایطی است که افراد برای دریافت آن باید این موارد را فراهم کنند، این موارد عبارتند از:

 • فرد دریافت کننده ی وام در راس تولید محصول مورد نظر باشد.
 • فرد دریافت کننده ی وام سلف، مبلغ دریافت شده از بانک را صرف معاملات مربوط به سلف کنند.
 • کالای موضوع موردنظر برای دریافت تسهیلات سلف باید در فروش بسیار ساده و یا به عبارتی دیگر سهل البیع باشد تا دریافت و بازپرداخت وام آن ساده تر و بدون هیچ گونه مشکلی صورت گیرد.
مدارک و شرایط دریافت تسهیلات سلف

مدارک و شرایط دریافت تسهیلات سلف

چه مدرک یا مدارکی برای دریافت تسهیلات سلف مورد نیاز است؟

تسهیلات سلف مانند سایر تسهیلات نیز نیازمند شرایطی و مدارکی است که فرد درخواست دهنده‌ی تسهیلات باید آن را فراهم کند؛ این مدارک شامل:

 • درخواست کتبی مبنی بر دریافت وام سلف به بانک موردنظر
 • ارائه ی تمام مدارک مربوط به محل فعالیت به بانک
 • معتبر بودن مدارک و مورد تایید بودن آن ها توسط مراجع ذی ربط
 • کلیه مجوزها و موافقت نامه های مربوط به فعالیتی که برای آن اقدام به دریافت تسهیلات سلف کرده اید، می بایست به بانک ارایه شود.

این نکته را نباید فراموش کرد که تسهیلات سلف هم به اشخاص حقیقی وهم به اشخاص حقوقی تعلق میگیرد. بنابراین دریافت تسهیلات توسط این افراد نیازمند فراهم کردن مدارکی خاص است.

مدارکی که اشخاص حقیقی می‌بایست آن را فراهم کنند عبارتند از:

 • تصویر برابر با اصل شناسنامه فرد متقاضی وام و ضامن
 • تصویر برابر با اصل کارت ملی فرد متقاضی وام و ضامن
 • تصویر برابر با اصل مستندات شغلی فرد متقاضی وام و ضامن
 • تصویر برابر با اصل گواهی اشتغال به کار فرد متقاضی دریافت وام و ضامن
 • یک برگ از قبوض برق، تلفن یا آب

مدارکی که اشخاص حقوقی باید برای دریافت وام سلف به بانک تحویل دهند مواردی شامل:

 • مدیران، افراد صاحب امضا و ضامن یا ضامن‌ها باید تصویر برابر با اصل شناسنامه خود را به بانک تحویل دهند
 • مدیران، افراد صاحب امضا و ضامن یا ضامن‌ها باید تصویر برابر با اصل کارت ملی خود را به بانک تحویل دهند
 • تصویر برابر با اصل اظهارنامه شرکت یا کارخانه ی موردنظر باید توسط متقاضی وام موردنظر به بانک ارائه شود.
 • اظهار نامه مالیاتی مربوط به دو دوره ی گذشته ی شرکتی که قصد دریافت تسهیلات سلف را دارید باید به بانک تحویل داده شود.
 • اظهارنامه ثبت شرکت، آگهی تاسیس و آخرین آگهی مربوط به تاسیس شرکت یکی دیگر از مدارکی است که برای دریافت تسهیلات سلف به بانک باید تحویل داده شود.

مدت و نحوه‌ی بازپرداخت تسهیلات سلف به بانک ها به چه صورت است؟

تسهیلات سلف جزو آن دسته از وام‌هایی است که جزو شاخه ی تسهیلات کوتاه مدت تقسیم می‌گردد. به همین دلیل مدت زمان بازپرداخت آن نباید بیشتر از یک دوره ی تولید یا نهایتا یک سال بیشتر شود.

نحوه ی بازپرداخت تسهیلات سلف به دو شکل یک جا و یا به صورت قسط بندی صورت میگیرد. بانک ها این آزادی را به متقاضیان دریافت وام سلف داده اند تا به صورت یک جا و در صورت فراهم نبودن شرایط مطلوب، وام خود را به صورت اقساط با بانک تسویه کنند. بازپرداخت وام سلف از طریق شعبات بانک موردنظر صورت می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: لیست و شرایط دریافت همه وام های نقدی ایران

بانک چه وثیقه هایی را برای دادن وام سلف به متقاضیان خود قبول می‌کند؟

در رابطه به این سوال نمی توان جواب مطلقی داد؛ اما موضوعی که کاملا مشخص و مبرا می باشد این است که هر بانک بر اساس آخرین دستورالعمل های اداری و تسهیلاتی خود اقدام می کند و بر آن اساس برای متقاضیان و بر اساس هر وام وثیقه موردنظر آن را درخواست می کند. به طور کل وثایقی مورد قبول بانک قرار می گیرد که در ابتدا بانک آن را توسط کارشناسان خود به طور کامل و دقیق مورد بررسی قرار داد.

کدام بانک ها در ایران تسهیلات سلف به متقاضیان خود ارائه می‌دهند؟

اکثر بانک های کشور تسهیلات سلف را به متقاضیان خود ارایه می‌دهند اما بانک‌هایی که در ارایه ی تسهیلات سلف بسیار فعال اند عبارتند از:

 1. بانک ملی
 2. بانک ملت
 3. بانک صادرات
 4. بانک کشاورزی

مطالب مرتبط با این نوشته