حاتم کارت
 

حاتم کارت نوعی کارت اعتباری است که بانک انصار ارائه دهنده‌ی آن می‌باشد. این کارت به افرادی که به تازگی ازدواج کرده و قصد خرید کالای ایرانی را دارند، تعلق می‌گیرند و تازه عروس و داماد ها می‌توانند به وسیله ی این کارت اقدام به خرید کالای ایرانی کنند. کلمه ی حاتم سرواژه ی اصطلاح "حمایت از تولید ملی" است.

//

در این بخش قصد معرفی یک نمونه از کارت‌های اعتباری بانک انصار را داریم. بسیاری از افراد درباره‌ی مزایای این کارت چیزی نمی‌دانند؛ به همین دلیل اطلاعاتی مانند ویژگی حاتم کارت، کارایی و چگونگی به دست آوردن آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

حاتم کارت چیست؟

حاتم کارت نوعی کارت اعتباری است که بانک انصار ارائه دهنده‌ی آن می‌باشد. این کارت به افرادی که به تازگی ازدواج کرده و قصد خرید کالای ایرانی را دارند، تعلق می‌گیرند و تازه عروس و داماد ها می‌توانند به وسیله ی این کارت اقدام به خرید کالای ایرانی کنند. کلمه ی حاتم سرواژه ی اصطلاح “حمایت از تولید ملی” است.

تاکنون بانک انصار چیزی حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای حاتم کارت منابع مالی اختصاص داده است. اجرای طرح حاتم کارت از سال ۱۳۹۵ شروع شده و تاکنون با استقبال گسترده ی مشتریان و تازه عروس و دامادهای ایرانی قرار گرفته است.

این اقدام بانک انصار در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی انجام گرفته است و تاکنون توانسته قدم مثبتی در این راه بردارد. در ابتدا طرح حاتم کارت صرفا برای تازه عروس و داماد ها برنامه ریزی شده بود که با استقبال گسترده ی مردم این طرح امروزه به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته ای که می‌بایست درباره ی حاتم کارت به یاد داشته باشید این است که حاتم کارت قابلیت تبدیل به پول نقد را ندارد. این طرح صرفا برای خرید کالای ایرانی توسط تازه عروس و داماد‌ها و یا زوجین ایرانی طراحی شده است.

بیشتر بخوانید: دریافت حاتم کارت با ثبت نام در وام خرید کالا بانک انصار

ویژگی طرح حاتم کارت چیست؟

به طور کل حاتم کارت جزو آن دسته از سیاست‌های اقتصادی صحیحی بود که بانک انصار با نظارت بانک مرکزی انجام شد و خوشبختانه مورد استقبال مردم نیز قرار گرفت. این موضوع را نباید فراموش کرد که ویژگی حاتم کارت هم برای متقاضیان و هم برای خود بانک است. این ویژگی ها شامل:

  1. حمایت از تولیدات ملی و اقتصاد کشور:

یکی از راه هایی که بسیاری از کشور‌های خارجی توانسته‌اند در شاخه ی اقتصاد موفق شوند، توجه ویژه به منابع داخلی و بخش خصوصی است. خوشبختانه حاتم کارت نیز توانسته در این راستا قدم برداشته و افراد را به سمت خرید کالای ایرانی بکشاند. اقتصاد کشور با حمایت مردم از تولید کنندگان داخلی روند صعودی به خود خواهد گرفت.

  1. افزایش اشتغال زایی و کاهش بیکاری:

در صورت روی آوردن مردم به حاتم کارت و خرید کالای ایرانی که برای آن ها به وسیله ی این کارت راحت تر و ارزان تر تمام می‌شود، تولید کنندگان نیز برای جذب نیروی بیشتر اقدام می‌کنند. از طرفی افزایش میزان اشتغال زایی با آمار بیکاری رابطه ی عکس دارد. درصورت افزایش میزان اشتغال زایی، آمار بیکاری کاهش پیدا می‌کند.

  1. کم بهره تر بودن میزان بازپرداخت برای متقاضیان:

این بدان معنی است که افراد متقاضی انصار کارت تسهیلات مورد نظر را با بهره ی ۱۵ درصد دریافت خواهند کرد که این مقدار حدود سه درصد کم تر از تسهیلات معمولی ارائه شده توسط بانک های مختلف و آیین نامه ی بانک مرکزی است. فرد متقاضی حاتم کارت در نهایت بهره ی کم تری را می‌بایست در مقایسه با دیگر تسهیلات به دیگر بانک‌ها پرداخت کند. مدت زمان بازپرداخت حاتم کارت نیز ۳۶ ماه است.

  1. فرهنگ سازی مصرف کالای داخلی به لطف حاتم کارت:

حاتم کارت بدون شک اقدامی بسیار زیبا در راستای افزایش میزان فروش تولیدات داخلی بوده است. این موضوع را نباید فراموش کرد که فرهنگ سازی‌های صورت گرفته توسط بانک انصار و طرح های مربوطه آن از قبیل همین حاتم کارت باعث روی آوردن مردم برای خرید محصول ایرانی و افزایش میزان نقدینگی تولید کنندگان شده است.

شرایط دریافت حاتم کارت

شرایط و مدارک لازم جهت دریافت حاتم کارت به چه صورت است؟

بانک انصار مانند دیگر بانک‌ها به منظور ارائه‌ی تسهیلات موردنیاز متقاضیان خود شرایط و مدارک خاصی را مد نظر گرفته است. به عنوان مثال برای دریافت حاتم کارت می بایست مستلزم شرایط عمومی بانک انصار باشید.

برای دریافت حاتم کارت می بایست مدارک زیر را به بانک تحویل دهید؛ این مدارک عبارتند از:

  • کارت شناسایی معتبر که خود شامل شناسنامه و کارت ملی نیز می شود. از هر کدام از این موارد نیز فراموش نکنید که رونوشت تهیه کنید.
  • مدارک مربوطه به درآمد متقاضی مانند فیش حقوقی یکی دیگر از مدارک مهم جهت ارائه‌ی حاتم کارت به متقاضیان است.
  • ارائه ی وثیقه‌ی کافی و موردنیاز بانک نیز از دیگر مدارک موردنیاز بانک انصار برای این نوع از تسهیلات است
  • تکمیل فرم درخواست حاتم کارت را فراموش نکنید. این فرم در بانک به شما داده خواهد شد.

مقدار اعتبار حاتم کارت به چه میزان است؟

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد، حاتم کارت جزو آن دسته از اقداماتی مثبت در زمینه ی خرید کالای ایرانی و ترغیب مردم جهت روی آوردن به تولیدات ملی در جهت ایجاد رونق اقتصادی است. به همین دلیل بانک انصار نیز روند افزایشی را برای مقدار اعتبار حاتم کارت درپیش گرفته است.

به عنوان مثال مقدار اعتباری که حاتم کارت در ابتدای شروع خود یعنی سال ۱۳۹۵ داشت مبلغ ۱۰ میلیون تومان برای هر نفربود که درصورت درخواست زوجین جمعا مبلغ ۲۰ میلیون تومان به هر زوجین اختصاص داده می‌شد. مدت زمان پرداخت آن ۳۰ ماهه و نرخ سود آن نیز حدود ۱۵ درصد بود.

پس از استقبال گسترده ی مردم از این کارت، مبلغ و مدت زمان بازپرداخت افزایش نسبتا زیادی داشت. در سال ۱۳۹۷ میزان اعتباری که هر نفر از حاتم کارت به دست می آورد مبلغ ۲۰ میلیون تومان است که درصورت تقاضای زوجین این مبلغ به ۴۰ میلیون تومان می رسد. مدت زمان بازپرداخت این طرح از ۳۰ ماه به ۳۶ ماه افزایش پیدا کرده است که به نوبه‌ی خود زمان مناسبی برای بازپرداخت این تسهیلات است.

مطالب مرتبط با این نوشته