وام اجاره به شرط تملیک
 

تسهیلات اجاره به شرط تملیک یکی دیگر از نمونه‌های بی شمار از وام و تسهیلات هایی است که بانک‌های دولتی و خصوصی جمهوری اسلامی ایران به متقاضیان خود ارائه می‌دهند. در این گونه از تسهیلات، فرد، خواهان دریافت وسیله و یا اموالی خاص می‌باشد و با ارائه‌ی درخواست وام اجاره به شرط تملیک به بانک، برای دریافت و به تصرف درآوردن کامل وسیله ی موردنظر از بانک موردنظر تسهیلاتی دریافت می‌کند.

//

تسهیلات اجاره به شرط تملیک جزو یکی از مواردی است که مدت زمان طولانی در ایران به کار برده نمی‌شوند. با این حال یکی از تسهیلاتی است که متقاضیان خاص خود را دارد. در این قسمت مواردی مانند تعریف کلی این قبیل تسهیلات و ویژگی های آن را توضیح خواهیم داد.

اجاره به شرط تملیک چیست؟

اجاره به شرط تملیک نوعی قرارداد بین مستاجر و فرد مالک بسته می‌شود و در این قرارداد فرد مستاجر درصورت عمل کردن به موارد و شرایط حاضر در قرارداد اعم از پرداخت هزینه ها و دیگر موارد توقفی، می‌تواند مال مورد نظر را به تصرف کامل خود درآورد. این نکته را نباید فراموش کرد که اموال یا وسیله ی موردنظر قبل از تسویه کامل در اختیار فرد مستاجر قرار دارد.

به طور کل این روش از قراردادها بین افراد در ایران چندان تاریخچه‌ی قوی ای ندارد. در کشورهای پیشرفته و غربی مانند انگلیس نیز از مدت قدمت این گونه قراردادها تنها صد و پنجاه سال می‌گذرد.

یک نمونه از این موارد در ایران را می‌توان به لیزینگ اشاره کرد که بیش‌تر در قراردادهای دو طرفه برای خرید و فروش ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرد. حال سوالی که این جا پیش می‌آید این است که تسهیلات اجاره به شرط تملیک برای چه مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد و چه شرایطی برای دریافت آن لازم است؟

تسهیلات اجاره به شرط تملیک چیست؟

تسهیلات اجاره به شرط تملیک یکی دیگر از نمونه‌های بی شمار از وام و تسهیلات هایی است که بانک‌های دولتی و خصوصی جمهوری اسلامی ایران به متقاضیان خود ارائه می‌دهند. در این گونه از تسهیلات، فرد، خواهان دریافت وسیله و یا اموالی خاص می‌باشد و با ارائه‌ی درخواست وام اجاره به شرط تملیک به بانک، برای دریافت و به تصرف درآوردن کامل وسیله ی موردنظر از بانک موردنظر تسهیلاتی دریافت می‌کند.

اکثر این تسهیلات برای معاملاتی مانند خرید و فروش لیزینگی ماشین، موتور سیکلت و یا حتی املاک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: وام فروش اقساطی چیست؟

ویژگی تسهیلات اجاره به شرط تملیک در چیست؟

از ویژگی‌هایی که تسهیلات اجاره به شرط تملیک به متقاضیان ارائه می‌دهتد  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در این روش تولید کنندگان یا فروشندگان، محصول خود را به افرادی که توانایی خرید یک جای محصول موردنظر را ندارند، می‌فروشند و در ازای آن ماهانه مقداری خاص از مبلغ موردنظر را دریافت می‌کنند.
 2. افرادی که از طریق تسهیلات اجاره به شرط تملیک محصولی را خریداری کرده اند دیگر نگران پیچ و خم های اداری خرید محصول مانند وجود وثیقه و دیگر اقدامات متعدد برای به مالکیت درآوردن آن نیستند.
 3. از ویژگی‌های مهم تسهیلات اجاره به شرط تملیک آن است که فرد با به مالکیت درآوردن محصول توسط فروشنده به خریدار، باید به صورت اقساطی و دوره ای بهای محصول را پرداخت کند.
 4. مبلغ تمام شده برای محصول مورد نظر در تسهیلات اجاره به شرط تملیک کمی از قیمت و اجاره بهای تمام شده‌ی محصول درحالت کلی کمی بیش تر است. ویژگی اصلی این عامل، تدریجی پرداخت کردن هزینه ی آن نسبت به پرداخت عادی یک محصول می‌باشد. یعنی فرد این فرصت را دارد در مدتی طولانی تر هزینه ی محصول موردنظر را پرداخت کند و درعین حال محصول را در اختیار داشته باشد.
 5. درصورت عدم رعایت قوانین و شرط های توافق شده در قرارداد، فرد فروشنده این اجازه را دارد تا قرارداد را فسخ کند و از طریق مراجع قانونی برای بازپس گرفتن مال مورد معامله شده اقدامات قانونی را انجام دهد.
 6. تسهیلات اجاره به شرط تملیک در زمینه های گسترده ای همچون کشاورزی، صنعت، تجارت، مسکن، امور خدماتی و . . . به افراد متقاضی تعلق می‌گیرد.
شرای دریافت وام اجاره به شرط تملیک

شرای دریافت وام اجاره به شرط تملیک

مدارک لازم برای دریافت وام اجاره به شرط تملیک چیست؟

به طور کل هر بانک قانون و دستورالعمل های خاص به خود را دارد؛ اما نکته ای که بسیار مهم است این می‌باشد که این قوانین از فیلتر‌های متعدد بانک مرکزی عبور می‌کند. بنابراین نمی توان موارد و مدارک کاملا یکسانی برای همه بانک ها نام برد؛ اما مدارک و مواردی که در اکثر بانک‌ها یکسان است عبارتند از:

 1. مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی:
 • اصل شناسنامه
 • رونوشت شناسنامه
 • مجوز فعالیت
 1. مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقوقی:
 • اساس نامه
 • شرکت نامه
 • آگهی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت مندرج در روزنامه رسمی
 1. مدارک لازم برای اجاره به شرط تملیک غیرمنقول:
 • رونوشت سند مالکیت
 • آخرین فیش از قبض آب، برق، گاز یا تلفن
 • نقشه محل مورد خریداری شده
 • بیع نامه ملک خریداری شده
 • رونوشت سند ملک خریداری شده
 1. مدارک لازم برای اجاره به شرط تملیک منقول:
 • پیش فاکتور خرید خودرو و یا وسیله ای که قصد خرید آن را دارید.

این نکته را نباید فراموش کرد که ممکن است هربانکی قانون و یا مدارک مورد نیاز خاص خود را داشته باشد و فرد متقاضی تسهیلات اجاره به شرط تملیک باید آن مدارک را برای بانک فراهم آورد. سایر موارد مانند بررسی صحت مدارک توسط کارشناس و متصدی مربوطه انجام خواهد گرفت.

از دست ندهید: لیست همه‌ی وام‌های نقدی شبکه بانکی کشور

برای دریافت تسهیلات اجاره به شرط تمکیل، چه مراحلی باید طی شود؟

 1. اولین مرحله ای که برای دریافت این قبیل تسهیلات می‌بایست انجام گیرد این است که فرد مدارک و مستندات مربوطه برای تصاحب مال چه منقول و یا غیرمنقول را به بانک تحویل دهد.
 2. این مدارک سپس توسط مراجع ذی ربط و کارشناسان مربوطه بانک مورد بررسی قرار می‌گیرد و درصورت وجود مشکل و یا کاستی خاص، به فرد متقاضی اطلاع داده می‌شود.
 3. سومین مرحله برای دریافت وام اجاره به شرط تملیک، تنظیم سند وسیله یا مال موردنظر است. در صورت عدم وجود مشکلی خاص، تنظیم سند صورت خواهد گرفت.
 4. قرارداد اجاره به شرط تملیک منعقد می‌شود.
 5. تسهیلات اجاره به شرط تملیک به فرد متقاضی تعلق خواهد گرفت.

مطالب مرتبط با این نوشته