خرید و فروش ارز
 
//

دستورالعمل خرید و فروش ارز برای چندمین بار در طی امسال تغییر پیدا کرد. این دستورالعمل از بانک مرکزی به تمام شرکت های صرافی معتبر ابلاغ شده است.

خرید ارز توسط صرافی ها تا یک میلیون یورو

بر اساس دستورالعمل جدید خرید و فروش ارز صرافی های مجاز معتبر قادر خواهند بود ارز حاصل از صادرات را خریداری کنند. همچنین صرافی ها می توانند ارز حاصل از صادرات را تا حداکثر یک میلیون یورو یا معادل آن به سایر ارزها با ثبت در سنا (سامانه نظارت ارز) به صورت اسکناس یا حواله به نرخ بازار خریداری کنند.

خرید و فروش ارز

 شرایط فروش ارز در صرافی ها

صرافی‌های مجاز معتبر موظف‌اند ارزهای حاصل از صادرات خریداری‌ شده که حداکثر یک میلیون یورو یا معادل به آن سایر ارزها است را مطابق شرایط زیربه فروش برسانند:

  • فروش ارز بابت مصارف ارزی خدماتی به شرح جدول درج شده در نامه عمومی ۹۷٫۱۶۷۵۴۷ مورخ ۱۶‌ مرداد ۱۳۹۷ بابت  مصارف ۲۳ گانه و همچنین تا سقف ۲٫۰۰۰ یورو و مطابق با نامه عمومی شماره ۹۷٫۲۳۹۰۵۵ مورخ ۱۱ مهرماه ۱۳۹۷
  • فروش ارز بابت واردات کالا و خدمات طبق ثبت سفارش کالا یا خدمت تأیید شده به وسیله ی بانک‌های عامل به‌ شکل اسکناس یا حواله‌ های ارزی مطابق با قوانین و مقررات ارزی با ثبت در سامانه نظارت ارز “سنا”

 

بیشتر بخوانید: راهنمای دریافت ارز مسافرتی طبق قوانین جدید 

کارمزد فروش ارز در صرافی ها

براساس اعلام بانک مرکزی، صرافی ها از این به بعد با یک کارمزد مشخص به فروش ارز می‌پردازند. طبق دستورالعمل جدید نرخ فروش ارز صرافی های مجاز معتبر متناسب با شرایط بازار و به نرخ بازار است. همچنین کارمزد فروش متناسب با شرایط بازار و برای اسکناس دلار حداکثر ۱۰۰ تومان و برای حواله‌های ارزی حداکثر یک درصد است. همچنین تمامی هزینه‌ های تبدیلات و نقل و انتقالات ارزی بر عهده مشتری است.

خرید و فروش حواله های ارزی

خرید و فروش حواله‌ های ارزی توسط صرافی‌ها بر مبنای نرخ بازار (به جز درآمدهای ارزی حاصل از صادرات کالا و خدمات) با ثبت در سامانه نظارت ارز “سنا” مقدور خواهد بود. همچنین خرید و فروش ارز بین صرافی‌ های مجاز معتبر به‌ صورت اسکناس یا حواله با ثبت در سامانه نظارت ارز “سنا” امکان‌پذیر است.

مطالب مرتبط با این نوشته