وام مسکن بافت فرسوده
 
//

بنابر گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از شرکت باز آفرینی شهری، هوشنگ عشایری گفت: به دنبال بازدید از استان ها و و جلساتی که با کانون انبوه سازان، توسعه گران و سازندگان حرفه ای و تسهیلگران کشور برگزار شد متوجه شدیم که در بودجه برنامه بازآفرینی شهری ۴هزار میلیارد تومان کسری داریم.

وام مسکن بافت فرسوده

افزایش وام ساخت مسکن در بافت فرسوده

وی افزود: با تاکید و توجه مقام معظم رهبری بر موضوع و مساعدت سران سه قوه در نهایت اجازه دریافت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی داده و ماه گذشته مقدمات دریافت این مبلغ فراهم شد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری با بیان اینکه از ماه گذشته دریافت این منابع به صورت روزانه پیگیری می شود، گفت: جلساتی با مسئولان بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برگزار و شماره حساب شرکت نیز داده شد و به زودی این مبلغ واریز خواهد شد.

وی افزود: ارائه وام ۴۰ میلیون تومانی بدون سپرده گذاری برای دوره ساخت ۲ ساله با سود ۹ درصد در دستور کار قرار گرفته است.

همچنین عشایری گفت: طی جلسه ای که با کمیسیون اقتصاد مجلس برگزار شد، بانک عامل بخش مسکن و وزیر راه و شهرسازی توافق شد برای انبوه سازان و سازندگان حرفه ای ۷۰ میلیون تومان وام بدون سپرده گذاری با سود ۱۸ درصد علاوه بر وام ۴۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۹ درصد در نظر گرفته شود. مجموعاً وام ساخت مسکن برای انبوه سازان به ۱۱۰ میلیون تومان میرسد.

عشایری با ذکر این نکته که از هفته آینده فرایند اعطای وام شروع می شود، گفت: به مرور صدور پروانه ها آغاز و پس از آن اشخاص به بانک معرفی می شوند و قراردادها نوشته و از ماه آینده پرداخت این وام ها آغاز خواهد شد.

اعطای وام ۶۰ میلیون تومانی بعد از ساخت مسکن

معاون وزیر راه و شهرسازی با ذکر این نکته که وامی با مبلغ ۶۰ میلیون تومان نیز بعد از ساخت در اختیار خریداران قرار خواهد گرفت، گفت: با همکاری بانک این امکان فراهم شده است تا اطلاعات افرادی که در صندوق یکم سپرده گذاری کردند در اختیار توسعه گران قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه وام خرید ۶ درصد سود به میزان ۶۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۱۲ ساله مشمول سپرده گذاران صندوق مسکن یکم می شود گفت: در حال حاضر در حدود ۵۷۰ هزار نفر در کشور در این صندوق سرمایه گذاری کرده اند .

عشایری اظهار کرد: توسعه گران و افرادی که در صندوق یکم سرمایه گذاری کرده اند می توانند با ارتباطی که بانک با دادن اطلاعات بین آنها برقرار می کند اقدام به عقد قرارداد کنند تا از تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی استفاده کنند.

وی با اشاره به ماده ۴۳ آیین نامه اجرایی ماده ۶ قانون عرضه و تولید مسکن اظهار کرد: بر اساس این قانون به محض اینکه زمینی از اراضی دولتی شناسایی و اعلام شد که باید در اختیار برنامه بازآفرینی قرار گیرد، حداکثر ظرف ۲ ماه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بدون اخذ وجه ملزم به انتقال سند به نام شرکت بازآفرینی شهری ایران است.

عشایری بر لزوم همکاری استانداران و استفاده از اختیارات قانونی در خصوص به کارگیری اراضی دولتی در برنامه بازآفرینی شهری تاکید کرد و گفت: از استانداران توقع می رود در این زمینه همکاری های لازم را انجام دهند.

مطالب مرتبط با این نوشته