وام ازدواج
 
//

وام ازدواج همواره به عنوان عاملی تاثیرگذار بر ازدواج بوده است که اجرای صحیح و اصولی آن کمک شایانی در شروع زندگی به جوانان می کند.
ازدواج یک پیوند زیبا و قرآنی و یک اتفاق اجتماعی و زیستی است که موفقیت در آن، به معنای حفظ و بنیان خانواده است. سنت ازدواج در تمام ادیان با اهمیت و محترم شمرده می شود. شرایط اقتصادی یکی از مهمترین مولفه های تاثیرگذار بر ازدواج جوانان می باشد به شکلی که رونق اقتصادی می تواند به مراسمات ازدواج رونق بخشد و رکود اقتصادی نیز تاثیر مستقیم بر کاهش تعداد ازدواج ها دارد. جوانان در این شرایط اقتصادی برای ازدواجی موفق به پشتیبانی مالی احتیاج دارند.
حال سوالات زیادی در این بین مطرح می شود که در ادامه به بررسی چند مورد از آن ها می پردازیم:

وام ازدواج

وام ازدواج

شرایط دریافت وام ازدواج در سال ۱۳۹۷

آیا می دانید مبلغ تسهیلات وام ازدواج در سال ۹۷ چه مقدار است؟ آیا با شرایط دریافت آن آشنایی دارید؟ آیا اطلاع دارید که کدام بانک ها این وام را پرداخت می کنند؟
وام ازدواج و مبلغ تسهیلات آن در سال ۹۷
یکی از مهمترین سیاست های مسئولین کشور از سال ۱۳۸۰ تا به امروز، پرداخت تسهیلات ازدواجِ جوانان برای کمک به آنان در تمامی قشرها، علل الخصوص قشرهای متوسط و کم درآمد جامعه بوده و هست.
با توجه به اوضاع اقتصادی و بالا رفتن نرخ تورم در سال ۹۷ و همچنین کاهش شدید رغبت و تمایل جوانان به ازدواج و تشکیل زندگی، تسهیلات وام ازدواج از ۱۰ به ۱۵ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. متقاضیان فرصت دارند که از تاریخ عقد تا یک سال نسبت به دریافت این کمک هزینه اقدامات لازم را انجام دهند. در نهایت هر کدام از زوجین می توانند مبلغ ۱۵ میلیون تومان با کارمزد ۴ درصد و باز پرداخت ۵ ساله، به عنوان کمک هزینه ازدواج از بانک های عامل دریافت کنند. مشمولین دریافت وام ۱۵ میلیون تومانی ازدواج باید بعد از تاریخ عقدشان به سامانه ازدواج مراجعه و ثبت نام کنندسپس با مراجعه به بانک تشکیل پرونده بدهند و در لیست نوبت برای دریافت آن قرار بگیرند.

دریافت وام ازدواج

طبق اظهارات معاون ساماندهی امور جوانان، کسانی که در سال ۹۶ متقاضی وام ازدواج بوده اند و نام خود را در سامانه ازدواج ثبت کرده اند ولی تا به حال در نوبت بوده اند و به هر دلیلی موفق به دریافت آن نشده اند، میتوانند مبلغ ۱۵ میلیون تومان به عنوان وام ازدواج دریافت کنند. بانک مرکزی براساس تبصره ۱۶ بند ”الف“ قانون بودجه در سال ۹۷ که مطابق آن مبلغ تسهیلات وام ازدواج برای هریک از زوجین را، که مبلغ ۱۵ میلیون تومان تعیین شده است به شبکه مربوط به بانک ها اعلام کرد، براساس گفته های سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، زمان پرداخت کمک هزینه ازدواج به طی کردن پروسه‌های اداری بستگی دارد و تقریباً یک ماه به طول می انجامد.
سرپرست اداره اعتبارات بانک مرکزی، درمورد وام ازدواج با مبلغ ۱۵ میلیون تومانی و ضمانت های آن بیان می کند: بدون شک از متقاضیان این مبالغ ضمانت های بیشتری دریافت خواهد شد و برای تسهیلات ۱۰ میلیون تومان وکمتر یک ضامن می خواهد ولی بیشتر از این مبلغ نیازمند ضامن های بیشتر و ضمانت های معتبرتری است.

بانک هایی که وام ازدواج می دهند

در حال حاضر تعداد ۳۴ بانک هستند که متقاضیان می توانند با مراجعه به آن ها در سراسر کشور، نسبت به دریافت کمک هزینه ازدواج اقدام کنند. لذا اول باید فرد متقاضی شهر و آدرس محل سکونت خود را اعلام نماید. سپس با توجه به اطلاعات مذکور تعیین چند شعبه انجام می پذیرد، که زوجین با بررسی های لازم بانک مورد نظر را انتخاب و اعلام می کنند.
لیست بانک ها و مؤسسه های اعطای وام ازدواج در سال ۹۷ به شرح زیر است:
موسسه اعتباری کوثر – بانک آینده -موسسه اعتباری ملل – موسسه اعتباری نور – بانک ایران زمین – بانک انصار – موسسه اعتباری کاسپین – بانک اقتصاد نوین – بانک پاسارگاد – بانک پارسیان – بانک حکمت ایرانیان – بانک صادرات – بانک سامان – بانک دی – پست بانک – بانک توسعه تعاون – بانک ملی – بانک کشاورزی – بانک ملت – بانک سرمایه – بانک قرض الحسنه مهر ایران –بانک قوامین – بانک شهر – بانک سرمایه – بانک خاورمیانه – بانک رسالت – صندوق کارآفرینی امید – بانک گردشگری – بانک سپه – بانک رفاه کارگران – بانک تجارت –بانک مسکن- بانک مشترک ایران و ونزوئلا – بانک سینا
اگر شما متقاضی این وام هستید و شرایط مربوط به آن را دارید، می توانید با مراجعه به یکی از این مؤسسه ها و بانک های نامبرده شده نسبت به دریافت آن اقدام کنید.

وام ازدواج 15 میلیونی

وام ازدواج ۱۵ میلیونی

شرایط و نکات لازم برای ثبت نام وام ازدواج

برای استفاده از تسهیلات کمک هزینه ازدواج یک سری کارها و مراحل اداری باید صورت گیرد. بنابراین برای مراجعه در ابتدا باید با شرایط مربوط به آن آشنا شوید:
• هر کدام از زوجین باید به صورت جداگانه نسبت به اخذ وام ازدواج اقدام و ثبت نام بکنند.
• متقاضیان باید در مرحله اول از طریق سامانه ازدواجhttp://ve.cbi.ir ثبت نام کنند.
• فقط در صورت ازدواج اول زوجین می توانند از کمک هزینه ازدواج استفاده نمایند و فرقی نمی کند که در چه سنی باشند.
• حتی اگر در ازدواج اول وام ازدواج دریافت نشده باشد، در ازدواج دوم به فرد تعلق نمی گیرد.
• اگر زوجین به سن قانونی نرسیده باشند، کمک هزینه ازدواج به سرپرست قانونی آن ها سپرده می شود.
• بانک هایی جوابگوی متقاضیان وام ازدواج هستند که منابع سپرده قرض الحسنه دارند.
• متقاضیان از تاریخی که برای حضور در بانک به آن ها اعلام می شود تا دو هفته وقت دارند که به بانک مراجعه کنند، در غیر این صورت تمام اطلاعات آنان باطل می شود.
• در دست داشتن عقد نامه قانونی و رسمی در هنگامه مراجعه به بانک الزامی است.
• در صورت تمایل به تغییر بانکی که در آن ثبت نام کرده اید باید ابتدا از بانکی که اولین بار ثبت نام کردید انصراف دهید و برای بانک جدید دوباره ثبت نام و نام نویسی کنید.
• حداقل سن برای دریافت وام ازدواج برای زوجه ۱۳ سال و برای زوج ۱۵ سال است.
• زمانی که متقاضیان کارهای مربوط به دریافت وام ازدواج را به وکیلان خود واگذارکرده اند، وکلا حتماً باید وکالت نامه رسمی و محضری داشته باشند.
• زوجین بهتر است که در یک شهر و ترجیحاً در یک بانک برای ثبت نام اقدام کنند تا روند کارهای اداری راحت تر و سریع تر صورت گیرد.
• به اتباع خارجی کمک هزینه ازدواج پرداخت نمی شود.
• از زمان تاریخ عقد تا یک سال متقاضیان می توانند برای تسهیلات وام ازدواج اقدام کنند در غیر این صورت هیچ تسهیلاتی به متقاضیان تعلق نمی گیرد.

مطالب مرتبط با این نوشته