وام به عنوان نوعی از قرض دادن محسوب می شود که بین دو شخصیت حقوقی و یا حقیقی به مدت زمان مشخص و به صورت سودی و یا قرض الحسنه با شرایط تعیین شده(نرخ سود،کارمزد، مبلغ هر قسط، جریمه دیرکرد، مدت زمان بازپرداخت و ...)و مورد موافقت هر دو طرف اطلاق می شود.

//

وام به عنوان نوعی از قرض دادن اطلاق می شود که بین دو شخصیت حقوقی و یا حقیقی به مدت زمان مشخص و به صورت سودی و یا قرض الحسنه با شرایط تعیین شده(نرخ سود،کارمزد، مبلغ هر قسط، جریمه دیرکرد، مدت زمان بازپرداخت و …)و مورد موافقت هر دو طرف پرداخت می شود.

وام (LOAN)

پرداخت تسهیلات در نظام بانکی از اصلی ترین راه های درآمدی بانک ها و به عنوان پرفروش ترین محصول نظام بانکی شناخته می شود. نقش تسهیلات در اقتصاد یک جامعه بسیار پررنگ و حیاتی می باشد به نحوی که شرایط پرداخت این محصول به مشتریان به تنهایی می تواند اقتصاد یک جامعه را بالنده و شکوفا و یا ضعیف و ناکارآمد کند. بنابراین در این مقاله قصد داریم علاوه بر بررسی وام و انواع آن به معرفی مهمترین عقود در این زمینه بپردازیم.

وام و نحوه دریافت آن+انواع وام های بانکی

انواع عقود بانکداری بدون ربا:

 • مضاربه (بازرگانی داخلی ـ صادراتی ـ وارداتی )
 • مشارکت مدنی ( بازرگانی ـ تولیدی ـ صادراتی ـ مسکن و ساختمان)
 • فروش اقساطی (مواد اولیه ـ ماشین آلات ـ مسکن)
 • سلف
 • اجاره به شرط تملیک
 • قرض الحسنه (ازدواج ـ تعمیر و تامین مسکن ـ کمک هزینه درمان ـ کمک هزینه تحصیلی)
 • جعاله

انواع مهمترین وام ها در شبکه بانکی ایران شامل موارد زیر می باشد.

 1. تسهیلات خرید مسکن: این تسهیلات برای کمک به خرید مسکن به مشتریان تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان به زوجین پرداخت می شود. بانک مسکن در ایران اصلی ترین بانک در این زمینه می باشد.
 2. تسهیلات خرید خودرو: این تسهیلات در اکثر بانک ها پرداخت می شود و مبلغ آن هم اکنون بین ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان در بانک ها پرداخت می شود. نحوه دریافت تسهیلات خودرو بانک ملی ایران
 3. وام(تسهیلات) ازدواج: این وام هم اکنون تا سقغ ۱۵ میلیون تومان به صورت قرض الحسنه در اکثر بانک های کشور پرداخت می شود. نحوه دریافت وام ازدواج
 4. تسهیلات اشتغال: این تسهیلات برای ایجاد و رونق اشتغال به افراد غیر شاغل که می خواهند یک کسب و کار جدید راه اندازی کنند پرداخت می شود سقف این وام بسته به نوع شغل ایجاد شده تا مبالغ کلان و میلیاردی متغییر می باشد. دولت برای حمایت از اشتغال منابعی را هر ساله برای این کار به بانک ها تخصیص می دهد.
 5. تسهیلات ضروری: این تسهیلات در همه بانک ها وجود دارد و برای رفع نیازهای بسیار ضروری مشتریان می باشد اما با توجه به تعداد مراجعه کنندگان ممکن است به همه مراجعه کنندگان وام تعلق نمی گیرد.
 6. تسهیلات کارآفرینی: برای کارآفرینان تسهیلات ویژه ای از طرف دولت و صندوق توسعه ملی به بانک ها اختصاص پیدا می کند، کارآفرینان با
 7. تسهیلات خرید کالا: بانک ها برای تامین نیاز مشتریان به آنان وام خرید کالا با هدف حمایت از تولید کنندگان داخلی و توسعه کسب و کارشان پرداخت می کنند
 8. تسهیلات دانشجویی : این تسهیلات به دانشجویان نیازمند به وام تعلق می گیرد و معمولاً از طریق صندوق رفاه دانشجویان به بانک ها برای دریافت تسهیلات معرفی می شوند.
 9. تسهیلات درمان: نظام بانکی برای حمایت از بیماران نیازمند با طراحی یک نوع تسهیلات اقدام به پرداخت وام درمان به بیماران نیازمند می کند.
 10. تسهیلات جهیزیه: این تسهیلات برای کمک به تامین جهیزیه توسط بانک به زوجین پرداخت می شود.
 11. تسهیلات امتیازی: این نوع وام بر اساس گردش حساب مشتریان به آنها پرداخت می شود، این نوع وام در بانک های مختلف شرایط متفاوتی دارد از سود صفر درصد تا سودهای بالای ۲۵ درصد و شرایط گوناگون
 12. تسهیلات کشاورزی: این وام برای حمایت از بخش کشاورزی به کشاورزان و از طریق بانک کشاورزی پرداخت می شود.

 

تفاوت وام و تسهیلات

تسهیلات فوری و بدون سود از جذابیت بالایی بین مشتریان برخوردارن. بانک ها نمی توانند به همه درخواست ها و متقاضیان تسهیلات پاسخ مثبت دهند و بر اساس شاخص هایی به مشتریان با اولویت بالاتر پرداخت می کنند.

با توجه به اینکه بانک ها با جذب منابع مردمی و غیر مردمی همان منابع را به مردم به صورت تسهیلات پرداخت می کنند بنابراین ظرفیت پرداخت آنها بسته به میزان منابع آنها می تواند تغییر کند، به همین علت بین بانک ها در ایران رقابتی شدید برای جذب منابع صورت گرفته که گاهاً این رقابت ناسالم شده و باعث ضرر و زیان کلی بانک ها شده است.

بانک ها برای جا نماندن از رقبای خود با افزایش سود سپرده ها به جذب منابع جدید کمک می کنند. اما با توجه به هزینه های سنگین این نوع سپرده ها برای بانک، عملاً بانک ها خود را در معرض آسیب جدی قرار داده اند.

نحوه دریافت تسهیلات بانک قوامین

نحوه دریافت تسهیلات بانک قرض الحسنه مهر ایران

نحوه دریافت تسهیلات بانک کشاورزی

نحوه دریافت تسهیلات بانک مسکن

نحوه دریافت تسهیلات بانک قرض الحسنه رسالت

تسهیلات بانک مهر اقتصاد

LOAN

مطالب مرتبط با این نوشته