وام مسکن به عنوان یکی از موثرترین و مهمترین روشهای حمایتی دولت برای خانه دار شدن امردم است. اینکه آیا وام مسکن ضامن می خواهد؟ مبلغ وام، نحوه پرداخت وام، شرایط دریافت و .... از مهمترین شاخص های موثر بر استقبال مردم و بالطبع آن رشد خانه دار شدن می باشد.

//

وام مسکن به عنوان یکی از موثرترین و مهمترین روشهای حمایتی دولت برای خانه دار شدن امردم است. اینکه آیا وام مسکن ضامن می خواهد؟ مبلغ وام، نحوه پرداخت وام، شرایط دریافت و …. از مهمترین شاخص های موثر بر استقبال مردم و بالطبع آن رشد خانه دار شدن می باشد.

در این مطلب جزئیاتی از وام مسکن و نحوه دریافت آن، مهمترین مزایا و ضعف هایش می پردازیم.

وام مسکن۲

انواع وام مسکن

وام مسکن در مبالغ مختلف و با شرایط مختلفی در بانک ها پرداخت می شود، مهمترین این وام ها از نظر مبلغ به شرح زیر می باشد

۱٫تسهیلات از محل صندوق پس انداز مسکن یکم

  • سقف تسهیلات در شهر تهران ۸۰۰ میلیون ریال
  • سقف تسهیلات در شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰۰ میلیون ریال
  • سقف تسهیلات در سایر مناطق شهری معادل ۴۰۰ میلیون ریال

۲٫تسهیلات از محل صندوق اوراق ممتاز 

  • سقف تسهیلات در تهران ۶۰۰ میلیون ریال
    در مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۵۰۰ میلیون ریال
    در سایر مناطق شهری ۴۰۰ میلیون ریال

آیا وام مسکن ضامن می خواهد؟

در تمامی حالات فوق ملک خریداری شده رباید در رهن بانک مسکن قرار گیرد. این ترهین ملک علاوه بر اینکه فرآیندی زمان بر می باشد برای خریداران هزینه های جداگانه ای را در بر دارد، حال علاوه بر اینکه بانک نسبت به ترهین ملک معامله شده اقدام می کند.

در بسیاری از موارد بانک مسکن با سخت گیری نسبت به اخذ یک و گاهاً ۲ ضامن با شرایط بسیار سخت( کارمند رسمی بودن دولت و اعمال شرایط خاص حقوقی) نه تنها کمکی به رونق بخش مسکن نمی کند بلکه در فرآیند کار اختلال ایجاد می کند.

تضمین مضاعف بانک مسکن به عنوان یکی از مهمترین دغدغه های مشتریان می باشد که بسیاری از مخاطبان ایران بانکر روزانه نسبت به آن انتقاد به جا و صحیح دارند، لذا مدیران ارشد و تصمیم گیران این بانک، بانک مرکزی و وزارت مسکن و شهرسازی نیاز است تا نسبت به روان سازی این مراحل و تضامین اقدام نمایند.

بیشتر بخوانید:

نحوه دریافت وام خودرو بانک ملی

 

مطالب مرتبط با این نوشته