سورنا ستاری ، دانشیار دانشگاه صنعتی شریف، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور ایران و رئیس بنیاد ملی نخبگان است. وی، فرزند سرلشکر منصور ستاری است.سورنا ستاری سورنا ستاری درسال ۱۳۹۲ با پیروزی حسن روحانی در انتخابات دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران، حکم معاونت خود را در عرصه علم و فناوری و همچنین ریاست بنیاد ملی نخبگان را دریافت کرد.

//

سورنا ستاری ، دانشیار دانشگاه صنعتی شریف، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور ایران و رئیس بنیاد ملی نخبگان است. وی، فرزند سرلشکر منصور ستاری است.

سورنا ستاری

سورنا ستاری درسال ۱۳۹۲ با پیروزی حسن روحانی در انتخابات دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران، حکم معاونت خود را در عرصه علم و فناوری و همچنین ریاست بنیاد ملی نخبگان را دریافت کرد.

ستاری جوان‌ترین عضو کابینه یازدهم بود و نگاه جدی و مخالفت سرسختانه او با اقتصاد مبتنی بر منابع نفتی و خام فروشی به خوبی در جامعه شناخته شد.

دوران کودکی و جوانی

ستاری که پسر منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است، دربارهٔ کودکی خودش می‌گوید:

«من در زمان جنگ ایران و عراق ۷ تا ۸ سال داشتم و همه چیز را درک می‌کردم. جنگ ظاهری تلخ دارد که همه آن را احساس می‌کنند و زیر پوست آن تلخ‌تر است که شاید خانواده‌های نظامی و فرزندان آن‌ها که در پایگاه‌ها و کسانی که در این شهرک‌ها زندگی می‌کنند آن را بیشتر احساس می‌کنند. زمانی که پدرم به شهادت رسیدند ۲۲ ساله و دانشجوی ترم اول کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شریف بودم و تمام دوران کودکیم را در این پایگاه‌های نظامی گذراندم و به نوعی فرزند پایگاه هستم. «سورنا» نام مستعار پدرم بود که به عنوان نام خودم انتخاب کرد. در مجلات مختلف، مقالات و ترجمه‌هایی از ایشان با نام‌های مختلف از قبیل منصور ستاری، م ص، سورنا و… به چاپ می‌رسید و دلیلش هم این بود که می‌گفتند اگر همه مقالات از یک نفر باشد خوب نیست.»

صحبت های سورنا ستاری در دیدار سالیانه با رهبر انقلاب

 

 

دوران دانشجویی

سورنا ستاری، مدارج کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مکانیک را در دانشگاه صنعتی شریف گذراند.

از سال ۱۳۸۷ عضو هیئت علمی این دانشگاه و همچنان به‌عنوان دانشیار مشغول تدریس و تحقیق در دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف است.

وی که پژوهش‌هایی در حوزه انرژی‌های نو و کارایی انرژی داشته، عضو هیئت علمی و سرپرست گروه مدیریت و بهینه‌سازی انرژی پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف است.

سوابق اجرایی

 1. معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان
 2. مدیر جلسات شورای عالی فضایی در دولت یازدهم
 3. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی
 4. نایب ریس هیئت امنای ‍صندوق نوآوری و شکوفایی
 5. عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی
 6. رئیس هیئت امنای پارک فناوری پردیس
 7. رئیس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران
 8. عضو هیئت امنای مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی
 9. رئیس پژوهشگاه صنعت نفت
 10. مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت
 11. ریاست پژوهشکدۂ نانوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت
 12. ریاست گروه انرژی مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی

مدرک تحصیلی

 • کارشناسی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف سال ۱۳۶۹
 • کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف ۱۳۷۳
 • دکتری مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف ۱۳۸۰

بیشتر بخوانید:

داوود دانش جعفری

مطالب مرتبط با این نوشته