وام مسکن
 
//

مسکن از مهمترین نیازها و دغدغه ها جوانان می باشد به نحوی که داشتن یک مسکن مناسب و خوب می تواند آرامش خیالی برای انسان فراهم آورد.
بسیاری از کاربران محترم وبسایت ایران بانکر از نحوه دریافت وام مسکن سوال پرسیده اند، برای آگاهی بیشتر و شناخت کامل جزئیات نحوه دریافت وام ۲۰۰ میلیونی مسکن مطلب ذیل را گردآوری نمودیم تا شما کاربران گرامی از تمامی جزئیات آن مطلع شوید.


وام مسکن

شرایط دریافت وام مسکن از بانک مسکن حالت های مختلفی دارد و به شهر محل سکونت شما و همچنین وضعیت خانه اولی بودن و یا نبودن شما بستگی دارد.

برای دریافت وام مسکن ۲ روش وجود دارد:

  1. سپرده گذاری توسط متقاضی( حساب صندوق پس انداز یکم )
  2. استفاده از اوراق تسهیلات مسکن(تسه)

سپرده گذاری(حساب صندوق پس انداز یکم)

در این روش مشتری بسته به مقدار وام درخواستی خود باید مبلغی را به مدت یک سال در بانک مسکن سپرده گداری کند.

سقف تسهیلات 

  • تهران: ۱۶۰ میلیون تومان(زوجین خانه اولی ها) هر نفر ۸۰ میلیون تومان، طبق مصوبه جدید شورای پول و اعتبار این مبلغ به ۱۰۰ میلیون برای هر یک از زوجین افزایش پیدا کرده است.
  • شهرهای بزرگ: ۱۲۰ میلیون تومان (هر یک از زوجین ۶۰ میلیون تومان)
  • شهرهای کوچک: ۸۰ میلیون تومان (هریک از زوجین ۴۰ میلیون تومان)

شرایط دریافت این تسهیلات

متقاضی می بایست ۵۰ درصد مبلغ وام درخواستی خود را به مدت یکسال در بانک مسکن سپرده گذاری کند.

  • سود وام: ۹٫۵ درصد
  • مدت زمان انتظار: ۱۲ ماه
  • تعداد اقساط: حداکثر ۱۲ سال(۱۴۴ قسط)
  • متقاضی باید خانه اولی باشد و قبلاً از این تسهیلات استفاده نکرده باشد.
  • روش بازپرداخت: ساده، پلکانی و دوره ای

برای آشنایی بیشتر با شرایط این وام به مثال های زیر توجه نمایید:

 

بیشتر بخوانید: وام ۲۰ میلیونی چهاردرصد بانک قرض الحسنه مهر ایران

مثال۱:

شما در تهران با سپرده گذاری مبلغ ۸۰ میلیون تومان به مدت یکسال در بانک مسکن(هرکدام از زوجین ۴۰ میلیون تومان) می توانید مبلغ ۱۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۹٫۵ درصد با بازپرداخت ۱۲ ساله بهره مند شوید. در این شرایط مبلغ هر قسط از وام شما ۱٫۸۶۶٫۰۰۰ تومان می باشد و کل بازپرداخت شما طی ۱۲ سال مبلغ ۲۱۴٫۶۰۰٫۰۰۰ تومان می باشد که ۱۰۸ میلیون سودپرداختی شما می باشد و ۱۶۰ میلیون تومان اصل مبلغ وام می باشد.

مثال ۲:

شما در شهرهای کوچک با سپرده گذاری مبلغ ۴۰ میلیون تومان به مدت یکسال در بانک مسکن(هرکدام از زوجین ۲۰ میلیون تومان) می توانید  ۸۰ میلیون تومان وام مسکن ۹٫۵ درصد با بازپرداخت ۱۲ ساله بهره مند شوید. در این شرایط مبلغ هر قسط از وام شما ۹۳۳٫۰۰۰ تومان می باشد و کل بازپرداخت شما طی ۱۲ سال مبلغ ۱۳۴٫۳۰۰٫۰۰۰ تومان می باشد که ۵۴ میلیون سودپرداختی شما می باشد و ۸۰ میلیون تومان اصل مبلغ وام می باشد.

مثال۳:

شما در شهرهای بزرگ با سپرده گذاری مبلغ ۶۰ میلیون تومان به مدت یکسال در بانک مسکن(هرکدام از زوجین ۳۰ میلیون تومان) می توانید مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان وام مسکن ۹٫۵ درصد با بازپرداخت ۱۲ ساله بهره مند شوید. در این شرایط مبلغ هر قسط از وام شما ۱٫۴۰۰٫۰۰۰ تومان می باشد و کل بازپرداخت شما طی ۱۲ سال مبلغ ۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان می باشد که ۸۰ میلیون سودپرداختی شما می باشد و ۱۲۰ میلیون تومان اصل مبلغ وام می باشد.

 

خب حتماً متوجه شدید که متقاضیان در حالت اول باید ۱۰۸ میلیون تومان سود به بانک مسکن پرداخت کنند این درشرایطی می باشد که این متقاضیان مبلغ ۸۰ میلیون تومان را به مدت یکسال بدون دریافت سودی در بانک مسکن سپرده گذاری کرده اند. حال اگر بخواهیم سود ۸۰ میلیون متقاضی را در یکسال با نرخ تقریبی ۲۰ درصد بدست آوریم به عدد تقریبی ۱۶ میلیون تومان میرسیم که با اضافه نمودناین سود(سود سپرده متقاضی) به سود تسهیلات بانک مسکن(۱۰۸ میلیون تومان) به عدد ۱۲۴ میلیون میرسیم که این ۱۲۴ میلیون تومان  هزینه دریافت وام ۱۶۰ میلیونی برای یک زوج خانه اولی می باشد!!!!

به این ۱۲۴ میلیون تومان هزینه ترهین ملک را اضافه نمایید(حدود ۲ میلیون تومان)، عملاً خانه اولی ها بعد از استفاده از این تسهیلات زیر بار قرض سنگین بانک کمر خم میکنند و بعید است بتوانند  آرامش و احساس خوبی از خانه دار شدن داشته باشند.

 

روش دوم دریافت وام مسکن :

روش دوم برای دریافت وام مسکن  اوراق تسهیلات مسکن می باشد که در مطلب بعدی جزئیات آن را شرح خواهیم داد.

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط با این نوشته