تکنیکال
 
//

پیش از آنکه به سراغ تکنیک های پیچیده و ابزارهای تحلیل تکنیکال بریم، بهتر است یک تعریف کلی از آنرا ارائه دهیم. تحلیل تکنیکاال مطالعه رفتارهای بازار با استفاده از نمودارهای برای پیش بینی آینده قیمت‌ها است. تحلیل تکنیکال مثل تمامی مباحث دارای سه اصل است که پایه های منطقی آنرا شکل می‌دهند.

سه اصل اساسی تحلیل تکنیکال 

۱- همه چیز در قیمت ها لحاظ شده است.

هر چیزی که بتواند در قیمت اثر بگذارد، اعم از فاکتورهای جغرافیایی، سیاسی و… در قیمت یک سهم لحاظ شده است. پس دیگر نیازی نیست که زمان زیادی را صرف مطالعه موارد فاندامنتالی کرده و از فرصت های بدست آمده عقب بمانیم. تمام چیزی که نیاز داریم اینست که بدانیم، تغییرات قیمت تابعی از عرضه و تقاضاست. چناچه تقاضا بیشتر از عرضه باشد، قیمت افزایش خواهد یافت و چنانچه عرضع بیش از تقاضا باشد، قیمت کاهش یافت.

بیشتر بخوانیم: بیت کوین چیست؟

۲- قیمت ها بر اساس روندها حرکت میکنند

مفهوم این عبارت به این شکل است که که تحلیگران تکنیکال معتقدند که روندهای قیمتی تا زمانی که عوامل خارجی بر روی آنها تاثیر نگذارند، جهت خود را حفظ می‌کنند. تنها کاری که باید انجام شود ارزیابی روند فعلی می‌باشد.

۳- تاریخ تکرار می‌شود

این اصل، اشاره به روانشناسی انسان ها دارد و بیان میکند که آینده چیزی نیست جز تکرار گذشته.

یکی از نقاط قوت تحلیل تکنیکال، سازگاری آن با انواع معاملات در تمامی بازه های زمانی است. یک چارتیست میتواند هر نوع بازاری که بخواهد مورد مطالعه قرار دهد و همچنین از آن بازار سود مورد نظر را بدست آورد. یک تحلیل گر تکنیکال میتواند همواره بر روی قسمت فعال و قوی بازار تمرکز کند و با تحلیل خود یک روند را انتخاب و روند دیگری را حذف نماید. در این صورت یک تکنیکالیست حرفه ای میتواند سرمایه خود را از هر نقطه از بازار در زمان مناسب به سمت نقطه ای دیگر از بازار منتقل نماید.

بورس

ابزارهای مورد نیاز برای یک تحلیلگر تکنیکال

در هر کاری که شما وارد شوید یکسری ابزار نیاز دارد تا کارتان را پیش برده و به هدف خود، یعنی افزایش بازدهی در آن کار برسید. در اینجا نیز ابزاری برای تحلیل مورد نیاز است که مهمترین آنها،نمودار است. همواره نمودار، مهمترین و اصلی ترین ابزار یک تحلیلگر تکنیکال است و مابقی به عنوان ابزار ثانویه محسوب می‌شود.

انتقاد به تحلیل تکنیکال

همواره در هر کاری، یکسری انتقادات از طرف برخی افراد گرفته می‌شود. تحلیل تکنیکال نیز از این امر مستثنا نبوده و سوالاتی از قبیل ” نمودارها تنها به ما میگویند که در کجا قرار داریم ولی نمیگویند که به کجا خواهیم رفت؟” بله، سوال درستی است و میتواند به عنوان یکی از مهمترین انتقادات به این تحلیل در نظر گرفته شود. اما در پاسخ به این سوال میتوان گفت: این نمودارها به شما نمیگویند که بازار به کدام سمت خواهد رفت، اگر شما ندانید که آنها را چگونه بخوانید.

بیشتر بخوانیم: مهمترین اثرات قیمت نفت بر بازار بورس

در توضیحات فوق ما صحبت از روند کردیم ولی روند چیست و چند نوع از آن وجود دارد؟ به حرکت قیمت در جهت خاصی روند می‌گویند.

روندها به سه نوع کلی دسته بندی می‌شوند:

۱- روند صعودی‌: که در این نوع از روند، قیمت در یک رالی صعودی بالاتر از رالی صعودی پیش از آن قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر، روند صعودی، الگویی از نوسانات رو به بالاست. توصیه اکثر تحلیلگران این است که در روند صعودی همراه با قیمت حرکت کنید.

۲- روند نزولی: در یک روند نزولی، قیمت در یک موج نزولی پایین تر از موج نزولی پیش از آن قرار می‌گیرد.

۳- روند خنثی: در این نوع روند، نه موج صعودی وجود داشته نه موج نزولی، بلکه قیمت حول یک مدار تقریبا ثابت، نوسان می‌کند.

 

مطالب مرتبط با این نوشته