بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
 
//

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نوعی بازاریابی است که در آن از شبکه‌های اجتماعی و برخی وب‌سایت‌ها، برای تبلیغ یک محصول یا سرویس استفاده می‌گردد. شاید بتوان گفت در حال حاضر، از میان تمامی انواع بازاریابی دیجیتال، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بیش‌ترین محبوبیت را، هم در بین فروشندگان محصولات و خدمات و هم در میان مشتریان آن‌ها داراست.

بهره‌برداری از قدرت محتوا و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی می‌تواند در افزایش مخاطبان و مشتریان تأثیر بسیاری داشته باشد. با این حال شروع این نوع بازاریابی بدون داشتن هیچ پیش‌زمینه و تجربه‌ی قبلی می‌تواند بسیار دشوار باشد. آشنایی با مبانی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بسیار حیاتی است. در نوشته‌ی پیش رو قصد داریم تا توصیه‌هایی کاربردی برای بهره‌گیری هرچه بهتر از شبکه‌های اجتماعی، برای ساختن یک زیربنای قوی در جهت ارائه‌ی خدمت به مشتریان، برندسازی و از همه مهم‌تر سوددهی نهایی شما، ارائه کنیم.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

بیشتر شنونده باشید تا گوینده!

موفقیت در بازاریابی توسط شبکه‌های اجتماعی، مستلزم این است که شما تا حد امکان شنونده باشید تا گوینده. منظور این است که شما باید تلاش کنید تا به آن‌چه مورد پسند مخاطبانِ هدف است، دقت نموده و در بحث‌های آنان در شبکه‌های اجتماعی شرکت کنید تا بدین طریق دریابید که چه چیزهایی برای آنان از اهمیت بیش‌تری برخوردار است.

 

روی موضوعات محدود تمرکز کنید.

بهتر است در یک زمینه‌ی به‌خصوص خبره باشید تا آچار فرانسه‌ای برای تمام زمینه‌ها! استراتژی بازاریابی‌ای که در آن بر روی یک موضوع خاص تمرکز می‌شود، می‌تواند کمک بسیاری در برندسازی داشته باشد و شانس موفقیت شما را بیش‌تر از زمانی کند که موضوع فعالیت شما بسیار گسترده است.

 

به دنبال کیفیت باشید.

این کیفیت است که بر کمیت پیشی می‌گیرد. بهتر این است که شما ۱۰۰۰ مخاطب فعال داشته باشید که مطالب شما را بخوانند، به اشتراک بگذارند و در مورد آن صحبت کنند، تا این‌که ۱۰۰۰۰ مخاطب داشته باشید که پس از اولین آشنایی با شما غیرفعال می‌گردند.

صبور باشید.

موفقیت در شبکه‌های اجتماعی یک‌شبه به دست نمی‌آید. اگرچه دستیابی به یک موقعیت خارق‌العاده امری غیرممکن نیست، با این حال در اغلب موارد حصول نتیجه، نیازمندِ طیِ مسیری طولانی است.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

از روش‌های ترکیبی استفاده کنید.

استفاده از روش‌های ترکیبی، یکی از اصول مهم در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است. چنانچه شما یک مطلب جالب و با کیفیت در شبکه‌های اجتماعی قرار دهید، مخاطبان شما آن را در توییتر، فیس‌بوک، اینستاگرام و … به اشتراک خواهند گذاشت. این اشتراک‌گذاری‌ها سبب می‌شوند تا گوگل کلمات کلیدی موجود در آن محتوا را بهتر پیدا کند. همین امر باعث می‌شود تا افراد بیش‌تری بتوانند شما را در فضای مجازی پیدا کنند.

 

از صفحات و افراد پرنفوذ بهره بگیرید.

برای پیدا کردن صفحات یا افرادی که روی مخاطبان مورد هدف شما تأثیر و نفوذ دارند وقت بگذارید و با این صفحات یا افراد ارتباط برقرار کنید. در صورتی که بتوانید، با استفاده از اطلاعات مفید، توجه این صفحات یا افراد را جلب کنید، ممکن است مطلب شما از جانب آن‌ها اشتراک‌گذاری شده و در نتیجه شما در معرض دید تعداد زیادی مخاطب قرار گیرید.

روی ارزش محتوا کار کنید.

در صورتی که مدام در شبکه‌های اجتماعی به تبلیغ محصولات یا خدمات خود بپردازید، کم کم مخاطبان شما از دنبال کردن مطالب‌تان خودداری خواهند نمود. شما باید بر ارزش محتوای تولید شده تأکید داشته باشید و سعی کنید تا آن را هر چه جذاب‌تر نمایید و علاوه بر این هرچه بیش‌تر با افراد و صفحات پرنفوذ ارتباط برقرار کنید.

 

نسبت به مخاطبان جدید هشیار باشید.

شما در دنیای واقعی نسبت به فردی که با شما ارتباط برقرار می‌کند بی‌تفاوت نخواهید بود، بنابراین در فضای مجازی نیز چنین نباشید. برقراری ارتباط یکی از کلیدی‌ترین فاکتورها در دستیابی به موفقیت در شبکه‌های اجتماعی است، بنابراین همواره نسبت به مخاطبان جدید خود هشیار بوده و در مورد آن‌ها بی‌تفاوت نباشید.

 

مقابله به مثل کنید!

شما نمی‌توانید از دیگران انتظار داشته باشید که در مورد شما صحبت کنند و مطالب‌تان را به اشتراک بگذارند، اگر خودتان در قبال آنان این کار را انجام ندهید. بنابراین بخشی از زمانی را که در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنید، باید به اشتراک‌گذاری و صحبت در مورد دیگران اختصاص دهید.

 

ترجمه: آرش شمسی

منبع: entrepreneur

 

 

مطالب مرتبط با این نوشته