بازاریابی دیجیتال
 

مدت‌هاست که استفاده از بازاریابی یکی از بهترین روش‌ها برای جذب مشتری و فروش بیشتر محسوب می‌شود. اما نوعی از بازاریابی که در این نوشته به آن خواهیم پرداخت، یعنی بازاریابی دیجیتال عمر زیادی ندارد. (بین ۲۵ تا ۳۰ سال)

بازاریابی دیجیتال، همان بازاریابی آنلاین و یا بازاریابی اینترنتی نیست. اما اگر بازاریابی دیجیتال با بازاریابی اینترنتی تفاوت دارد، پس چه می‌تواند باشد؟ این همان پرسشی است که در این نوشته، به پاسخ آن خواهیم رسید. با ایران بانکر همراه باشید.

بازاریابی دیجیتال

تعریف بازاریابی دیجیتال

به زبان خیلی ساده بازاریابی دییجیتال، به نوعی از بازاریابی گفته می‌شود که از طریق رسانه‌ها و ابزارهای دیجیتال صورت می‌گیرد. رسانه‌هایی همچون اس‌ام‌اس، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و … .

پس می‌توان گفت بازاریابی اینترنتی یا همان بازاریابی آنلاین، زیرمجموعه‌ی از بازاریابی دیجیتال است.

بازاریابی دیجیتال

از چه راه‌هایی می‌توان بازاریابی دیجیتال انجام داد؟

  • محتوا
  • سئو
  • موتورهای جستجو
  • پیامک
  • ایمیل
  • شبکه‌های اجتماعی
  • نرم‌افزارهای موبایل
  • ویدئو مارکتینگ
  • بیلبوردهای الکترونیکی
  • و غیره

 

بازاریابی دیجیتال

تفاوت بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی

بازاریابی دیجیتال به نسبت بازاریابی سنتی از مزایای بیشتری برخوردار است. منظور از بازاریابی سنتی، همان بازاریابی از طریق بیلبورد، رادیو، تلویزیون و … است. اما امروزه در قرن بیست و یکم، رسانه‌های دیجیتال بسیار گسترده‌ و پر مخاطب هستند و به همین سبب، بازاریابی دیجیتال بسیار بهتر از بازاریابی سنتی است. این به معنای آن نیست که یک کمپانی، صرفاً باید به بازاریابی دیجیتال بپردازد، بلکه باید در کنار بازاریابی دیجیتال، از بازاریابی سنتی نیز استفاده کند.

به صورت کلی، برخی از تفاوت‌های بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی عبارتند از:

۱- بازاریابی دیجیتال، به نسبت بازاریابی سنتی، بسیار سریع‌تر و البته کم‌هزینه‌تر است. انجام تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، پیامک و سایر مواردی که در بالا ذکر شد، به هزینه‌ای بسیار کمتر از انجام تبلیغات به وسیله‌ی بازاریابی سنتی نیاز دارد.

۲- بازاریابی دیجیتال، مخاطبان بسیار زیادی را در برمی‌گیرد، این در حالی است که بازاریابی سنتی محدود به برخی مخاطبان خاص است، آن هم در مکان و زمانی محدود!

۳- علاوه بر موارد بالا، بازاریابی دیجیتال، بسیار راحت‌تر از بازاریابی سنتی بر مشتری اثر می‌گذارد.

اما نکته‌ای که در پایان ذکر آن لازم می‌نماید این است که با وجود آن که در بالا به اثربخشی بیشترِ بازاریابی دیجیتال، به نسبت بازاریابی سنتی، اشاره شد ولی در حال حاضر برخی دست‌اندازها در سر راه بازاریابی دیجیتال وجود دارند که باید با درایت و هوشمندی از آن‌ها به خوبی گذر کرد. برای مثال، در بسیاری از رسانه‌های دیجیتال، مثلاً شبکه‌های اجتماعی را در نظر بگیرید، مردم آن‌چنان به تبلیغات توجهی نمی‌کنند و خیلی زود از کنار تبلیغ رد می‌شوند. بنابراین بایستی بتوان با استفاده از روش‌های صحیح توجه مخاطبان را به تبلیغ مورد نظر جلب کرد.

نویسنده: آرش شمسی

منابع:

سایت مدیر

سایت دارت

سایت بازده

 

مطالب مرتبط با این نوشته