بازاریابی
 

بازاریابی در فیسبوک

بیشتر ما فکر می‌کنیم که فیسبوک بیش‌تر برای کودکان طراحی شده است، اما اکنون زمان آن رسیده است تا نگرش خود را تغییر دهیم. شرکت‌های بسیاری وجود دارند که از فیسبوک برای بازاریابی و دستیابی به موفقیت استفاده می‎‌کنند.

آمارهای زیر، که توسط O’Reilly Media [یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در زمینه‌ی تکنولوژی رایانه در آمریکا- م] ارائه شده است، را در نظر بگیرید.

بین سپتامبر ۲۰۰۸ و فوریه ۲۰۰۹ :

  1. تعداد افراد بین ۳۵ تا ۴۴ سالی که از فیسبوک استفاده می‌کرده‌اند ۵۱ درصد افزایش داشته است.
  2. تعداد افراد بین ۴۵ تا ۵۴ سالی که از فیسبوک استفاده می‌کرده‌اند ۴۷ درصد افزایش داشته است.
  3. تعداد افراد بین ۲۶ تا ۳۴ سالی که از فیسبوک استفاده می‌کرده‌اند ۲۶ درصد افزایش داشته است.
  4. بیش از ۱۴۰ میلیون نفر از کاربران فیسبوک دانشگاهی نیستند.

همان‌طور که می‌بینید، فیسبوک دیگر تنها برای دانشجویان نیست.

بازاریابی

چرا باید از فیسبوک به عنوان یک ابزار بازاریابی استفاده کنید؟

پاسخ ساده است، شما می‌توانید از فیسبوک برای دستیابی به مشتریان جدید و همچنین جهت حفظ ارتباط خود با مشتریان سابق‌تان بهره ببرید. علاوه بر این شما می‌توانید با استفاده از فیسبوک محصولات جدید خود را تبلیغ کنید و پیشنهادات فروش خود را ارائه نمایید. شما همچنین می‌توانید از فیسبوک برای ایجاد همهمه و ارتباطات اجتماعیِ مختصِ تجارت خود استفاده نمایید. [منظور استفاده از بازاریابی همهمه‌ای، نوعی بازاریابی است که تلاش می‌کند با استفاده از تبلیغ و نشر دهان به دهان همهمه‌ای در ترویج خرید یک محصول ایجاد نماید و به این طریق بازاریابی را انجام دهد- م.]

چگونه این کار را انجام دهید؟ فیسبوک ابزارهای بسیاری برای شما به همراه دارد. برای موفقیت در بازاریابی تجارت خود لازم است که فهم درستی از این ابزارها داشته باشید. در این نوشته ما به دو ابزار مهم فیس بوک در این زمینه نگاهی خواهیم داشت:

  1. صفحه‌های فیسبوک
  2. گروه‌های فیسبوک

صفحه‌های فیسبوک

یکی از امکانات موجود در فیسبوک «صفحه‌های فیسبوک» هستند. شما می‌توانید از صفحه‌های فیسبوک برای ایجاد پروفایلی مختص تجارت خود استفاده نمایید. بهترین حسن این ابزار رایگان بودن آن است. این صفحه ‌ها در فیسبوک به تجارت شما هویتی می‌بخشند که قادر است برند تجارت‌تان را تقویت نماید.

مشتریان حال حاضر شما و یا حتی مشتریان بالقوه می‌توانند طرفداران صفحه شما شوند. این کار به آنان این امکان را می‌دهد تا فعالیت‌های شما را دنبال نموده و هر به‌روزرسانی‌ای را در صفحه شما دریافت نمایند.

یک مزیت بزرگ در مورد صفحه ‌های فیسبوک این است که هر زمان که شخصی صفحه‌ی شما را لایک کند، تمام دوستان‌اش از این‌که او صفحه‌ی شما را لایک کرده آگاه می‌شوند. این مزیت گاهی دنبال‌کنندگان صفحه‌ی شما را به ایجاد یک همهمه‌ درباره‌ی تجارت و صفحه‌ی فیسبوک‌تان ترغیب می‌نماید.

شما می‌توانید از صفحه‌ی فیسبوک‌تان نه تنها برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات تجارت خود، بلکه برای قرار دادن عکس‌ها، ویدئوها، نرم‌افزارها و پیام‌ها استفاده کنید. تمام فعالیت‌هایی که شما در صفحه‌ی فیسبوک خود انجام می‌دهید برای دنبال‌کنندگان صفحه‌ی شما نمایش داده می‌شود.

بازاریابی

برخی نکات وجود دارند که به هنگام ایجاد یک صفحه‌ی فیسبوک باید به آن‌ها توجه داشته باشید. به هنگام آغاز فعالیت صفحه‌ی فیسبوک سه گزینه پیش روی شما وجود دارد. از شما سوال خواهد شد که آیا صفحه‌ی شما «درباره‌ی یک تجارت محلی است»، «درباره‌ی یک برند یا محصول است» و یا این‌که «درباره‌ی یک هنرمند، یک گروه و یا یک پیج عمومی است».

هر کدام از این سه دسته‌بندی امکاناتی را برای کامل کردن «اطلاعات اولیه‌»‍، «اطلاعات جزئی» و «اطلاعات تماس»؛ و هرکدام روش‌های متفاوتی را برای نمایش اطلاعات شما در اختیارتان قرار می‌دهند. مهم است به خاطر داشته باشد که پس از انتخاب دسته‌بندی صفحه‌ی خود امکان تغییر آن وجود ندارد. علاوه بر این از نظر دور ندارید که وقتی شما یکی از این سه دسته‌بندی را برای صفحه‌ی خود در نظر می‌گیرید، پس از آن صفحه‌ی شما در کنار صفحه‌های مشابه در همان دسته‌بندی قرار خواهد گرفت. به همین علت انتخاب درست دسته‌بندی صفحه‌ی فیسبوک از اهمیت خاصی برای نمایش آن برخوردار است.

زمانی که صفحه‌ی فیسبوک شما به درستی ایجاد شد، می‌تواند برای به دست آوردن مشتریان جدید و همچنین حفظ ارتباط با مشتریان حال حاضر مورد استفاده قرار گیرد.

 

گروه‌های فیسبوک

گروه‌های فیسبوک شباهت‌هایی با صفحات فیسبوک دارند.

تفاوت گروه‌های فیسبوک و صفحات فیسبوک در این است که گروه‌های فیسبوک بیش‌تر برای گروهی از افراد طراحی شده‌اند تا برای تجارت یا برندی خاص. شما برای ایجاد یک گروه در فیسبوک باید نخست عضو فیسبوک شوید. برای ایجاد یک گروه جدید در فیسبوک (پس از عضویت در فیسبوک) تنها کافی است که وارد فیسبوک شده و بر روی لینک گروه‌ها از منوی اصلی، در قسمت چپ صفحه، کلیک نمایید.

شما می‌توانید از گروه‌های فیسبوک برای اطلاع‌رسانی استفاده نمایید. اما گروه‌های فیسبوک به کاربران امکان دنبال کردن (شبیه حالت صفحه‌های فیسبوک) را نمی‌دهند. تنها اعضای گروه می‌توانند آن‌چه در گروه اطلاع‌رسانی می‌شود را دنبال کنند.

بازاریابی

کدام گزینه برای شما مناسب‌تر است؟

پاسخ این سوال بستگی به هدفی دارد که شما از بازاریابی در فیسبوک دارید. حقیقت این است که شما با استفاده از صفحه‌ی فیسبوک بیشتر در معرض دیده شدن هستید. چرا که صفحات فیسبوک می‌توانند توسط افرادی که در فیسبوک ثبت نام نکرده‌اند نیز مشاهده شوند؛ اما برای مشاهده‌ی گروه‌های فیسبوک حتماً باید عضو فیسبوک بود.

با این حال تنها به صرف داشتن این مزیت نمی‌توان گفت که صفحه‌های فیسبوک ابزار بهتری برای بازاریابی، نسبت به گروه‌ها، هستند. باید در نظر داشته باشید که زمانی که پیامی را از طریق صفحه‌ی فیسبوک خود برای افراد ارسال می‌کنید، افراد این پیام را تنها در قسمت نوتیفیکیشن‌های خود مشاهده می‌کنند. این در حالی است که در صورت ارسال پیام با استفاده از گروه، پیام وارد صندوق دریافت پیام‌های افراد می‌شود. اگر هدف شما این است که به شیوه‌ای فردی با مشتریان در ارتباط باشید به نظر می‌رسد گروه‌های فیسبوک گزینه‌ی مناسب‌تری برای شما باشند.

ترجمه: آرش شمسی

منبع: the balance

 

مطالب مرتبط با این نوشته