//

رهبر باشیم یا مدیر؟!

قطعا برای شما هم پیش آمده که تعدادی از مافوق های(در تمامی رده های سازمانی) خود را عاشقانه و قلبی دوست دارید،سازمان همان سازمان است و قانون نیز همان قانون….

پس چه اتفاقی رخ داده که تعدادی از آنها برای اکثریت، هنوز یادآور روزهای خوب و شیرین هستند؟!

در این نوشته سعی بر آن داریم بعضی از ویژگی های یک رهبر  را با هم مرور کنیم تا بتوانیم مسیر بهتری را برای سازمان(خانواده،گروه و….) خود انتخاب کنیم.

در مباحث مدیریتی تعاریفی برای یک مدیر ارائه میشود که در چارچوب قانون و مقررات آن سازمان گنجانده شده است  اما در رهبری چنین چیزی نیست بلکه علاوه بر تعهدات قانونی ، رسیدگی و توجه به ذات و روح یک انسان نیز دیده میشود.

برای رهبر شدن قانون یا الزاماتی نوشته نشده است اما مفاهیمی را برای آن یادآور شده اند که با حفظ و تقویت کردن آنها میتوان یک رهبر جذاب باشیم.

قطعا رهبری که در مقابل تخلفات(بسته به میزان و نوع تخلف) فقط روحیه بخشش از خود نشان میدهد علاوه بر آنکه برای همکاران خود رهبر نیست بلکه بدتر از آن ، ایشان را برای مدیر نیز قبول ندارند و یا مدیری که در برابر تخلفات(بسته به میزان و نوع تخلف) فقط قانون را میداند و هیچ اطلاعی از بخشش و تنبیه ندارد.

 

رهبر کیست؟

تعاریف گوناگونی از رهبر ذکر شده است اما در تعریفی مفید و خلاصه می توان گفت که :

فرآیند هدایت و اعمال نفوذ بر فعالیتهای سازمان.

همین « اعمال نفوذ » وجه تمایز را برای ما نمایان میکند و سعی داریم در ادامه با ذکر چند ویژگی مشخصات یک رهبر را با هم مرور کنیم.

از قدیمی ترین تعاریف برای یک رهبر، تعریفی بر اساس صفات شخصی بیان شده است .صفاتی که ذاتی در انسان نهادینه شده اند (موهبت الهی)

شاید پس از ناکامی نظریه ذکر شده ، این صفات فراموش شده اند اما دانستن آنها خالی از لطف نیست.

  • هوش: به مراتب از هوش زیادتری نسبت به همکاران(رده های پایین سازمانی)بر خوردارند.
  • رشد و بلوغ اجتماعی و وسعت دید:رهبران از لحاظ عاطفی با ثبات، دارای اعتماد به نفس و نسب به مسائل اطرف دید عمیق و وسیع تری دارند.
  • بیان رسا: نفوذ کلام علاوه بر ذاتی بودن این مهم، می توان با تمرین این صفت را در خود تقویت کنیم.
  • انگیزه درونی ، توفیق طلبی و نیل به هدف یا خلاصه تر جاه طلبی از جنس مثبت!

بعد از رد شدن این ویژگی ها رویکرد رفتاری فرد (مبنی بر شناخت رفتارها ، سبک ها و روش های رهبری) مورد توجه قرار گرفت هرچند  این مشخصه ها ذاتی نیستند بلکه تا حد زیادی اکتسابی و تحت تاثیر آموزش هستند ضمنا نباید فراموش کرد که نظریه دوم(رویکرد رفتاری) تاثیرپذیر از نظریه اول(صفات ذاتی) است.

در کتاب ۲۱ صفت بایسته یک رهبر از جان سی ماکسول می توان ویزگی یک رهبر را نیز رصد نمود.

 

در دسته رویکرد رفتاری  نظریات متفاوتی داریم (الگوی فیدلر، رهبری وضعیتی ، مسیر-هدف رابرت هاوس و ….) اما در اینجا بناداریم نظریه رهبری تحول آفرین را با هم مرور کنیم.

این نظریه توسط برنز(Burns) در سال ۱۹۷۸ ارائه و توسط بنس و همکارانش توسعه داده شد.

این نظریه « رهبری تحول آفرین » را به عنوان فرآیندی اخلاقی مطرح ساخت که از آن طریق همکاران به سطح عالی خواهند رسید. رهبری تحول آفرین با استفاده از جذابیت و قریحه خویش بر تخیل دیگران که ترکیبی از فرهی ، رهبری الهامی و تحریک ذهنی است اثر میگذارد و تا زمانیکه بتواند  موقعیت های نامناسب و همراه با شکست را به موقعیت های مناسب و همراه با پیروزی تبدیل کند به عنوان یک رهبر جذاب و دوست داشتنی مقبول اکثریت سازمان قرار می گیرد.

پنج عامل رهبری تحول افرین که ما را در تغییر موقعیت کمک می کند، در ادامه باهم مطالعه می کنیم.

  • نفوذ آرمانی صفاتی:

اشاره به کاریزمای اجتماعی رهبر دارد.آنجا که رهبر قدرتمند با صلابت و مطمئن، احساس میشود و صفات اخلاقی نیکو و بارز در ایشان دیده میشود.

  • نفوذ آرمانی رفتاری:

به عمل کاریزماتیک رهبر اشاره دارد آنجا که بر ارزش ها ، اعتقادات و درک ماموریت تمرکز دارد. همکاران سعی بر آن دارند تا ایشان را الگوی خود قرار داهند.

  • الهام بخشی:

راه هایی که از طریق آن برای رسیدن به آینده ای خوش بینانه ، تاکید بر اهداف جاه طلبانه و القای دست یافتنی بودن چشم اندازها به همکاران نیرو می بخشد. واژه «تلاش» برای رسیدن به اهداف دست یافتنی را معنی میکند.

  • انگیزش هوشمندانه:

شاید موراد ۴ و ۵ را بتوان جذابترین قسمت برای رهروان(همکاران) بر شمرد.

این صفت به عمل رهبر(به عمل کار برآید) اشار میکند و احساس منطقی و تجزیه و تحلیل را برای رهروان القا میکند.آنها را تشویق می کند تا با خلاقیت و نوآوری راه حلی برای چالشها ارائه دهند، رهروان مطمئن هستند که نظراتشان خوانده شده و در راستای منافع سازمان عملی می شود.

  • ملاحظات فردی :

رفتار رهبر برای ارتقا رضایت رهروان و دیده شدن نیاز ها ، نقاط مثیت و منفی رهروان را شامل میشود.ارائه راه حل برای رفع کاستی ها ، تقویت نکات مثبت و شکوفا نمودن زیر دستان.

به همین سادگی یک رهبر سازمان را در قامت چند واژه تعریف نمودیم اما همانطور که میدانیم برای عملیاتی شدن یک عنصر آن ملزم به نوشتن چندین برنامه استراتژیک هستیم.

در کنار رهبر تحول آفرین شاهد رهبری تبادلی نیز هستیم.این سبک رهبری یک فرآیندی است که بر اساس انجام تعهدات طبق قرارداد رخ میدهد و شامل ۱-پاداش مشروط (تعامل سازنده) ۲- مدیریت بر مبنای استثای فعال(تعامل اصلاحی فعال) ۳- مدیریت بر مبنای استثنای انفعالی(تعامل اصلاحی منفعل) میباشد.

بریا مطالعه بیشتر در رابطه با یک مدیر خوب اینجا کلیک کنید

 

مطالب مرتبط با این نوشته