//

جهت موفقیت در بازار بورس ایران بهتر است مطلب زیر را با دقت مطالعه نمایید. راه های موفقیت در بازار بورس ایران متفاوت از بورس های سایر نقاط جهان نیست ولی می توان گفت بیش از حد طبیعی وابسته به سیاست و تصمیمات دولت می باشد که یکی از دلایل آن می تواند دولتی بودن اقتصاد در ایران باشد. در این مبحث 10 روش جهت رسیدن به موفقیت در بازار بورس ایران بیان می شود.

1-سهم مناسب انتخاب کنید

اولین و مهمترین نقطه برای آغاز معاملات انتخاب سهم خوب می باشد.جهت انتخاب سهم مناسب باید با استفاده از تحلیل های بنیادی و همچنین تحلیل تکنیکال و بررسی دیگر جوانب سهم از قبیل اعضا هیئت مدیره،مدیرعامل،سهامداران عمده،ترکیب سهامداران،درصد شناوری سهم،حجم معاملات وضعیت آن صنعت ،وضعیت اقتصادی کشور،پیش بینی آینده محصولات و تقاضا برای محصولات به انتخاب سهم بپردازیم تا در آینده (کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت) بتوانیم سود سرشاری از آن بدست آوریم.

2-نداشتن تعصب به یک یا چند سهم خاص

جهت موفقیت در بازار سرمایه هرگز نباید به یک یا چند سهم خاص تعصب داشته باشید.در صورتی که به یک سهم خاص متعصب باشید و در زمان مناسب آن را نفروشید به احتمال فرآوان نه تنها سود حاصل از سهامداری آن سهم را از دست می دهید بلکه ممکن است درصد بالایی از اصل سرمایه خومد را نیز از دست بدهید.

3-فروش در سقف و خرید در کف

در صورت رعایت این قانون یقیناً شما تریدر بسیار معقولی می باشید که می تواند همیشه در بازار سرمایه و سهام موفق و پرسود باشد. پیروی از این اصل شاید ساده به نظر بیاید اما اینچنین نیست و باید تحلیل بازار سهام و نمادها را یاد بگیرید

4-برنامه ریزی دقیق و مدون

برای خرید سهام برنامه داشته باشید سرمایه خود را مدیریت کنید و درصدی از آن را به عنوان پشتیبان نگهداری نمایید تا در مواقع لزوم بتوانید از آن در جهت کاهش ضرر و یا افزایش سود آوری استفاده کنید.

5-طمع ممنوع!!!

قبل از خرید سهام برنامه خود را جهت ذخیره سود مشخص کنید و در صورت اتفاق افتادن قیمت مورد نظر سود خود را ذخیره کنید.به عنوان مثال می توانید 10 تا 20 درصد به عنوان حد سود یا ضرر خود مشخص کنید و در صورتی که به آن درصد دست پیدا کردید سود خود را ذخیره کنید.

6-با سرمایه خود وارد بازار سرمایه شوید

از دیگران پول قرض نکنید و تنها از پولی که در آینده نزدیک نیز به کارتان نمی آید سرمایه گذاری کنید.

7-تعیین هدف
البته  ارزش پولی که برای خرید سهام در بورس هزینه نموده اید با توجه به شرایط حاکم بر بازار قابل تغییر است، حفظ ثبات و تعیین اهداف مشخص می تواند عامل موفقیت شما در بازار سرمایه گذاری گردد. این امر می تواند زمان کافی را در اختیار شما قرار دهد تا با کسب مهارت های مورد نیاز، سرمایه گذاری های بزرگ و موفقی را در بورس انجام داده و از درآمد و سود سرشاری در آینده برخوردار شوید.

کنترل منظم وضعیت بازار و استفاده از آن در جهت شناخت بسترهای مناسب سرمایه گذاری  می تواند آینده ای تضمین شده  را برای شما به ارمغان بیاورد.

8-زمان ورود

زمان ورود به سهم بسیار مهم است چه بسا سهمی خوب و پر پتانسیل را در زمانی بد به آن وارد شوید و دچار زیان شوید و یا عکس آن پس در صورتی که در زمان مناسب اقدام کنید می توانید از سهام بد و شرکت های زیان ده نیز سود دریافت کنید.

9-سرمایه گذاری بلند مدت

سعی کنید درصدی از پولتان را در به صورت بلند مدت سرمایه گذاری کنید

10-خودتان تصمیم بگیرید

با علم و اطلاع و تحلیل پیش بروید و همیشه خودتان تصمیم به خرید و یا فروش سهم بگیرید.

 

مطالب مرتبط با این نوشته