طی سالیان اخیر صندوق های سرمایه گذاری بورسی از اقبال عمومی خوبی برخوردار شدند تا جایی که برای بسیاری از سرمایه گذاران بورس به معنای صندوق های سرمایه گذاری می باشد.در حال حاضر در بسیاری از نقاط دنیا صندوق های سرمایه گذاری به اشکال مختلف جهت سرمایه گذاری در بورس ایجاد شده اند.کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و هم اکنون تعداد زیادی از صندوق های سرمایه گذاری در حال فعالیت می باشند.اینکه صندوق های سرمایه گذاری چیست ؟ عملکردشان و نحوه مدیریتشان سوال بسیاری از مخاطبان ورود به بازار بورس می باشد.

سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری چیست

صندوق های سرمایه گذاری مجموعه ایست از سهام، اوراق بهادار و اوراق مشارکت. در واقع این صندوق ها با جذب سرمایه های خرد و کلان افراد مختلف سرمایه مورد نیاز برای خرید مجموعهای از سبد سهام،اوراق مشارکت و اوراق بهادار را فراهم می آورند.این تنوع در سبد سهام باعث جذابیت و کاهش ریسک آن می شود که تعداد زیادی از افراد را ترغیب به سرمایه گذاری در این صندوق ها می نماید.

  • روش های پرداخت سود به اعضا توسط صندوق های سرمایه گذاری:

1-سود ناشی از معاملات سهام و اوراق مشارکت.

2-سود نقدی سهام و یا بهره پرداخت شده به اوراق مشارکت موجود در سبد.

3-افزایش ارزش سهم سرمایه گذار در صندوق

معمولاً این امکان برای سرمایه گذار وجود دارد که بتواند به جای دریافت سود نقدی مجدداً آن را در صندوق سرمایه گذاری نماید.

مزایای صندوق های سرمایه گذاری

مدیریت حرفه ای: یکی از مهمترین مزیت های صندوق های سرمایه گذاری،مدیریت آن توسط افراد خبره و با تجربه می باشد به نوعی که سود صندوق معمولاً تضمین شده می باشد و درجه ریسک به حداقل ممکن می رسد.

تنوع: بر اساس تئوری های مالی با افزایش تنوع در سرمایه گذاری می توان خطرات سرمایه گذاری را کاهش داد.در صورت کاهش در قیمت یک سهام با افزایش در قیمت دیگر سهام ضرر آن جبران می شود.

سادگی: سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری بسیار ساده می باشد و برای مبتدیان و افرادی که هنوز تسلط کافی به بورس ندارند بسیار مفید می باشد.

البته باید توجه داشت که مدیریت حرفهای و تنوع زیاد از نقاط ضعف صندوق ها نیز محسوب می شوند زیرا ممکن است سود و افزایش یک سهم با کاهش سهم دیگری عملاً از بین برود و همچنین ممکن است با توجه به مدیران به فکر منافع خود باشند و در جهت حداکثر کردن سود سهامداران تلاش نکنند.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری بر اساس سرمایه گذاری در اوراق بهادار به سه دسته کلی تقسیم می شوند :

  1. سرمایه گذاری در اوراق دارایی(سهام).
  2. سرمایه گذاری در اوراق بدهی (اوراق قرضه شرکتی).
  3. سرمایه گذاری در اوراق قرضه/مشارکت دولتی (بدون ریسک).

صندوق های سرمایه گذاری فراوانی در ایران فعالیت می کنند که هر کدام دارای وبسایت مجزایی می باشند که اطلاعات زیادی از نحوه سرمایه گذاری در آنها موجود می باشد.


منبع:وبسایت بورس ایران

 

 

 

 

مطالب مرتبط با این نوشته