//

بهترین روش های مدیریت زمان

برای مدیریت و متحول کردن خودمان باید ابتدا از مدیریت زمان و زندگی خود شروع کنیم تا بتوانیم به آرزوهای کوچک و بزرگ خود دست پیدا کنیم، بی شک مدیریت صحیح و هوشمندانه زمان می تواند ما را به اوج قله های موفقیت و رسیدن به آرزوها و رویاهایمان برساند در حالی که عدم اهمیت به موضوع مدیریت صحیح زمان می تواند آسیب جدی به برنامه ها و اهداف ما وارد سازد بطوری که علاوه بر اینکه همیشه در ذهن ما همه مشغله ها و کارهایمان وجود دارد اما هیچ کدام ازآنها را نتوانیم بطور صحیح انجام دهیم.اما چاره کار چیست؟ قطعاً همه افراد دوست دارند با بهترین روش های مدیریت زمان آشنا باشند و علاوه بر آشنایی بتوانند روش های مدیریت زمان را در زندگی خود به کار گیرند تا به اوج موفقیت برسند.در مطلب ذیل بهترین روش های مدیریت زمان تشریح شده است:

مدیریت-زمان

            بهترین روش های مدیریت زمان

1-همه فعالیت های خود را مکتوب کنید(بنویسید)

شما ممکن در طول یک روز یا یک هفته کارهای متعدد و ریادی را انجام دهید که به نظر شما از حیطه توانایی یک شخص فراتر می باشند.شما در ابتدا با نوشتن کارها و وظایفتان می توانید به نحو مطلوبی آنها را انجام دهید و انگیزه شما برای انجام تمامی آنها در طول یک دوره بیشتر می شود علاوه بر آن دیگر کارها خود را فراموش نمی کنید و با انجام و اتمام هر وظیفه جلوی آن تیک میزنید به عنوان کار انجام شده و می توانید کار قبلی را از ذهن خود بیرون کنید و لازمه اینکار داشتن و استفاده از دفترچه یادداشت می باشد بعد از چند روز کار کردن به این شیوه متوجه منافع بسیار بالای آن خواهید شد.

2-فعالیت های خود را ولویت بندی کنید

ممکن است در طول یک روز شما فعالیت های مختلفی از قبیل رفتن به محل کار،دانشگاه،کلاس زبان،خرید،مطالعه،پیگیری پروژه،عیادت از دیگران،مراجعه به سازمان ها و شرکت ها و…. را انجام دهید حال شما در ابتدا باید به سراغ کدام کار و فعالیت خود بروید؟ قطعاً شما می توانید با اولویت بندی فعالیت های خود به خوبی همه آنها را با اولویت بالا به پایین انجام دهید و در صورت بروز اتفاق پیش بینی نشده درصد زیادی از کارهای مهم و با اولویت خود را انجام داده اید و از این بابت خیالتان راحت و آسوده است.

3-از موانع و مزاحمت های کاری پیشگیری کنید.

اگر میخواهید کارهایتان انجام شود باید یکسری از عوامل را از خود دور کنید و گاهی اوقات به تنهایی در یک اتاق بسته کارهایتان را انجام دهید و به گوشی مبایل خود نیز پاسخ ندهید چون علاوه بر گرفتن وقت شما تمرکز ذهن شما را نیز به هم میریزد.

4-از راهزنان وقت پرهیز کنید

همان طور که مشخص است راهزنان وقت زمان ما را میدزدند و طمانی متوجه اتلاف وقت میشویم که خیلی دیر شده است،بنابراین بهتر است آنها را از محیط کارمان و فعالیتهایمان تا سرحد ممکن حذف نماییم. صحبت های کم اهمیت،تلفن های مزاحم،مهمان های ناخوانده،ناتوانی در نه گفتن به خواسته های بیجا،اینترنت،شبکه های مجازی تعدادی از راهزنان وقت می باشند که می توانید با مدیریت صحیح آنها فعالیت های خود را به شکل مطلوبی انجام دهید. می توانید با عقب انداختن کارهای بی اهمیت و راهزن وقت به کارهای مهم خود برسید.

5-کارهای ضروری را انجام دهید

همه فعالیت های شما ضروری نیستند می توانید کارهای غیر ضروری را از برنامه خود حذف نمایید و در صورت عدم انجام کار ضروری به برنامه کاری روز بعد خود اضافه نمایید.

6-بهره وری را افزایش دهید

با انجام به موقع کارها و همچنین دقت و تمرکز بر کارتان می توانید بهره وری کارتان را بالا ببرید و در پایان روز از فعالیت های خود احساس خوشنودی و رضایت داشته باشید.

7-افزایش انگیزه

ممکن است در طی فعالیت های بزرگ و طولانی مدت خود دچار عدم انگیزه شوید بنابراین بهتر است با شیوه های مختلف ایجاد انگیزه سعی در ایجاد انگیزه در درون خود نمایید فکر کردن به نتایج کارهای بزرگ و همچنین رسیدن به آرزوهایتان می تواند به شما انگیزه دهد همچنین صحبت کردن و انرژی گرفتن از افراد خوش بین که می توانند به شما انگیزه ادامه فعالیت را بدهند.

8-به خودتان جایزه بدهید

می توانید در پایان هر روز یا فعالیت به خود پاداش دهید البته این خطر وجود دارد که فعالیت ها را با کیفیت پایین و فقط جهت اتمامشان انجام دهیم بنابراین می توانید در صورت انجام با کیفیت کار خود به خودتان استراحت دهید و یا نوشیدنی دوست داشتنی خود را میل کنید.

در پایان بهتر است از مهمترین راهزن وقت(شبکه های مجازی و اینترنت)دوری کنید،شما می توانید برای چک کردن ایمیل خود یا وبسایت های مورد علاقه و خبری خود یک ساعت مشخص از شبانه روز را مشخص و خود را مقید کنید فقط در همان مواقع آنها را چک کنید و در صورت موفقیت به خود پاداش ویژه ای بدهید چرا که توانسته اید بزرگترین عامل هدررفت زمان را مدیریت کنید.


منابع:مجله دلگرم-سلامت نیوز-بهترین روش های مدیریت زمان

 

 

 

 

مطالب مرتبط با این نوشته