//

بانکداری الکترونیک چیست؟

سیستمی می باشد که به افراد این امکان را میدهد تا فعالیت ها و امور بانکی خود را از قبیل: موجودی حساب،انتقال وجوه،پرداخت قبوض،خرید های اینترنتی و … در خانه یا هر مکانی و هر زمانی(شب-روز) تعطیل و غیر تعطیل از طریق اینترنت انجام دهند.بانک های سنتی از بدو تاسیس تا کنون خدمات متنوع و فراوانی از قبیل:دریافت وجه مشتری،افتتاح انواع حساب ،پرداخت تسهیلات،صدور ضمانت نامه،صدور دسته چک و… را به افراد و شرکت ها از طریق شعب و دفاتر خود عرضه میکنند.بانکداری الکترونیک در مقایسه با کانال های سنتی( ارائه خدمات به مشتریان از طریق شعب بانک ها) خدمات خود( نقل و انتقال وجوه،پرداخت قبوض،پرداخت تسهیلات و …) را از طریق اینترنت و بدون نیاز به حضور فیزیکی به مشتریان خود ارائه میدهد در حالی که در بانکداری سنتی اولین الزام حضور فیزیکی مشتری در شعب بانک بود که مستلزم صرف هزینه و زمان برای مشتری و بانک بود. اما روش های بانکداری الکترونیک چیست؟

e-banking

روش های بانکداری الکترونیک

بانکداری الکترونیک(E-Banking) دو روش و شیوه اصلی دارد:

در روش اول بانک های سنتی موجود که دارای شعب و دفاتر در سطح شهر های مختلف می باشند با استفاده از اینترنت و وبسایت هایشان به ارائه خدمات الکترونیک به مشتریان می پردازند در این روش علاوه بر ارائه خدمات به صورت حضوری و فیزیکی مشتریان می توانند در فضای مجازی و با استفاده از شبکه های اینترنت و تلفن های همراه به صورت الکترونیک عملیات های بانکی خود را انجام دهند.(تقریباً همه بانک های موجود در کشورمان از این روش استفاده می کنند).برای مثال سیتی بانک(CitiBank) علاوه بر اینکه یک رهبر در بانکداری الکترونیک می باشد دارای شعب بسیاری در کشورهای مختلف می باشد و مشتریان می توانند به صورت چهره به چهره کارهایشان را در شعب آن انجام دهند و همچنین با استفاده از شبکه جهانی وب از خدمات متمایز و ویژه ای از قبیل ماشین حساب های مالی،قیمت آنلاین سهام،خدمات کارگزاری هاو بورس و خدمات بیمه استفاده نمایند.بانکداری الکترونیک توسط بانک هایی همچون سیتی بانک شخصیت و حضور فیزیکی آن را تکمیل می کند.و بطور کلی بانکداری الکترونیک را بدون هزینه اضافی برای مشتریانش فراهم می آورد. مشتریان بوسیله خدمات ارائه شده در بانکداری الکترونیک به این شیوه جذب می شوند و هنگامی که مشتریان عملیات های خود را از طریق اینترنت و بدون مراجعه حضوری به شعب انجام دهند بانک ها قادر خواهند بود خدمات را به شکل مطلوب تری به آنها ارائه دهند.

در روش دوم علاوه بر بانک های سنتی که هر دو حضور فیزیکی و آنلاین را دارند چندین بانک الکترونیک نیز وجود دارد که فقط در اینترنت حضور دارند و به صورت فیزیکی در شهرها و کشورها دارای شعبه و دفاتر نیستند و این امکان را به کاربران می دهند تا با بانک های مجازی کار کنند.

نت بانک(Net Bank) یکی از این بانک ها می باشد که در آن خدمات بانکداری فقط به صورت اینترنتی و بدون داشتن شعب فیزیکی ارائه می شود.

نت بانک(Net Bank) با توجه به اینکه دارای شعبه نیست هزینه های عملیاتی را بسیار کاهش داده و در نتیجه آن به طور بالقوه نرخ سود سپرده بالاتری ارائه دهد و مشتریان بیشتری را به خود جذب نماید.

به طور معمول از بسیاری از پرداخت هایی که در بانک های سنتی با شبکه های بزرگ،شعب فراوان و نیروی انسانی زیاد وجود دارد مستثنی می باشد و مهمترین چالش آن ارائه خدمات با کیفیت برای مشتریان از طریق اینترنت می باشد.

یکی از راه حل های چالش برای نت بانک(Net Bank) انعقاد تفاهم نامه با شبکه خودپردازMAC و ارائه خدمات از طریق این خود پرداز ها به مشتریانشان بود که مشتری می توانست علاوه بر استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک(E-Banking) از طریق اینترنت عملیات واریز و برداشت وجه را نیز از طریق این خود پرداز ها انجام دهد.

به منظور استفاده از خدمات الکترونیک مشتریان باید علاوه بر دسترسی به اینترنت و شبکه تلفن همراه از نرم افزار های مرورگر وب نیز استفاده نمایند.

نکته قابل توجه این است که بانک های صرفاً مجازی و الکترونیک نمی توانند مستقلاً دستگاه خودپرداز در شهر ها نصب کنند اما می توانند خدمات خود را بر روی دیگر خود پرداز های بانک ها مثل خود پرداز های عضو شبکه شتاب ارائه دهند.

از اصلی تریت دلایل ترغیب مشتریان به استفاده از خدمات الکترونیک توسط بانک ها کاهش هزینه و صرفه جویی در زمان جهت بهره وری بالاتر مشتری و بانک می باشد.


 

فرشید محمدی

مطالب مرتبط با این نوشته