آیا نقدینگی به سمت بورس حرکت می‌کند؟

محمد فطانت در گفت‌وگو با اقتصادنیوز در پاسخ به این سوال که آیا نقدینگی به سمت بورس حرکت می‌کند؟  گفت: اگر منظور تنها بازار سهام است، در پاسخ باید بگویم خیر. بازار سهام به تنهایی نمی‌تواند نقدینگی را به سمت خود جذب کند. باید در این راستا، بازار بدهی هم‌سنگ، همتراز و هم‌اندازه بازار سهام رشد کند و در کانون توجه اقتصاد کشور قرار گیرد.

bourse

وی ادامه داد: در حال حاضر در طول یک سال گذشته کارهای خوبی در این زمینه صورت گرفته و حجم بازار بدهی افزایش یافته است. به نظرم ترسی که در جهت توسعه ظرفیت بازار بدهی و بازار صکوک تا پیش از این وجود داشت با عرضه اسناد خزانه اسلامی از بین رفته است. در حال حاضر معاملات اوراق اسناد خزانه اسلامی با اقبال بی‌سابقه‌ای مواجه شده و حتی بخشی از رشد بازار سرمایه مرهون فروش سریع این اوراق است.

رئیس سازمان بورس اضافه کرد: به نظرم این عوامل نویدبخش است و اگر مجموعه بازار سرمایه یعنی بازار سهام و بازار بدهی و بازار صکوک را در نظر بگیریم این بازار می‌تواند نقدینگی را با توجه به ادامه روند کاهش نرخ سود به سمت خود جذب کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در نظام بانکی، حدود 900 هزار میلیارد تومان سپرده مردمی وجود دارد. وقتی دو درصد از نرخ سود کاهش پیدا می‌کند یعنی 18 هزار میلیارد تومان از هزینه بانک‌ها در جهت پرداخت نرخ سود کاهش می‌یابد که این امر بر عملکرد بانک‌ها در بازار سرمایه اثرگذار است، البته باید دید در عمل کاهش نرخ تسهیلات چگونه اتفاق می‌افتد.

 

مطالب مرتبط با این نوشته