کد ussd چیست
 

کد USSD  یک پروتکل و استاندارد جهانی و در سطح بین المللی است. بسیاری از افراد نحوه‌ی کارکرد و ویژگی های کد USSD و تکنولوژی مربوط به آن را با SMS بسیار شبیه به هم می‌دانند اما این نکته را نباید فراموش کرد که با وجود شباهت های بسیار بین این دو عامل یک موضوع کلی متفاوت است و آن نحوه‌ی توزیع و انتقال اطلاعات می‌باشد.

تکنولوژی در زندگی انسان ها بدون شک باعث تغییر سبک زندگی و گستردگی ارتباط میان جوامع بشری گردیده است. با حضور تکنولوژی نحوه‌ی انتقال پیام و اطلاع رسانی نیز تغییر کرده است. در این متن اطلاعاتی مانند ویژگی‌های کد USSD و تعریف کلی آن را می‌توانید مطالعه کنید.

کد USSD چیست؟

کد USSD  یک پروتکل و استاندارد جهانی و در سطح بین المللی است. این پروتکل برگرفته از Unstructured supplementary sservice data می‌باشد که به وسیله‌ی یک کد از پیش تعیین شده و دستوری ارسال پیام در GSM را انجام می‌دهد. به طور کل می‌توان کد USSD را بر اساس کد دستوری و یک روش ارسال پیام در GSM دانست.

وامتا | خرید و فروش وام ,مشاوره بانکی و مالی _کلیک کنید_

اساس کلی تکنولوژی و کد USSD نوعی تعامل و برقراری ارتباط با سرور ها و اپراتورهای موبایل به حساب می‌آید. روش فعالیت تکنولوژی USSD به گونه ای است که داده ی ارسالی بدون هیچ گونه دخیره سازی خاص توسط سرور پاسخ داده می‌شود.

اگر بخواهیم به طور کل درمورد نحوه‌ی عملکرد کد USSD در زمینه‌ی تلفن های همراه اطلاعاتی ارائه دهیم، باید به این موضوع اشاره کنیم که درصورت وجود درخواست USSD توسط تلفن همراه، یک ناحیه و ساختار کاری توسط سرور برای برقراری ارتباط با تلفن همراه مقصد ایجاد شده و هدف اصلی آن انتقال پیام و برقراری ارتباط است.

به طور کلی این روش ساختار مربوط به منوی تلفن های همراه است که افراد پس از انتخاب ” * # ” (ستاره، کد موردنظر و مربع) یک ناحیه‌ی کاری توسط سرور به وجود می‌آید و فرد با انتخاب شماره های موردنظر خود، کد USSD  در ابتدا با دریافت شماره مورد نظر درخواست فرد را پردازش کرده و به آن پاسخ می‌دهد.

کد USSD چه ویژگی هایی دارد؟

وجود چنین تکنولوژی در ساختار و شبکه های تلفن همراه کمک بسیار زیادی در تسریع برقراری ارتباط بین افراد کرده است‌. موضوعی که بسیار مهم و کلیدی است، شناسایی این ویژگی ها و سعی در استفاده‌ی صحیح و اصولی از آن است. از ویژگی های کد USSD می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به کار گیری کانال های خالی صوت و عدم استفاده از دیگر کانال ها
 • سرعت انتقال پیام و دقت بالا؛ عدم استفاده‌ی خاص و ذخیره سازی درخواست ها
 • فرایند آسان درخواست انجام عملیات توسط کد USSD
 • عدم نیاز به ورود به دیگر قسمت های تلفن همراه برای انجام درخواست
 • عدم نیاز به استفاده از نرم افزارهای جانبی پرداخت جهت انجام درخواست های اجرایی در صورت استفاده مستقیم از دستورات خط فرمان
 • نیاز نداشتن به رومینگ برای ارسال سریع داده ها و اطلاعات به سرور اصلی شبکه تلفن همراه

این ها تنها چند مورد از ویژگی های کلی و اصولی کد USSD بود که افراد با استفاده‌ از کد USSD می‌توانند از این ویژگی ها استفاده کنند.

عملکرد کد USSD به چه صورت است؟

عملکرد کد USSD بسیار ساده است و فرد با بلد بودن چند نمونه کد و ارسال آن توسط قسمت تماس تلفن همراه خود می‌تواند به آن کد مورد نظر رسیده و ارتباط برقرار کند. اگر بخواهیم مراحل و عملکرد اجرایی کد USSD را به صورت سلسله مراتب بیان کنیم می‌توانیم آن را به این شکل طبقه بندی کنیم.

 • در اولین اقدام توسط کد USSD این ساختار بدون ذخیره سازی درخواست ایجاد شده توسط فرد را بررسی کرده و به آن پاسخ می ‌دهد‌. نکته ی جالب توجه این قسمت، رسیدگی و پاسخ دهی به درخواست مخاطب موردنظر است. این قسمت “session based”است که پس از درخواست ایجاد شده توسط کاربر به کد USSD ناحیه‌ی کاری توسط سرور ایجاد می‌شود و در نهایت نرم افزار موردنظر اقدام به برقراری ارتباط با تلفن همراه موردنظر فرد درخواست کننده می‌کند.
 • پس از آن، فرد موردنظر با شماره گیری معمولی در کد USSD که اکثرا به صورت ستاره(*) عدد موردنظر مربع(#) درخواست خود را به کد USSD ارسال کرده و پس از پردازش اطلاعات و کد مربوطه به درخواست فرد موردنظر رسیدگی می‌شود. مدت زمان ارسال درخواست و رسیدگی آن به کد USSD بسیار سریع است و فرد بدون هزینه‌ی خاصی می‌تواند به درخواست آن رسیدگی شود.

چه تفاوتی میان کد USSD با SMS وجود دارد؟

بسیاری از افراد نحوه‌ی کارکرد و ویژگی های کد USSD و تکنولوژی مربوط به آن را با SMS بسیار شبیه به هم می‌دانند اما این نکته را نباید فراموش کرد که با وجود شباهت های بسیار بین این دو عامل یک موضوع کلی متفاوت است و آن نحوه‌ی توزیع و انتقال اطلاعات می‌باشد.

دانستن این موضوع بسیار مهم و حیاتی است که اکثر کارایی و فعالیت کد USSD  با sms  با هم مشابه است اما چند سری موارد کلی باهم اختلاف نظر دارند. این موارد عبارتند از:

 • همانطور که برای همه مشخص است کد USSD یک کد ارتباط گرا است درحالی که SMS جنین ساختاری ندارد؛ اما به دلیل عدم ذخیره‌ی اطلاعات توسط کد USSD درصورت خروج از اقدام مربوطه، می‌بایست از ابتدا درخواست خود را پیگیری کنید‌.
 • هیچ منوی مشخص و خاصی برای دریافت و یا حتی ارسال پیام به کد USSD وجود ندارد و فرد می‌تواند به راحتی در صفحه‌ی اولیه دستورات، کد USSD خود را وارد کرده و سپس درخواست خود را پیگیری کند‌.
 • در SMS محدودیت های نوشتاری و کارکتری زیادی درمقایسه با کدUSSD وجود دارد.

تنها ایرادی که می‌توان به تکنولوژی و کد USSD  نسبت داد مسئله ی آنتن دهی و حذف درخواست و پیگیری های صورت گرفته‌ است. اگر بخواهیم منظور خود را واضح تر برسانیم بدین شکل می‌توان آن را بیان کرد. در حالی که کد USSD را وارد کرده اید، درصورت از دست دادن آنتن فرایند و درخواست شما نیز حذف شده و باید از ابتدا درخواست خود را از طریق کد USSD ارسال کرده و آن را پیگیری کنید.

کدهای ussd بانک ها

کدهای ussd بانک ها

لیست کدهای USSD بانک ها:

کد USSD بانک آینده: #۷۴۵*

کد USSD بانک انصار: #۷۶۳*

کد USSD بانک دی: #۷۶۶*

کد USSD بانک پارسیان (پککو): #۷۰۸*

کد USSD بانک پاسارگاد (امپاد): #۷۲۰*

کد USSD بانک حکمت: #۷۶۵*

کد USSD بانک رفاه کارگران: #۷۲۹*

کد USSD بانک سینا: #۷۲۷*

کد USSD بانک شهر: #۷۸۷*

کد USSD بانک صادرات: #۷۱۹*

کد USSD بانک صنعت و معدن: #۷۱۱*

کد USSD بانک کشاورزی: #۷۳۰*

کد USSD بانک گردشگری: #۷۶۴*

کد USSD بانک مسکن: #۷۳۷* و #۷۱۴*

کد USSD بانک ملت (به پرداخت): #۷۱۲*

کد USSD بانک ملی: #۷۱۷*

مطالب مرتبط با این نوشته