بانک سینا۲
 

زیر ساخت اصلی در مبادلات پولی بین بانکی در حساب هاب انبوه، سامانه پایا است و همچنین میتواند به عنوان هسته مرکزی حواله ها و انتقال وجوه بین بانکی قلمداد شود. در این سامانه برنامه ریزی ها به گونه ای اعمال شده که دستورات پرداخت ههای متعدد از جانب بانکها دریافت می‌شود و بعد از پردازش های لازم برای انجام باقی عملیات به بانک های مقصد ارسال می‌شود.

ضمنا بانکها نیز میتوانند دستورات پرداختهای مشتریان خود را، چه به صورت انبوه یا انفرادی دریافت و برای پایاپای و انجام در بانکهای مقصد به سامانه پایا ارسال کنند.

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

همچنین سامانه پایا میتواند از طریق دو هسته جداگانه ارایه خدمات ارزش افزوده را برای بانکها میسر کند که این دو هسته : انتقال اعتبار و برداشت مستقیم است.

هسته انتقال اعتبار یا انتقال مستقیم همانند یک سامانه حواله بین بانکی عمل می‌نماید، با این تفاوت که این سامانه علاوه بر پذیرش حواله‌های انفرادی قادر خواهد بود تا حواله‌های انبوه شامل تعداد بسیار زیادی دستور پرداخت را نیز از بانکها و مشتریان آنها دریافت و پردازش نماید.

بیشتر بخوانیم: رونمایی از سامانه مدیریت ریسک(سمر) بانک پارسیان

بانک سینا

امکانات سامانه پایا

۱- پرداخت الکترونیکی اقساط تسهیلات : 

بسیاری از تسهیلا‌ت گیرندگان، دریافتی‌های مستمر خود را در بانکی غیر از بانک تسهیلات دهنده دریافت می‌کنند. بر این مبنا استفاده از خدمات «پایا» امکان واریز وجه اقساط تسهیلات را بدون نیاز به مراجعه به شعب دو بانک و انتقال فیزیکی اسکناس، ایران چک یا اسناد بانکی کاغذی میسر خواهد ساخت.

۲- پرداخت حقوق و مستمری:

در حال حاضر سازمانها برای پرداخت حقوق یا مستمری کارکنان یا بازنشستگان ناچارند برای تمامی تابعان خود در یک بانک حساب افتتاح کنند. استفاده از امکانات «پایا» به سازمانها و کارکنان و بازنشستگان آنها امکان می‌دهد تا بدون نیاز به افتتاح حسابهای متعدد در بانکهای مختلف بتوانند حقوق یا مستمری خود را از طریق واریز به حسابی که مد نظر کارکنان است دریافت کنند. این ویژگی به صورت ضمنی از تعدد حسابها در شبکه بانکی کشور خواهد کاست.

۳- پرداخت سود سهام و اوراق بهادار:

شرکتهایی که دارای تعداد انبوهی سهامدار هستند می‌توانند با استفاده از امکانات «پایا» بدون نیاز به افتتاح حساب برای تک تک سهامداران، یا ارایه فیش برای دریافت سود سهام، وجوه را مستقیماً به حساب سهامداران واریز کنند.

نکته مهم : جهت اطمینان بانک حواله دهنده به صحت شماره حساب مقصد، لازم است مشتری حواله شناسه بانکی-شبای حساب مقصد را به بانک حواله دهنده اعلام کند.

مطالب مرتبط با این نوشته