چک
 

اولین گام برای استفاده از چک، آگاهی از قوانین چک است. این موضوع را جدی بگیرید! چک همان‌طور که می‌تواند به شما در پیشبرد اهدافتان کمک کند، با عدم دانش نسبت به برخی قوانین ممکن است کسب و کار شما را نابود کند.

داشتن دسته چک یکی از ملزومات دنیای امروز است. استفاده از چک برای خرید کالاهای مختلف در کسب و کار و یا خرید لوازم مورد نیاز شخصی، می‌تواند به شما برای پیشبرد اهداف کمک کند.

چک علاوه بر اینکه به شما برای خرید اقساطی کمک می‌کند، در بسیاری از مواقع به‌عنوان ضمانت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه داشتن چک قطعا سود زیادی برای شما خواهد داشت. البته در کنار مزایای فراوان داشتن دسته چک، معایبی نیز وجود دارد که باید به آن توجه کنید.

وامتا | خرید و فروش وام ,مشاوره بانکی و مالی _کلیک کنید_

در ادامه سعی می‌کنیم با نکاتی در مورد چک و دسته چک آشنا شویم. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا هوشمندانه از چک استفاده کنید و اگر شرایط لازم را ندارید، اصلا سراغ گرفتن دسته چک نروید.

قوانین چک را دقیق مورد بررسی قرار دهید

اولین گام برای استفاده از چک، آگاهی از قوانین چک است. این موضوع را جدی بگیرید! چک همان‌طور که می‌تواند به شما در پیشبرد اهدافتان کمک کند، با عدم دانش نسبت به برخی قوانین ممکن است کسب و کار شما را نابود کند.

با توجه به اینکه قوانین کشور در حال تغییر هستند، باید به جدیدترین قوانین دسترسی داشته باشید. اگر دست چک دارید، هر زمان که تغییری در قانون چک ایجاد شد، اصلاحات قانونی را مطالعه کنید. در این زمینه به‌ویژه اگر قرار است از چک در موارد حساس استفاده کنید، می‌توانید اطلاعات به‌روز و دقیق را از کارشناسان حقوقی که اطلاعات کاملی نسبت به قوانین جدید چک دارند بخواهید. این افراد همچنین می‌توانند به شما برای اخذ دسته چک نیز راهنمایی‌های لازم را انجام دهند.

بیشتر بخوانید: تفاوت چک و سفته چیست؟

به دارایی‌هایتان تکیه کنید

برای نوشتن چک به‌منظور خرید یا ضمانت در زمینه‌ای خاص، حتما به دارایی‌های خود تکیه کنید. نوشتن ارقام بر روی چک، کار ساده‌ای است؛ اما عمل به تعهدات است که کار را کمی دشوار می‌کند. اگر می‌خواهید هیچ‌گاه برای نوشتن چم به مخمصه نیافتید؛ مراقب باشید که جمع مبالغی که بر روی چک‌های مختلف نوشته‌اید، از جمع دارایی‌ها و سرمایه‌های شما فراتر نرود.

اصولا افراد برای جبران نقدینگی از چک استفاده می‌کنند که کار صحیحی برای مدیریت مالی کسب و کار یا خانواده است. بااین‌حال نباید مبالغ چک‌هایی که صادر می‌کنید، از جمع دارایی‌های شما بیشتر شود. اگر به این نکته مهم توجه داشته باشید، حتی درصورتی‌که نتوانید مبلغ را در سررسید چک فراهم کنید، با تکیه بر دارایی‌ها می‌توانید به تعهدات خود پایبند باشید.

 از نکات مهم در نوشتن چک غافل نشوید

علاوه بر اینکه باید اطلاعات دقیقی نسبت به قوانین چک داشته باشید، آشنایی با نحوه نگارش چک نیز بسیار مهم است. برخی نکات به نظر ساده، از بروز فاجعه‌های مالی جلوگیری می‌کنند. در نتیجه هنگام نگارش چک با دقت عمل کنید. باید جلوی هرگونه تغییر احتمالی در مبلغ و تاریخ چک را بگیرید.

بستن مبلغ چک با خطوط از هر دو طرف و نگارش دقیق مبلغ به حروف، راهکار مناسبی برای جلوگیری از مشکل است. همچنین می‌توانید برای اطمینان بیشتر، روی مبلغ چسب بزنید. در این صورت خیالتان از بابت دست‌کاری مبلغ راحت می‌شود. برای تاریخ چک نیز همین کار را انجام دهید.

نوشتن چک در وجه حامل، احتمال بروز مشکل را افزایش می‌دهد. اگر امکانش وجود داشت، سعی کنید از نوشتن چک در وجه حامل خودداری کنید. بااین‌حال بسیاری از کسب و کارها و افرادی که به هر دلیلی از شما چک می‌گیرند، قصد دارند تا چک را خرج کنند؛ در نتیجه شما باید چک را در وجه حامل بنویسید.

قوانین و نکات استفاده از چک

قوانین و نکات استفاده از چک

ضمانت افراد غریبه را قبول نکنید

یکی از کاربردهای چک، ضمانت دادن برای دیگران است. در واقع از چک به‌عنوان ضامنی برای انجام یک تعهد استفاده می‌شود. تا زمانی که قرار است با استفاده از این برگه ساده، برای خودتان ضامن شوید، هیچ مشکلی وجود ندارد. اما زمانی که پای یک فرد دیگر و تعهدات او در میان باشد، کار کمی سخت می‌شود.

بسیاری از زندانیان مالی، نه برای عدم وفای به عهد، بلکه به دلیل ضامن شدن برای افراد غیر، به زندان افتاده‌اند. همین موضوع است که اهمیت دقت در ضمانت را به همه دارندگان دسته چک گوشزد می‌کند.

به‌هیچ‌وجه ضامن افراد غریبه نشوید. همچنین برای ضمانت دوستان و آشنایان نیز تا می‌توانید وسواس به خرج دهید. تصمیمات اشتباه شما ممکن است زندگی و کسب و کار شما را به شکست بکشاند. در نتیجه تا می‌توانید دقت کنید و با کسی رودربایستی نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: هنگام استفاده از سفته چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

از مشورت مشاور مالی استفاده کنید

وقتی قرار است بیش از سرمایه خود چک بنویسید، مشورت کردن امری حیاتی است. در واقع بررسی این موضوع که نوشتن یک چک ممکن است چه تبعاتی برای زندگی شما داشته باشد، به‌تنهایی توسط شخص شما امکان‌پذیر نیست. باید تا جای ممکن مشورت کنید و سپس اقدام به نوشتن و امضا کردن چک کنید.

مشاوران حقوقی و افرادی که اطلاعات دقیقی در مورد سرمایه‌گذاری و مباحث مالی دارند، می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند. استفاده از مشاور مالی یکی از ضروریات هر کسب و کاری است. حال اگر قرار است در این زمینه چک بکشید، اهمیت مشاور مالی بیشتر هم می‌شود.

انتخاب مشاور حرفه‌ای و آگاه نسبت به مسائل مالی مختلف که اطلاعات دقیقی در مورد قوانین چک داشته باشد، خود از نکات مهم و حیاتی است. یک مشاور خوب می‌تواند شما را برای صحیح‌ترین انتخاب آگاه سازد. در بسیاری از مواقع سفته به‌جای چک و در بسیاری از جایگاه‌ها چک به‌جای سفته معتبرتر است. اگر برای انتخاب بین این دو گزینه مختار باشید، برای انتخاب دقیق باید با مشاور خود مشورت کنید. موارد بسیار زیاد دیگری نیز در زمینه مشورت در مورد چک وجود دارد که یک مشاور خبره، در اختیار شما خواهد گذاشت.

اگر هنوز دسته چک ندارید هم می‌توانید از مشاور کمک بگیرید. شرایط کسب و کار و زندگی برخی افراد به‌گونه‌ای است که بهتر است اصلا دسته چک نداشته باشند. یک مشاور دل سوز در چنین شرایطی سعی می‌کند شما را از داشتن آن منصرف کند.

سخن پایانی

همان‌طور که گفته شد، داشتن ابزاری به نام چک برای تامین نقدینگی کسب و کار و استفاده‌های شخصی مفید و در مواقعی ضروری است.بااین‌حال باید دقت کنید که این ابزار ممکن است آسیب‌های زیادی به شما وارد کند. در نتیجه به‌موقع، در جای مناسب و با توجه به شرایط مالی خود از چک استفاده کنید.

خواندن تجربه‌های دیگران می‌تواند کمک بزرگی برای عدم تکرار تجربه‌های تلخ باشد. اگر تجربه‌ای در زمینه چک دارید، با ما و خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط با این نوشته