وام مضاربه چیست
 

وام مضاربه چیست ؟

در نگاهی عامیانه می توانیم وام مضاربه را به عنوان یک وام سود بخش و بصرفه معرفی کنیم که به کسانی در حوزه تجارت اطلاق می گردد که به هر نوعی باعث افزایش رونق بازار داخلی شوند. این افراد می‌توانند از قشر تولید کنندگان و یا حتی صادر کنندگانی که باعث وارد شدن ارز به کشور می‌شوند، باشند. اگر بخواهیم از زاویه قانون نگاهی به تعریف وام مضاربه بیاندازیم، باید گفت: در قانون این وام به قراردادی گفته می‌شود که بین متقاضی و صاحب مال که عموما بانک ها هستند، بسته می‌شود. متقاضی در این قرارداد متعهد می‌شود که با سرمایه صاحب مال به تجارت بپردازد و درصدی از سود خودش را برای وی در نظر بگیرد.

چه بانک هایی وام مضاربه می‌دهند؟

وام مضاربه یکی از انواع وام پر متقاضی است که بانک های مختلف آن را برای فعالان اقتصادی در نظر میگیرند. عموما اکثریت بانک های سودده اعم از بانک رفاه ، بانک مسکن ، بانک صادرات ، بانک ملت ، بانک توسعه تعاون ، بانک سرمایه ، بانک پارسیان ، بانک پاسارگاد ، بانک ایران زمین و… این وام را با شرایط مختص خودشان ارائه می‌کنند.

شایان ذکر است که شرایط ارائه وام مضاربه در بانک های مختلف و مقدار بهره و… آنها کاملا متفاوت باشد اما شرایط عمومی آن ها تقریبا چهره یکسانی دارند. برای مثال پروانه کسب و مجوز های صنفی مورد نیاز، کپی سند مالکیت و یا اجاره نامه مکان کسب، اساسنامه، اظهار نامه مالیاتی، صورت حساب های مالی و… از جمله مواردی هستند که برای ارائه درخواست وام مضاربه به تمام بانک ها باید همراه داشته باشید.

بیشتر بخوانید: به دنبال وام هستید؟ لیست وام های نقدی را از دست ندهید.

زمان باز پرداخت و تعداد اقساط وام مضاربه

بانک های دولتی و خصوصی ساختار های متنوعی برای اهداء وام مضاربه دارند. برای مثال بانک های خصوصی وام با مبلغ بیشتری ارائه می‌کنند اما از آن طرف نرخ بیشتر از ۲۰ درصد سود می‌گیرند. بانک های دولتی هم بین ۱۵ تا ۲۰ درصد سود می‌گیرد اما مقدار کمتری نسبت به بانک های خصوصی وام ارائه می‌کنند. به هر حال بازرگانان بسته به شرایط و سودی که برایشان دارد از بین این دو بیشتر به گرفتن وام از بانک های خصوصی سوق دارند.

باز پرداخت وام مضاربه می‌بایست به صورت یک جا و پس از یک سال دریافت وام به همراه تمام سود درخواستی، انجام شود. عموما وام های مضاربه به همین سبک اهدا می‌شوند که البته بد نیست برای افزایش بازدهی سراغ وام های مضاربه ۹ ماهه بروید، چرا که سود وام به صورت ماهانه محاسبه می‌شود.

دریافت وام مضاربه

دریافت وام مضاربه

ضمانت لازم و شرایط دریافت وام مضاربه

طبق روال زمانی که شما در خواست دریافت وام را ثبت می‌کنید، بانک به بررسی حساب‌ها، کارکرد و همینطور ریز جزئیات تجارت شما از طریق مدارکی که ارائه می‌کنید، می‌پردازد. اگر در همه این موارد هیچ مشکلی نداشته باشید و وام های گذشته ای را که دریافت کردید به موقع پرداخت نموده باشید، بعد از ۱۵ روز از گذشت موعد ثبت نام، پول به حساب شما واریز می‌شود. بانک به صورت دقیق و جزبه‌جز تمام موارد پیرامون وام مضاربه و اینکه آیا مبلغ وام قابل برگشت است و یا خیر را بررسی می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام مضاربه عبارتند از:

 • درخواست متقاضی
 • پروانه کسب و مجوزهای صنفی معتبر
 • اصل و تصویر شناسنامه
 • کپی سند مالکیت یا اجاره‌نامه محل کسب
 • درخواست متقاضی
 • تصویر شناسنامه مدیران شرکت
 • مجوزهای صنفی معتبر
 • اساسنامه
 • اظهارنامه مالیاتی
 • اظهارنامه ثبت شرکت
 • آگهی تأسیس
 • مجوزهای صنفی معتبر
 • آخرین تغییرات شرکت مندرج در روزنامه رسمی
 • صورت‌های مالی

دریافت وام مضاربه شامل برخی از قوانین و شرایط می‌شود که بد نیست آن‌ها را بدانید تا در پروسه دریافت و بازگرداندن وام به مشکلی برنخورید.

 1. وام مضاربه از طریق مالک به صورت یک جا و یا در دوره های ۳، ۶، ۹ و ۱۲ ماهه در اختیار عامل قرار می‌گیرد.
 2. معاملات مضاربه فقط در تجارت کالاهایی که خرید و فروش می گردد و نیازی به تغییر ظاهری ندارد قابل اجرا است.
 3. کالاهایی که در موضوع مضاربه قرار می‌گیرند می‌بایست از دسته کالاهای مصرفی باشند که به راحتی خرید می‌شوند.
 4. مدت قرارداد حداکثر یک سال از زمان انعقاد تا تسویه کامل موضوع قراردادمی باشد.
 5. وام مضاربه به هیچ وجه برای کار وارداتی در بخش خصوصی مجاز نیست.

مطالب مرتبط با این نوشته