وام مشارکت مدنی چیست
 

وام مشارکت مدنی جزو شاخه‌ی وام های مشارکتی بانکی است. در وام مشارکت مدنی بانک با شخص حقیقی و حقوقی وارد معامله می شود و نیازهای مالی آن ها را تامین می کند.

در این مقاله قصد بررسی وام مشارکت مدنی، شرایط دریافت آن و دیگر اطلاعات لازم برای این قبیل وام ها را داریم. به طور کلی دریافت وام یا تسهیلات عبارت است از دریافت وجه ی سوددار به وسیله ی قرض دهنده به قرض گیرنده است که فرد قرض گیرنده می بایست وجه موردنظر را تا مدت مشخص و سودی از پیش تعیین شده را به فرد قرض دهنده بازگرداند. در این مقاله به بررسی یکی از گونه های تسهیلات یعنی وام مشارکت مدنی می پردازیم. با ما همراه باشید.

وام مشارکت مدنی چیست؟

به طور کلی وام هایی که در سیستم بانکی جمهوری اسلامی ایران به متقاضیان عرضه می شود به دو گونه ی وام های مرتبط به قراردادهای مبادله ای بانکی و وام های مربوط به قراردادهای مشارکتی بانکی تقسیم می شوند. وام مشارکت مدنی همان طور که از اسم آن نیز مشخص است جزو شاخه ی وام های مشارکتی بانکی است. در وام مشارکت مدنی بانک با شخص حقیقی و حقوقی وارد معامله می شود و نیازهای مالی آن ها را تامین می کند. یعنی در وام مشارکت مدنی طرف حقیقی و بانک به واسطه ی سرمایه ی خود می توانند با همکاری با یک دیگر در زمینه ای خاص مانند زمینه های تجاری، بازرگانی و یا خدماتی فعالیت کنند. نکته ای که درباره ی وام مشارکت مدنی جالب توجه است این می باشد که هم شخص حقیقی یا حقوقی و هم بانک می توانند هم از سرمایه ی نقدی و یا غیر نقدی خود برای سرمایه گذاری استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: وام مضاربه چیست؟

چه بانک هایی وام مشارکت مدنی به متقاضیان ارائه می دهند؟

بدون شک سرمایه گذاری و اقدامات زیر ساختی بزرگی در این چند دهه ی گذشته در کشور ایران همیشه درحال رخ دادن بوده است. همین موضوع باعث گردیده تا دستگاه های دولتی نیز به منظور سرمایه گذاری و دریافت سود و از طرفی کمک به افراد حقیقی و حقوقی به این اقدامات واکنش های مثبت زیادی نشان دهد. وام مشارکت مدنی می تواند یکی از مثال های مناسب از این واکنش ها باشد. نکته ای که بسیار قابل تقدیر می باشد، استقبال گسترده ی بانک های بزرگ و معتبر کشور از این قبیل سرمایه گذاری های خصوصی و یا مشارکتی است به طوری که به راحتی می توان در اکثر بانک های بزرگ کشور اقدام به سرمایه گذاری و دریافت وام مشارکت مدنی کرد. به عنوان مثال بانک هایی مانند بانک ملی ، بانک کشاورزی ، بانک مسکن ، بانک ملت ، بانک تجارت و بانک توسعه تعاون جزو آن دسته از بانک هایی هستند که وام مشارکت مدنی را در میان دیگر لیست وام های خود جا داده اند.

موضوعی که نباید درمورد این بانک ها و شرایط دریافت وام مشارکت مدنی فراموش کرد این است که اکثر این بانک ها شرایط عمومی و کلی مشابه ای نسبت به یک دیگر دارند که با فراهم کردن این شرایط می توانید با گذراندن مراحل قانونی و حقوقی آن نسبت به اخذ وام مشارکت مدنی از این بانک ها اقدام کرده و وام خود را دریافت کنید.

زمان بازپرداخت و تعداد اقساط وام مشارکت مدنی

بدون شک موضوعی که می بایست به آن توجه داشته باشید این است که وام مشارکت مدنی مانند دیگر وام های مبادلاتی یا مشارکتی شرایط خاص و مبلغ خاص خود را دارد که با توجه به بررسی شرایط و قرارداد تعیین شده بین شخص حقیقی یا حقوقی با بانک، این موارد مانند زمان بازپرداخت و تعداد اقساط آن محاسبه می شود اما این وام نیز مانند دیگر تسهیلات دارای شرایطی کلی برای این موارد است. از سری شرایط کلی که می بایست برای بررسی زمان بازپرداخت و تعداد اقساط آن مورد بررسی قرار بگیرد عبارتند از:

 • مبلغ سهم الشرکه بانک که همان اصل تسهیلات است.
 • نرخ سود سالانه
 • طول دوره مهلت
 • تعداد مراحل واریزی تدریجی
 • فاصله میان مراحل واریزی تدریجی که به طور معمول ماهانه مورد بررسی قرار می گیرد.

این مواردی که در بالا به آن اشاره شد جزو شرایط کلی برای محاسبه زمان بازپرداخت و تعداد اقساط وام مشارکت مدنی می باشد.

بیشتر بخوانید: چگونه وام فوری ۲۴ ساعته دریافت کنیم؟

شرایط دریافت وام مشارکت مدنی

شرایط دریافت وام مشارکت مدنی

ضمانت و شرایط لازم دریافت وام مشارکت مدنی

به طور کل برای دریافت وام مشارکت مدنی باید شرایط و ضوابطی را رعایت کرد تا بانک شما را برای دریافت این قبیل وام قبول کند. از طرفی صلاحیت شخص برای دریافت وام مشارکت مدنی در هر بانک به واسطه ی مدارک و شرایط او مورد بررسی قرار می گیرد که آن را در این قسمت بررسی می کنیم. این ضوابط و شرایط عبارتند از:

 • مشخص بودن نرخ سود: این موضوع با توجه به فعالیت اشخاص متفاوت و متغیر است
 • کوتاه بودن مدت قرارداد: به طور کل وام های مشارکت مدنی جزو وام های کوتاه مدت هستند که می بایست ظرف یک سال این وام ها مورد تسویه قرار بگیرند اما در شرایطی خاص این مدت زمان نیز با توجه و بررسی بانک می تواند افزایش پیدا کند.
 • مشخص بودن موضوع مشارکت: در وام مشارکت مدنی می بایست موضوعی که هردوطرف قصد همکاری در آن را دارند مشخص باشد. این موضوع توسط بانک مربوطه مورد کارشناسی و بررسی قرار می گیرد.
 • تبدیل مشارکت مدنی به اقساطی: این درخواست به درخواست شخص مورد نظر قابل تبدیل است.
 • سهم الشرکه شرکا در وام مشارکت مدنی می بایست به صورت یکجا به حساب آن ها واریز گردیده و به نسبت پیشرفت اجرایی برنامه، هزینه ها به نسبت سهم شرکا برای مشتریان واریز شود.
 • مشخص بودن میزان مشارکت طرفین: به طور کل بانک ها تا حداکثر ۸۰ درصد می توانند در وام های مشارکت مدنی سرمایه گذاری کنند.

مدارک لازم برای دریافت وام مشارکت مدنی

از سری مدارک لازم برای دریافت وام مشارکت مدنی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. مدارک احراز هویت طرفین برای عقد قرارداد
 2. برگه درخواست دریافت وام مشارکت مدنی
 3. فاکتورهای فروش نقدی و هزینه های لازم برای سرمایه گذاری که این فاکتور ها و ارزش یابی و ارزش گذاری مربوط به آن توسط کارشناس مورد بررسی قرار می گیرد.
 4. برآورد کلی از سود نهایی از سرمایه گذاری
 5. درصورتی که مشارکت موردنظر در شاخه های صادرات، واردات و یا مشارکت های ساختمانی باشد، مدارک و مجوزهای موردنظر می بایست در پرونده مدارک فراهم باشد.
 6. فتوکپی از اسناد وثیقه ها و مالکیت آن بر فرد متقاضی می بایست در مدارک وجود داشته باشد.

مطالب مرتبط با این نوشته