وام۲
 

دولت برای حمایت از مردم در جهت تامین مسکن و همچنین نوسازی بافت های فرسوده جلساتی تشکیل داده که میتوان به مهمترین مصوبه آن که اخیرا منتشر شد اشاره کرد. در این مصوبه دولت، بانک ها را موظف کرده که با نرخ ۹ درصد جهت پرداخت وام مسکن ۵۰ میلیون تومانی اقدام کنند.

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران درباره مصوبه هیئت دولت گفت: ششرکت بازآفرینی شهری ایران پیشنهاداتی در خصوص اختصاص اراضی دولتی قرار گرفته در بافتهای فرسوده به این شرکت جهت انجام برنامه ملی بازآفرینی شهری، تخصیص یارانه به سود تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی برای نوسازی بافت های فرسوده و همچنین کاهش نرخ سود تسهیلات خرید مسکن در بافتهای فرسوده شهری از محل صندوق های پس انداز مسکن یکم از ۸ درصد به ۶ درصد به تصویب رسید.

در همین راستا این عضو هیئت مدیره در ارتباط با تلکیفی شدن پرداخت وام ۵۰ میلیون تومانی مسکن جهت بازسازی بافتهای فرسوده اظهار داشت که: در گذشته نیز اعطای این وام تصویب شده بود اما شورای پول و اعتبار و همچنین بانک مرکزی در ابلاغیه های خود به بانک ها، پرداخت این وام را از سوی بانک ها مشروط به داشتن منابع و مصارف کرده بودند، اما اکنون در مصوبه جدید ابلاغ شده، بانک ها موظف به پرداخت این تسهیلات شده‌اند.

بیشتر بخوانیم: جزییات دریافت دوباره وام مسکن توسط زوجین

 

وام ۱

مکلف شدن بانک ها برای پرداخت وام ۵۰ میلیون تومانی مسکن با سود ۹ درصد

 

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری بیان کرد که: بر اساس مصوبه هیئت دولت قرار شده با تصویب شورای پول و اعتبار، نرخ سود تسهیلات نوسازی بافت فرسوده به میزان نصف سود تعیین شده از سوی این شورا پرداخت شود. بنابراین اگر رقم تعیین شده برای سود تسهیلات بانکی از سوی شورای پول و اعتبار در حال حاضر ۱۸ درصد است، برای وام نوسازی ۹ درصد آن را دولت به عنوان یارانه تسهیلات به بانک ها پرداخت می‌کند و ۹ درصد آن را دریافت کننده  وام پرداخت خواهد کرد.

در این مصوبه قرار شده است به متقاضیان نوسازی مسکن در تهران، علاوه بر ۵۰ میلیون تومان وام نوسازی مسکن به صورت مشارکت مدنی، ۲۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه برای اسکان موقت هم اعطاء شود که این تسهیلات در طول دوره مشارکت مدنی و نوسازی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و پس از تکمیل ساخت و ساز و انتقال خانوار به واحد مسکونی نوسازی شده، این مبلغ به صورت یکجا مجددا به بانک عامل برگردانده می شود.

 

 

مطالب مرتبط با این نوشته