حساب ارزی
 

آشنایی با حساب های ارزی

رویکرد بانک مرکزی نسبت به افتتاح حساب‌های ارزی ، یک رویکردی کاربردی و خدماتی جهت برآورده شدن نیازهای هموطنان به انتقال راحت ارز و پس‌انداز آن با توجه به نرخ سود تعیین شده است. تاقبل از این برای انتقال وجه به کشورهای دیگر و اندوخته‌هایی که به‌صورت ارز در منازل نگهداری می‌شد، مشکلاتی را با خود به همراه پدید می‌آورد. گاهًا حتی اتباع خارجی برای مبادلات ارزی و تبدیل آن باتوجه به نوسانات نرخ ارز دچار سردرگمی و گرفتاری‌هایی می‌شدند. درواقع سپرده‌گذاری ارزی یکی‌از ملزومات عمده  بانکداری و راهکاری برای مبارزه معضلاتی نظیر پول‌شویی، کلاهبرداری، قاچاق ارز و تامین نیاز ارزی مشتریان و غیره است.

حساب ارزی

انواع حساب های ارزی

حساب‌های ارزی دارای انواع متفاوت و مشخصی است که هریک باتوجه به‌ نوع افتتاح سپرده‌گذاری، خدمات تعیین شده خاصی برایش تعریف شده است.

سپرده ارزی سرمایه‌گذاری کوتاه مدت عادی

دراین سپرده، خدماتی شامل؛ واریز، برداشت، انتقال ارز و خدمات الکترونیکی صورت می‌گیرد. بایستی توجه داشته باشید دراین سپرده سودی به شما تعلق نمی‌گیرد. همچنین برای برداشت وجه بایستی از دفترچه حساب استفاده کنید.

سپرده ارزی سرمایه گذاری کوتاه مدت ویژه

افتتاح این نوع سپرده گذاری به‌صورت دوره‌های یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه، نه ماهه و یکساله می‌باشد و سود آن بسته به مدت سپرده‌گذاری محاسبه می‌گردد. ارزهایی که می‌توان دراین نوع سپرده‌گذاری استفاده کرد، یورو، دلار آمریکا و نیز درهم امارات می‌باشد.

سپرده قرض الحسنه جاری ارزی

این حساب را می‌توان با استفاده از ارزهای یورو، دلار آمریکا، پوند انگلیس و درهم امارات افتتاح کرد. نکته مهم آن است که در این نوع از سپرده‌گذاری برای برداشت وجه بایستی از دسته چکی که بانک مربوطه برایتان صادر می‌کند، استفاده کنید. چک‌های حساب قرض‌الحسنه جاری ارزی تنها در داخل کشور قابل وصول می‌باشد.

سپرده قرض الحسنه پس انداز ارزی

این حساب را می‌توانید بدون داشتن موجودی افتتاح کرده و از خدمات بانک ارزی اعم از واریز، انتقال، برداشت و حتی خدمات الکترونیکی برخوردار شوید. در این نوع حساب به شما سودی تعلق نگرفته و برداشت وجه از طریق دفترچه بانکی می‌باشد.

سپرده ارزی برای اتباع خارجی

اتباع خارجی در صورتی می‌توانند از این سپرده‌گذاری استفاده کنند که دارای پروانه اقامت و گذرنامه معتبر باشند.

مدارک افتتاح حساب ارزی

مدارک افتتاح حساب های ارزی

علاوه‌بر مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی، افتتاح اینگونه حساب‌ها نیاز به مدارک شغلی و گواهی اشتغال به‌کار یا جواز کسب برای کاسبان و یا مدارکی مرتبط با فعالیت‌های اقتصادی شما بایستی ضمیمه شود. نکته دیگر آنکه برای افتتاح حساب ارزی، نیاز به معرف دارید که درواقع بایستی آن فرد اعم از حقیقی یا حقوقی مورد تائید باشد

برای افراد خارجی که در ایران اقامت دارند، همانطور که گفته شد مدارکی دال بر اقامت دائم آنها مانند دفترچه پناهندگی، گذرنامه و هر آنچه‌که هویت آنها را مشخص سازد، بایستی وجود داشته باشد

محاسبه سود حساب ارزی

سود سپرده‌های ارزی باتوجه به نوع حساب و مدت سپرده ارزیابی می‌شود. نرخ سود از طریق بانک مرکزی تعیین شده و حداقل‌ترین مدت سپرده یک ماه می‌باشد.

برای نمونه محاسبه سود حواله داخلی و خارجی یورو بین دو تا چهارصد نسبت به سپرده یک ماهه تا یک ساله متغیر است. فرضاً برای همین نوع سپرده، محاسبه سود سپرده سه ماهه، سود سه درصد تعلق می ‌گیرد. و یا سود حواله داخلی و خارجی دلار امریکا بین ۲.۳۸ درصد تا سود یکساله آن که به پنج درصد نیز می‌رسد، متغیر است.

سود حواله پوند انگلیس داخلی و خارجی، برای سپرده یکساله، یک درصد و برای حداقل‌ترین مدت سپرده یعنی یک ماهه، سود نیم درصد تعلق می‌گیرد.

سود حساب ارزی

مزایای حساب های ارزی

ازجمله مزیت‌های اینگونه سپرده‌های ارزی؛ مخزنی امن و مطمئن برای اندوخته‌های ارزی شماست. ازطریق حساب‌های ارزی جابجایی وجه آسان، تامین نیازهای ارزی، دریافت سود سپرده، ایجاد حساب‌های بین المللی،  ایجاد کارت‌های اعتباری بین المللی، خرید آسان درصورت سفر به کشورهای دیگر و خرید کالاهای مورد نیاز از فروشگاه‌های خارجی و حتی ثبت‌نام کلاس‌های آموزشی و هرآنچه که برای داشتنش نیاز مبرم به ارزهای رایج جهان دارد را برای شما مهیا می‌سازد.

حتی اگر نگاهی فراتر از اینها داشته باشید می‌توانید به‌راحتی ازطریق افتتاح حساب‌های ارزی ، کسب و کار و  همچنین فروش و تولید محصولات خود، در سطح بین المللی راه انداخته و به معرفی آنها در بازار تجاری جهان بپردازید.

مشکلات حساب های ارزی

مزایا و مشکلات حساب ارزی

یکی‌از مهمترین نکاتی که بایستی در نظر داشته باشید این است که با توجه به بازده زمانی و تورم نرخ ارز و همچنین پیامدهایی که با خود به همراه داشت، در برخی از بانکها هنگام افتتاح حساب ارزی، بانک از شما تعهدنامه‌ای مبنی بر آن که هیچ تضمینی برای بازپرداخت شما به همان شکل ارزی نیست، دریافت می‌کند

نتیجه اینگونه محدودیتهای خدمات بانکی، باعث می‌شود مردم به اندوخته‌هایشان در گاوصندوق‌های شخص منازلشان روی آورند و از افتتاح حساب‌های ارزی خودداری کنند.

نکات قابل توجه در ارتباط با حساب‌های ارزی

نکته اول– حداقل وجه افتتاح حساب قرض‌الحسنه جاری ارزی ده هزار دلار آمریکا، حداقل وجه برای شرکت در قرعه‌کشی حساب قرض‌الحسنه پس‌انداز ارزی صد دلار، و حداقل وجه افتتاح سپرده کوتاه مدت ارزی و بلند مدت ارزی هزار دلار آمریکا معادل هفتصد یورو می‌باشد.

نکته دوم حداقل‌ترین مدت برای دریافت سود سپرده  ارزی سی روز می‌باشد.

نکته سوم برای واریز سود سپرده مدت‌دار بایستی در کنار حساب مدت‌دار ارزی، حساب قرض‌الحسنه ارزی با حداقل‌ترین وجه یعنی صد  واحد ارز مورد نظر نیز افتتاح کنید.

نکته چهارم حساب‌های قرض‌الحسنه ارزی می‌توانند در قرعه‌کشی بانک نیز مشارکت کنند.

نکته پنج دریافت ارز مسافرتی و ارز دانشجویی از سوی بانکها اعمال می‌شود.

نکته ششم– افتتاح حساب‌های ارزی باعث پیشگیری از افت ارزش سرمایه سپرده گذاران می‌شود. . درواقع حساب ارزی راهکاری مناسب برای حفظ ارزش سرمایه می‌باشد.

نکته هفتم نرخ سود سپرده‌های ارزی در بانک‌ها متفاوت می‌باشد البته تفاوت نرخ سود در بانک‌ها آنچنان مشهود نیست.

نکته هشتم اگر به‌هر دلیلی بدون آنکه موعد برداشت وجه‌تان سربرسد و تصمیم به برداشت وجه خود و بستن حساب نمودید متحمل جریمه از سوی بانک خواهید شد. این جریمه مبنی بر دریافت سود کمتر است. درواقع نرخ سود ماه پیش را از نیم درصد کم کرده و به شما پرداخت می‌شود.

نکته نهم توجه داشته باشید هر بانکی سود ماهانه حساب‌های ارزی را به عناویت مختلف پرداخت می کند. به‌عنوان نمونه برخی از بانکها سود را ماهانه و بصورت دلار پرداخت کرده اما برخی از بانکها سود را در سررسید واریز می‌کنند و برخی بانکها نیز سود را بصورت ریالی پرداخت می‌کنند. بنابراین اگر چگونگی دریافت سود برایتان اولویت است بایستی بدانید عملکرد هر بانکی چگونه است.

نکته دهم حداقل موجودی برای افتتاح حساب‌های ارزی هزار دلار است.

مطالب مرتبط با این نوشته