رکود اقتصادی شرایطی می باشد که در آن تقاضا برای کالاها و خدمات به شدت کاهش پیدا می کند،موجودی انبار کالاها پر می شود( شرکت ها دچار اضافه تولید می شوند) و خطوط تولید دیگر نمی توانند تولید جدیدی داشته باشند. در این شرایط مشتریان احساس می کنند از نظر اقتصادی و روانی دچار آسیب جدی شده اند و معمولاً میل و علاقه ای به خرید محصولات نشان نمی دهند.نقش بازاریابی در شرایط رکود اقتصادی بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد و در صورتی که شرکت ها و سازمان ها نتوانند بخوبی از آن بهره ببرند به اجبار به سوی زیان دهی و ورشکستگی قدم بر می دارند.

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

نقش بازاریابی در شرایط رکود اقتصادی

1-هزینه های بازاریابی و تبلیغات را کاهش ندهید:

در شرایط رکود اغلب شرکت ها برای کاهش هزینه ها اقدام به کاهش هزینه های تبلیغات و بازاریابی می نمایند تا هزینه کل را کاهش دهند.در این شرایط هزینه کاهش پیدا می کند اما با توجه به کاهش فروشی که بر اثر کاهش بودجه بازاریابی و تبلیغات شده است و به تبع آن کاهش درآمد سازمان عملاً تاثیری در ترازنامه و صورت و زیان شرکت ندارد بلکه باعث از دست رفتن سهم بازار و کاهش فروش می شود.

بنابراین در این شرایط نه تنها نباید بودجه بازاریابی را کاهش داد بلکه تا جای ممکن باید بر روی بازاریابی و تبلیغات تمرکز بیشتری نماییم.

2-ورود به بازارهای جدید:

در این دوران شرکت ها باید به بازارهای جدید داخلی و خارجی ورود پیدا کنند تا بتوانند کاهش فروش خود را جبران نمایند. و همچنین خطوط تولیدشان با حداکثر ظرفیت کار کند.

3-تغییر در استراتژی های کلی بازاریابی:

در زمان رکود اقتصادی شرکت باید تغییراتی در سیستم بازاریابی خود جهت نفوذ بر بازار اصلی رقبا نماید این تغییرات شامل آمیخته بازاریابی : محصول ، قیمت ، محل توزیع و فعالیتهای تشویقی فروش صورت پذیرد.

4-خروج کالاهای ضعیف و با کیفیت پایین از مدار:

در شرایط رکود مشتریات تمایل به خرید کالاهای با کیفیت و مانذگار دارند بنابراین بهتر است سازمان باید بر روی توسعه محصولات و خدمات با دوام و کیفیت خوب تمرکز نماید و کالاهای ضعیف تر را از مدار خارج کند.

5-عدم کاهش قیمت:

تحقیقات نشان می دهد در این دوران شرکت های رقیب اقدام به کاهش قیمت ها می نمایند این اقدام به خاطر تحقق حجم فروش در کوتاه مدت می باشد.اما این سیاست و استراتژی در بلند مدت می تواند آسیب جدی به سودآوری شرکت وارد نماید.این اقدام همچنین به تصویر و ذهنیت برند آسیب جدی وارد می نماید و امکان دارد بعد از این دوران مشتریان در مقابل افزایش قیمت مقاومت جدی نمایند.

6-شناخت فرصت های جدید بازار:

در دوران رکود اقتصادی بسیاری از رسانه ها حاضرند با مبالغ کمتری کالای شما را تبلیغ کنند بنابراین فرصتی طلایی در اختیار شماست تا با تبلیغات بیشتر کالاهای بیشتری بفروشید و سهم خود از بازار را افزایش دهید.

نقش بازاریابی در شرایط رکود اقتصادی.

 

0/5 ( 0 نظر )

مطالب مرتبط با این نوشته