قرعه کشی بانک
 

با یادآوری تاریخچه ای که مربوط به قرعه کشی بانک ها می باشد، مطلع می شویم که بانک تجارت در سال ۸۳ بزرگترین و پر سرو صدا ترین قرعه کشی و جوایز را در آن سال، برگزار کرده است. در آن زمان میل و اشتیاق سرمایه گذاری در همه بانک ها به شدت بالا بود. برای جذب مشتری و افزایش سپرده، بانک ها از هر روشی استفاده می کردند. در آن سال بانک تجارت، جایزه ویژه خود را یک خودرو بنز الگانس گران قیمت و تعداد ۵ دستگاه ماشین ماکسیما و ۲۰۰ دستگاه پژو ۲۰۶ تعیین کرد. با این ترفند بانک تجارت توانست ۸۷ درصد، میزان سپرده گذاریهای خود را بالا ببرد، ولی در این بین اعتراضات زیادی نسبت به این جوایز به پا شد. در نتیجه این اعتراض ها، بانک تجارت طی اعلامیه ای بیان کرد که به خاطر سرمایه گذاری در شرکت چرم سازی، سودی در حدود ۸۰۰ میلیارد تومان درآن سال به دست آورده است، و به همین خاطر، جوایز گران قیمتی را در قرعه کشی تعیین کرده است.

به خاطر رقابت های شدید و در نظر گرفتن جوایز مختلف وگران قیمت از سوی بانک ها، بانک مرکزی مجبور شد که قوانین و مقررات مشخصی را از سال ۸۷ به بعد برای جوایز قرعه کشی مشخص و تعیین کند.

قرعه کشی بانک

ابهامات مربوط به برگزاری قرعه کشی

آیا شما رویای برنده شدن در قرعه کشی بانک را دارید؟ آیا می خواهید بدانید که قرعه کشی بانک ها به چه صورتی انجام می شود و شرایط شرکت داده شدن در این قرعه کشی ها چیست؟ آیا در نحوه انجام قرعه کشی بانک ها و اعطای جوایز آن به برندگان، ابهامات زیادی دارید؟

بسیاری از افراد هستند، که هر ساله مبلغی از پول های خود را در قالب حساب های پس انداز، برای شرکت در قرعه کشی بانک ها و موسسات مختلف پس انداز و سرمایه گذاری می کنند.

ولی اغلب این افراد کنجکاو هستند، بدانند که این قرعه کشی ها تا چه حد صحت دارد و زمان نحوه برگزاری آن به چه صورت است.

نحوه انجام قرعه کشی بانک ها

تعداد بسیار زیادی از بانک ها هرساله برای افزایش سپرده بیشتر مشتریان، تبلیغات بسیاری بر روی بیلبوردها و حتی درو دیوار شهر در مورد زمان برگزاری قرعه کشی، نحوه کسب امتیاز در قرعه کشی و جوایز نقدی و غیر نقدی آن به نمایش می گذارند.

ولی بعد از اتمام زمان برگزاری قرعه کشی، شرایط کاملاً تغییر پیدا کرده و بانک ها فقط اعلام می کنند که قرعه کشی برگزار شده و جایزه ها به برنده شدگان اعطا شد. این سوال برای بسیاری از افراد که منتظر قرعه کشی بودند، مطرح می شود که چرا بانک ها هیچ توضیحاتی در مورد قرعه کشی و نحوه اعطای جوایز به برندگان، نمی دهند و چرا شرایط اطلاع رسانی قبل و بعد از قرعه کشی با هم متفاوت است. به خاطر بی اطلاعی از این موضوع، اکثر مردم در مورد نحوه قرعه کشی بانک ها ابهامات زیادی پیدا کرده اند، آنان نسبت به قرعه کشی بانک بی اعتماد شده و این قرعه کشی ها را دروغی قلمداد می کنند.

اما در این متن ما سعی داریم با بیان مطالب خود، به شما اطمینان خاطر بدهیم که این قرعه کشی ها کاملاً کنترل شده و در صحت و تحت نظارت و کنترل دقیق صورت می گیرد.

نحوه انجام قرعه کشی بانک

ظوابط و قوانین مربوط به قرعه‌کشی بانک ها

شرایط در نظر گرفته شده برای قرعه کشی تمامی بانک ها ، براساس بند ۳ مصوبه پانصد و هشتاد و با درنظر گرفتن نهمین جلسه شورای عالی بانک ها، تعیین می شود. طبق این مصوبه، بانک ها اجازه دارند که یک یا دو بار در سال قرعه کشی کرده و جوایز قرض الحسنه پرداخت کنند. نهایت مبلغی که بانک ها می توانند درسال تحت عنوان جایزه، به برندگان در قرعه کشی پرداخت کنند، میزان ۲ درصدِ متوسط حجم سپرده های قرض الحسنه پس انداز در همان سالی که قرعه کشی برگزار شده است، می باشد. قوانین و شرایط برگزاری قرعه کشی بانک‌ها براساس دستورالعمل هایی که بانک مرکزی صادر می کند، شکل می گیرد. بانک مرکزی، به تازگی شرایط و قوانین جدیدی برای بانک ها و قرعه کشی هایی که برگزار می کنند، تعیین کرده است. که این قوانین عبارتند از:

 • اگر به طور اتفاقی و برحسب شانس، یک حساب در قرعه کشی بیش از یک جایزه برنده شود، نفیس ترین جایزه به آن تعلق گرفته، و اعطای بیش از یک جایزه به آن حساب ممنون می باشد.
 • اگر صاحب حسابی که در قرعه کشی برنده شده است، فوت کند، طی اعلامیه بانک مرکزی بعد از ۶ ماه وارثان آن حساب می توانند بعد از طی کارها و مراحل قانونی اداری، آن جایزه را دریافت کنند.
 • بانک ها باید برای جایزه های بزرگ و نفیس خودرو درنظرگرفته بگیرند، باتوجه به اینکه خودرو باید حتما داخلی باشد.
 • برای جایزه های کوچک باید از تولیدِ صنعت گران داخلی استفاده شود.
 • زمان تعیین شده برای قرعه کشی باید بین ماه های شهریور و مهر انجام شود.
 • شرایط شرکت داده شدن در قرعه کشی صاحبان حساب های قرض الحسنه پس انداز، تکمیل موجودی از آخرین مهلت در نظر گرفته شده برای افتتاح حساب و حفظ حداقل موجودی در ۹۰ روز متوالی و یا ۳ ماه به صورت متوالی و پشت سر هم می باشد.
 • شرایط شرکت در قرعه کشی داشتن حداقل موجودی، یعنی پانصد هزار ریال است.
 • هیچ سودی برای حساب های قرض الحسنه پس انداز در نظر گرفته نمی شود.

قوانین قرعه کشی بانک ها

قرعه کشی با نظارت چه کسانی انجام می شود؟

هر ساله قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ها، تحت نظارت و کنترل مستقیم یک سری مقامات و مسئولان مربوطه انجام می شود:

 1. عضو هیئت مدیره بانک
 2. مدیر عامل بانک
 3. نماینده بانک مرکزی ج.ا.ا.
 4. نماینده دادستان کل کشور
 5. نماینده شورای عالی بانک ها
 6. نماینده وزارت اقتصاد و دارایی
 7. و ……

جایزه های قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز

 1. کمک هزینه خرید مسکن
 2. کمک هزینه سفر زیارتی
 3. کمک هزینه خرید خودرو داخلی
 4. کمک هزینه خرید صنایع دستی داخلی
 5. کمک هزینه تحصیلی
 6. کمک هزینه خرید لوازم خانگی داخلی
 7. جوایزی نقدی، غیر نقدی مانند: سکه طلا

مطالب مرتبط با این نوشته