طلا
 

طلا

طلا به عنوان یکی از دارایی های مناسب که دارای ارزش فزاینده در بلندمدت است و میتواند در بلند مدت به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. مناسب ترین گزینه می باشد. قیمت طلا با توجه به تاثیرپذیری از عوامل مختلف میتواند افزایش یا کاهش یابد.

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

مهمترین دلایلی که میتواند برای افزایش قیمت طلا در نظر گرفت عبارتند از:

۱- عرضه و تقاضا

در علم اقتصاد، عرضه و تقاضا میتواند به عنوان یکی از به عنوان مهمترین دلیل، افزایش قیمت یک کالا باشد. طلا نیز به عنوان یکی از باارزش ترین کالاها، تابع عرضه و تقاضا است.

با افزایش تقاضا و فزونی تعداد خریداران نبست به فروشندگان، قیمت افزایش می یابد و در مقابل آن با افزایش عرضه و فزونی تعداد فروشندگان نسبت به خریداران، قیمت کاهش می یابد. قیمت طلا نیز از این امر مستثنا نبوده و طبق قانون عرضه و تقاضا، افزایش یا کاهش می‌یابد.

۲- شرایط بحرانی و جنگ

در هنگام بروز شرایط بحرانی مثل تورم و یا مواقع جنگ که مردم نگران کاهش ارزش دارایی های خود هستند و برای حفظ ارزش آنها طلا خریداری میکنند، د رنتیجه قیمت طلا، افزایش پیدا خواهد کرد.

۳- جنگ تجاری بین امریکا و چین

با افزایش تعرفه واردات کالا در امریکا که توسط رییس جمهور این کشور اعمال شد. چین نیز برای مقابله به مثل این حرکت امریکا، تعرفه واردات کالا تعیین کرد که باعث ایجاد یک جنگ تجاری بین دو قدرت اقتصادی دنیا شد که همین امر باعث ایجاد نگرانی در بین سرمایه گذاران شد. این عامل نیز باعث ایجاد افزایش قیمت طلا شد.

۴- ارزش دلار

رابطه ای بین ارزش دلار و قیمت دلار میتواند یک رابطه معکوس در نظر گرفته شود. در ارتباط با این موضوع فدرال رزرو امریکا به دنبال افزایش ارزش دلار می‌باشند که از طریق افزایش نرخ بهره میتوانند ارزش دلار را افزایش دهند و همین امر باعث کاهش قیمت طلا میشود.

بیشتر بخوانیم: دلیل شلوغی اطراف صرافی ها چیست؟

 

در سالهای اخیر باتوجه به عملکرد ریاست جمهوری امریکا چندین بار ارزش دلار کاهش پیدا کرد که باعث افزایش قیمت انس طلای جهانی شده است. تغییرات انس طلای جهانی میتواند بر قیمت طلای داخل کشور نیز تاثیر بگذارد.

 

دلار

علاوه بر موارد بالا که باعث تغییرات قیمت انس طلای جهانی می شود برخی دیگر از عوامل در داخل کشور باعث تغییرات قیمت طلا می‌شود.

از جمله این تغییرات را به شرح زیر بیان کرد:

۱- دوره های زمانی خاص در سال

در برخی مواقع از سال به دلیل افزایش تقاضا، قیمت طلا افزایش می‌یابد. در اعیاد مختلف که میتوان طلا را به عنوان هدیه ای با ارزش دانست  که علاوه بر کابرد تزیینی به عنوان نوعی سرمایه گذاری نیز محسوب می‌شود.

۲- کاهش نرخ سوددهی بازارهای رقیب

در داخل کشور با کاهش نرخ سود بانک ها، مردمی که در بانک ها سپرده گذاری کرده بودند. با خارج کردن سرمایه های خود به سمت بازاری می‌روند که در آنجا میزان نرخ سود دهی بالاتر از بانک باشد.

در همین راستا میتوان بازار طلا را به عنوان بازاری که همیشه در بلند مدت دارای سوددهی در نظر گرفت و سرمایه گذاران با ورود به این بازار و افزایش میزان تقاضای خود باعث افزایش قیمت طلا می‌شوند.

۳- افزایش نرخ تورم

در دوره هایی از اقتصاد کشور، نرخ تورم افزایش می‌یابد و با این افزایش، ارزش دارایی مردم سال به سال کاهش پیدا میکند. به همین دلیل اکثر افراد برای حفط ارزش دارایی خود به سمت بازار طلا هجوم برده و تقاضا در این بازار را افزایش می‌دهند، که این عامل باعث افزایش قیمت طلا میشود.

۴- افزایش نرخ ارز

در داخل کشور میتواند افزایش نرخ ارز به خصوص قیمت دلار افزایش قیمت طلا را به دنبال داشته باشد. همچنان که مشاهده می کنید، قیمت دلار از مرز ۵۳۰۰ تومان گذشته و قیمت طلا نیز در حال افزایش است. در این حال میتوان رابطه بین قیمت ارز در داخل کشور و قیمت در نظر گرقت.

 

مطالب مرتبط با این نوشته