قیمت دلار
 

در این روزها که تمامی خبرگزاری ها از افزایش قیمت دلار صحبت میکنند، آیا کسی این سوال را مطرح کرده است که چرا قیمت دلار افزایش پیدا میکند یا به عبارت بهتر چرا ارزش ریال ایران در مقابل دلار آمریکا کاهش پیدا کرده است؟ شاید بتوان گفت کمتر کسی جواب این سوال را داده و به آن توجه کرده است. زیرا با شناسایی عوامل موثر بر تغییرات قیمت دلار، میتوان راهکارهای علمی و کاربردی ارائه کنیم.

اما قیمت دلار، فارغ از تمامی عوامل خارجی و داخلی چگونه بر مبنای یک اصل علمی تعیین میشود؟

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

((نرخ تورم امریکا – نرخ تورم ایران)+۱) * میانگین نرخ دلار در سال قبل=میانگین نرخ دلار در سال مذکور

روش ذکر شده پایه علمی داشته و میتوان با توجه به این امر با کاهش تورم داخلی، ارزش پول ملی را در برابر سایر نرخ های ارزی افزایش داد. اما آیا تنها با کاهش تورم میتوان به این امر دست پیدا کرد؟ در چند روز اخیر ما شاهد دقیقا همین امر بوده‌ایم که علاوه بر کاهش تورم داخلی، بایستی سیاستگذاری‌ها و مدیریت صحیح در این بازار شکل گیرد. از این در زیر ما به بررسی مهمترین دلایل افزایش قیمت پرداخته ایم.

بیشتر بخوانیم: مهمترین نکات افزایش قیمت طلا

مهمترین دلایل قابل ارائه برای افزایش قیمت دلار:

۱- خروج امریکا از برجام و بازگشت تحریم ها

بازگشت تحریم ها از زمان روی کار ترامپ وجود داشته، اما با توجه به اینکه کشورهای اروپایی توانسته بودند در مقابل این تصمیم از خود مقاومت نشان داده، زیاد مسئله نگران کننده ای مطرح نبوده است. ترامپ نیز توافق هسته ای را امضا کرده بود. اما ریاست جمهوری امریکا با طرح مسئله ای که جز بهانه ای بیش نبوده بعضی از کشورهای اروپایی نطیر آلمان و انگلیس را با خود همراه کرده و احتمال اینکه این کشورها در مخالفت با برجام همرا امریکا باشند را افزایش داده و با تعیین وقتی که ترامپ تا ۲۲ اردیبهشت برای اعلام نظر قطعی خود در ارتباط با توافق هسته ای خواهد داد، باعث ایجاد نگرانی شده است. همین امر باعث افزایش تقاضا برای دلار شد. و باتوجه به قانون عرضه و تقاضا در بازار قیمت دلار افزایش پیدا کرد و به مرز ۶۰۰۰ تومان نیز رسید.

۲- نبود دلار در بازار

با افزایش قیمت دلار، برخی از صرافی ها با اعلام اینکه دلار نداریم باعث ایجاد نگرانی در بین مردمی که برای کارهای ضروری نیاز به دلار داشتند شدند وهمین امر ایجاد صف های شلوغ در بازار شد. صف های شلوغ در مقابل صرافی ها نیز، فرصت سودجویی عده ای دلال را فراهم کرده و با خرید و فروش های غیرقانونی باعث ایجاد التهاب در این بازار شده اند.

بیشتر بخوانیم: دلیل شلوغی اطراف صرافی ها چیست؟

 

دلار

۳- کاهش نرخ سود بانکی

بانک ها با اعلام کاهش نرخ سود بانکی، باعث خروج سرمایه ها به سمت بازارهای موازی برای حفط ارزش پول شدند. یکی از همین بازارها، بازار ارز به خصوص دلار است. و با در نظر گرفتن عوامل دیگر ذکر شده و سرمایه‌گذارانی که خواهان سرمایه گذاری در این بازار بودند. باعث افزایش قیمت دلار شدند.

در نتیجه میتوان با در نظر تمامی عوامل بالا، افزایش قیمت دلار را ارزیابی کرد. با توجه به این عوامل، دولتمردان، به خصوص بانک مرکزی باید سیاستگذاری های مناسبی در این راستا اتخاذ کنند. در همین راستا، معاون اول ریاست جمهوری، با اعلام تک نرخی کردن دلار به قیمت ۴۲۰۰ تومان، به عنوان یک اقتصاد دستوری سعی در آرام کردن بازار ملتهب کرده است. اگر نرخ دلار تک نرخی شود و هیمن امر ادامه پیدا کند میتواند به عنوان یک سیاست خوب از آن نام برد.

مطالب مرتبط با این نوشته