مذاکره تجاری و فوتبال!

روزی کارلوس کیروش سر مربی تیم ملی با مربیان تیم ملی جلسه ای داشتند و در آن جلسه پرسشی را مطرح نمودند که: چرا با وجودی که تمامی تیم های لیگ جزیره انگلیس دارای زمینهای متعدد اکادمی و…هستند فقط تیم منچستر یونایتد قهرمان لیگ می شود؟

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

قطعا در آن جلسه کسی پاسخی برای سوال نداشت.پاسخ فقط یک کلمه هست :
Details بلی ،جزئیات!

امروزه در عرصه بانکداری تمامی امکانات سخت افزار و نرم افزار تقریبا بین بانکها یکسان است و این یکسان بودن ما را مجبور میکند تا بتوانیم در جزئیات خود بیشتر دقت کنیم و آنها را بیش از پیش تقویت کنیم تا ان شا الله قهرمان شویم.

قطع به یقین مواردی زیادی هستند که بتوان درباره آنها مطلب نوشت ولی در این عریضه تصمیم بر این دارم که درباره نحوه پوشش، پذیرایی، راه رفتن و شخصیت شناسی در مذاکرات تجاری نکاتی را جهت یاد آوری به همکاران عزیزم تقدیم کنم.

قبل از مذاکره:

-حتما تحقیقی ازفرد مسئول و صاحب اختیار در مذاکره از لحاظ شخصیت حقیقی و حقوقی (رفتار، نحوه مدیریت، مشورت پذیر یا خیر،اختیار تام و…) داشته باشید.

-نقاط قوت و ضعف ساز مان طرف مقابل را شناسایی کنید.برای نقاط ضعف سازمان در حین مذاکره و بصورت کاملا حرفه ای پیشنهاد خود را ارائه دهید.(مثلا شما با این تسهیلات قادر به حل مشکل خودرو کارکنان خود هستید و آنها را صاحب خودرو می کنید و هزینه ای برای سازمان شما ندارد)نقاط قوت سازمان را هم برای زمانیکه احساس کردید مدیریت مذاکره از دست شما خارج شده است ،کمکی خوبی می تواند باشد.

-رزومه ای قوی از خود داشته باشید.شاید برای بار اول در مذاکره حضور دارید پس طوری خود را معرفی کنید که طرف مقابل شما را پر ادعا و خود برتر بین نداند.

-افراد اثر گذار در سازمان و بر فرد مسئول را شناسایی و مذاکراتی نیز با آنها و جداگانه داشته باشید.سعی شود محرمانه باشد و طوری مذاکره انجام دهید در صورت متوجه شدن مافوق از جلسه، احساس بی اهمیت کردن ایشان، نکند.کاری سخت و با  ریسک بالا !

*عطریات

-عطریات را هرگز فراموش نکنید.عطریات باعث هوشیاری میشود.

عطر باید طوری استفاده گردد که فقط بوی آن را خود تان متوجه شوید.یعنی زمانیکه در آسانسور هستید فقط خودتان بو را متوجه شوید. باور غلط قبلی را که عطر باید در فضا پخش شود را دور بریزید.

-فضا باید معطر باشد.اگر میزبان مذاکره هستید حتما اتاق خود را خوشبو کنید.

پوشش:

در کمتر از 3ثانیه نحوه پوشش شما بر طرف مقابل اثر خود را میگذارد و نوع رنگبندی لباس های شما اثر مستقیم بر نتیجه مذاکره دارد، پس در پوشش خود بیشترین وسواس را داشته باشید.

*کت و شلوار

-ابتدا سعی شود رنگ کت و شلوار شما خود را سورمه ای انتخاب کنید.(رنگبندی 9-10-11) چون شما را فردی باهوش نشان میدهد.بعد از سورمه ای ، خاکستری تیره میتواند پیشنهاد خوبی باشد. رنگ قهوه ای پالس منفی دارد.

-جیب های کت و شلوار را باز نکنید. چیزی درون جیب ها قرار ندهید.فقط یک روان نویس مشکی همراه داشته باشید.

-راه راه بودن کت و شلوار باید طوری باشد که خطهای آن نمودی نداشته باشد. راه راه باید ریز و غیر قابل خود نمایی باشد.

-افراد کوتاه قد :پیشنهاد می گردد که کت و شلوار یک طرف و دو دکمه ای انتخاب کنند.

-افراد بلند قد:پیشنهاد ما برای این دسته از افراد می تواند سه دکمه ای و دو طرف باشد.البته امروزه برای کت و شلوارهای رسمی فقط دو دکمه ای دوخت می شود.

-در هنگام ایستادن یا راه رفتن حتما دکمه کت خود را ببندید،در کت و شلوار دو دکمه ای دکمه بالا و در سه دکمه ای، دکمه وسط بسته شود و هنگام نشستن دکمه کت باز گردد. سعی کنید از قبل، راحت بودن دکمه در  باز و بسته شدن را چک کنید.

-پیراهن طرح دار با کت شلوار راه راه نپوشیم.

-سعی شود پیراهن تقریبا همرنگ شلوار باشد.در شب پیراهن روشن انتخاب کنیم.

-شلوار می بایست طوری دوخت شود که لبه پشت شلوار روی لبه پشت کفش باشد تا هنگام راه رفتن جوراب مشخص نباشد.

-جورابی جز جوراب مشکی نداریم!

*کفش

-اصولا مشکی و بدون پاشنه.

– گوش و بینی خود را از موهای زائد پاک کنید.

– روان نویس ، ساعت و انگشتری داشته باشید.جنس این موارد به شما در پیشبرد اهداف مذاکره می تواندکمکتان کند.ترجیحا بند ساعت، کفش و کمربند همرنگ باشند.بند ساعت اگر چرمی باشد زیبایی خاصی دارد.

-موی سر خود را متناسب با چهره اصلاح کنید.همکاران متاهل! همسرانتان در این مورد می توانند نظرات خوبی برای شما داشته باشند!

-واژه های فاخر پیدا کنید . (ارادتمندشما،تمنادارم،افتخاربزرگ و بزرگواریدو….).سعی کنید روزانه به واژه های فاخر خود بیافزایید و در مکالمات روزانه از آنها استفاده کنید.

-برای خطاب قرار دادن طرف مقابل حتما از کلمه شما استفاده گردد.

*حین مذاکره

-اگر به همراه چند نفر هستید سعی شود کت و شلوار و پیراهن مثل هم بپوشید جز فرد رهبر و تصمیم گیر گروه.

-تا زمانیکه به شما اجازه ورود داده نشده وارد نشوید.حتی با اجازه گرفتن از منشی دفتر ، آرام با انگشت به دربزنید سپس با شنیدن بفرمائید وارد شوید.

-تا مافوق دست نکشیده برای دست دادن ، شما عملی انجام ندهید.(طرف مذاکره را مافوق طلقی کنید،البته از قبل با توجه به تحقیق اگر نیاز باشد شما دست می کشید به طرف مقابل)

-هنگام دست دادن باید کف دست خود را به کف دست مقابل بچسپانید و دست را فشاردهید.طوری فشار دهیدکه نه درد احساس کند و نه القا شود که چقدر بی رمق و بی انگیزه. دقت شود که دست گرم باشد و خیس نباشد.هنگام دست دادن طوری دست را تکان دهید که فقط تا شانه دست تکان بخورد(ملایم) فقط 5ثانیه و چشم تو چشم طرف مقابل،خنده بر لب طوریکه چشم ها تقریبا کمی بسته شود.

-زمان مذاکره را در اختیار داشته باشید.

-هنگام مذاکره پا ها را روی هم قرار ندهید.در صورت چنین عملی از طرف مقابل شماهم میتوانید جبران کنید.

-در هنگام صحبت فرد روبرو فقط به چشمانش خیره شوید . الزاما از کارهای حاشیه ای نظیر نگاه به ساعت(توهین)، روان نویس دور دادن ،نگاه به اطرف، با انگشت بازی کردن(کم اهمیت جلوه دادن)و….پرهیز کنید. بد نگاه کردن یا کارهای حاشیه ای در حین صحبت طرف مقابل میتواندتمام تلاش شما برای قهرمان شدن را از بین ببرد.

-حالت روحی طرف مقابل را سریع شناسایی کنید. یعنی ایشان در  کدام حالت کودک ،بالغ و یا بزرگسال هستند؟ مذاکره با شخصی که در حالت بالغ می باشد امکان پذیر است و شاید برای دسترسی به هدف نیاز باشد با توانایی خود، حالت روحی طرف مذاکره را تغییر دهید(از بالغ به بزرگسال یا کودک).شناسایی این حالت ها نیاز به مبحثی جدا گانه دارد.

-از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

-حین مذاکره  و بهنگام صرف چای از شکر استفاده کنید. طوری چای را هم بزنید که قاشق به بدنه استکان نخورد. در صورت عدم وجود شکر، قند را با دست بر نداریم ، از گیره استفاده کنیم در صورت عدم وجود گیره چای خالی میل کنید!

-میوه ها به دو دسته تقسیم می شوند:1-انگشتی(گیلاس،انگور)2-کارد چنگالی(سیب،شلیل)

برای میو های کارد چنگالی ،کارد دست راست چنگال دست چپ قرار میگرد و بعد از خرد کردن یا با دست چپ میوه میل کنید یا چنگال را در دست راست قرار دهید و میوه را میل کنید.به هیچ وجه با کارد میوه را بر ندارید.(چاقو برای آشپزخانه استفاده میشود،کارد برای پذیرایی)

-زبان بدن را هرگز فراموش نکنید.بسیار مهم و تاثیر گذار.ان شا الله در شماره بعدی، در صورت استقبال توضیحات مفصلی درباره زبان بدن خواهم داد.

-فارغ از نتیجه از مذاکره ، طوری رفتار کنید که همیشه در ذهنشان باقی بمانید.

-حتما کارت ویزیت خود را ارائه بدهید.کارت ویزیت را در دو دوست یعنی بین انگشتان شصت و اشاره با دودست تقدیم طرف مقابل میگردد.می توانیم شما را در انتخاب عناصر کارت ویزیت راهنمایی کنیم.

-هنگام خروج از اتاق ،کنار در می ایستید و رو به طرف مقابل خداحافظی مجدد و همینطور ازپشت ،از اتاق خارج میشوید.در اتاق را به همان شکل هنگام ورود(بسته یا باز)قرار می دهید.

در آخر باید عرض کنم که ما مامور به تلاشیم مامور به نتیجه نیستیم ،نتیجه دست خداوند رحمان می باشد.

ارادتمند شما خوبان-غلامی

ویژگی ها و خصوصیات مدیر خوب و موفق

مطالب مرتبط با این نوشته