مالیات
 

در مجموع مالیات به آن دسته از پول و درآمدی گفته می‌شود که مردم یک کشور برای مخارج عمومی کشور به دولت خود پرداخت می‌کنند که این پرداختی توسط شخص، گروه و یا غیره صورت می‌گیرد.

موضوعی که طرفداران و دشمنان خاص خود را در سرتاسر جهان دارد. حتما خبرهای ضد و نقیض فراوانی را در زمینه‌ی فرار مالیاتی افراد معروف مانند لیونل مسی، بازیکن فوتبال، افراد سرشناس در زمینه‌ی اقتصادی مانند سارکوزی و… را در این زمینه شنیده اید. دلیل این اتفاقات چیست؟ در این متن قصد بررسی تعریف کلی مالیات ، ویژگی‌ های آن و انواع مختلف را وجود دارد.

مالیات چیست؟

به طور کل همان طور که برای همه مشخص و مبرا است، مالیات جزو آن دسته از مسائل مهم و ضروری برای یک کشور است که در هر کشور تقسیمات خاص خود را دارد.

وامتا | خرید و فروش وام ,مشاوره بانکی و مالی _کلیک کنید_

در مجموع مالیات به آن دسته از پول و درآمدی گفته می‌شود که مردم یک کشور برای مخارج عمومی کشور به دولت خود پرداخت می‌کنند که این پرداختی توسط شخص، گروه و یا غیره صورت می‌گیرد. ( این تعریف بر اساس سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی ایجاد شده است). مالیات اکثر مردم را بر حسب درآمد آن‌ها اجبار به پرداخت هزینه می‌کند که مالیات پرداخت شده توسط یک فرد با دیگری کاملا متفاوت است.

یک نکته‌ی مثبتی که می‌بایست در ابتدا به آن اشاره کرد این است که اکثر اقتصاد دانان مالیات بر مصرف را در مقابل مالیات بر درآمد بهتر می‌دانند. دلیل این برتری نیز کاملا مشخص است؛ به لطف مالیات بر مصرف می‌توان مصرف کالاهایی که از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و… کارایی ندارند را می‌توان مدیریت کرد. به عنوان مثال دولت مالیات بسیار سنگینی را برای فروش کالایی مثل سیگار وضع می‌کند. با این کار میزان مصرف سیگار تا حدودی در کشور کاهش پیدا می‌کند.

موضوعی که بسیار قابل توجه است این می‌باشد که مالیات در هر کشور دارای تقسیم بندی‌ های خاص خود است؛ کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بیشتر بخوانید: چگونه در ۲۴ ساعت وام فوری بگیریم؟

انواع مالیات در ایران

به طور کل اگر بخواهیم درمورد تقسیم بندی مالیاتی در ایران صحبت کنیم، تنها نمی‌توان به این متن بسنده کرد؛ اما به طور کل مالیات در ایران به دو شاخه‌ی کلی تقسیم می‌شوند:

مالیات مستقیم

درمورد مالیات مستقیم تعریف های متعدد و بسیار زیادی وجود دارد اما به طور کل به آن دسته از مالیات‌ هایی اطلاق می‌شود که  فرد شخصا آن را به اداره‌ی مالیات پرداخت می‌‌کند. اگر بخواهیم به طور رسمی در این زمینه تعریفی ارائه کنیم می‌توانیم به یکی بودن پرداخت‌ کننده‌ی مالیات مودی مالیاتی اشاره کرد. نکته ای که درباره‌ی مالیات مستقیم قابل توجه است این می‌باشد که خود مالیات مستقیم به شاخه های متعدد و پیچیده ای تقسیم می‌شوند.

مالیات غیر مستقیم

تعریف درباره‌ی مالیات غیر مستقیم تا حدود بسیار زیادی مخالف تعریف ارائه شده برای مالیات مستقیم است. مالیات غیر مستقیم به پرداخت وجه نقد یا غیر نقد اطلاق می‌شود که فرد پرداخت کننده‌ی مالیات و مودی مالیاتی‌ یکی نیستند. از طرفی افراد می‌بایست طبق زمان از پیش تعیین شده نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام کنند. مالیات غیر مستقیم نیز مانند مالیات مستقیم تقسیم بندی های خاص خود را دارد.

انواع مالیات مستقیم و غیر مستقیم

انواع مالیات مستقیم و غیر مستقیم

انواع مالیات مستقیم

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد، مالیات مستقیم دارای تقسیم بندی های مختلف است از سری شاخه های مالیات مستقیم می توان به مواردی مانند زیر اشاره کرد:

مالیات بر درآمد

مالیات بر درآمد جزو یکی از شاخه های گسترده‌‌ی مالیات مستقیم است. مالیات بر درآمد به آن دسته از مالیات های مستقیمی اطلاق می‌شود که سازمان مالیات بر اساس میزان درآمد فرد یا گروهی خاص، میزان مالیات را برای وی تعریف می‌کند‌ .از مثال های مالیات بر درآمد می‌توان به مالیات بر درآمد کشاورزی، مالیات بر درآمد اتفاقی، مالیات بر درآمد املاک ،مالیات بر درآمد حقوق، مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و مالیات بر درآمد مشاغل اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: نحوه دریافت وام ۲۰ میلیونی ۴ درصد

مالیات بر دارایی

مالیات بر دارایی همان طور که از اسم آن نیز مشخص است اساس آن ثروت مودی یا همان فرد مالیات دهنده است. مهم ترین نوع مالیات بر دارایی نوع مالیات بر ارث است. مالیات بر ارث نوع خاصی از مالیات است که بر اساس دارایی های باقی مانده از متوفی مالیات پرداخت می‌شود.

انواع مالیات غیرمستقیم

مالیات غیرمستقیم را می‌توان به مالیاتی نسبت داد که فرد پرداخت کننده‌ی مالیات و مودی مالیاتی یکی نباشند. از مثال های مالیات غیرمستقیم می‌توان به مالیات حقوق و عوارض گمرکی، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر مصرف اشاره کرد.

مالیات بر حقوق و عوارض گمرکی

به نوعی خاص از دسته مالیات های غیرمستقیم گفته می‌شود که هر فرد به عنوان صادر کننده یا وارد کننده می‌بایست هزینه ای را تحت عنوان تعرفه گمرکی برای مالیات خود پرداخت کند. این نوع از درآمد ها که به عنوان مالیات توسط دولت تعریف می‌شود برای کمک به صنایع داخلی کشور دریافت می‌شود.

مالیات مصرف

مالیات مصرف جزو آن دسته از مالیات های غیرمستقیم اطلاق می‌شود که فرد به عنوان مصرف کننده در حین پرداخت هزینه‌ی مصرف کننده همزمان مالیات آن را نیز می‌پردازد. این‌ نکته را نباید فراموش کرد که هرچه میزان هزینه‌ی شما جهت خرید محصول بیشتر باشد، می‌بایست مالیات بیشتری نیز پرداخت کنید.

مالیات بر ارزش افزوده

منظور از مالیات بر ارزش افزوده، تفاوت بین کالا و خدمات عرضه‌شده با ارزش کالا و خدمات خریداری‌شده در دوره‌ای مشخص است. مالیات بر ارزش افزوده، عرضه‌ی کالا‌ها و خدمات و همچنین صادرات و واردات آن‌ها را شامل می‌شود.

به طور کل مالیات یکی از ارکان اصلی جهت آبادانی و موفقیت یک جامعه است. درصورت عدم همکاری مردم و نهاد های مربوطه یکی از بخش های اصلی جهت رسیدگی به امور عمومی یک کشور و جامعه از بین می‌رود.

مطالب مرتبط با این نوشته