فین تک یا FinTech مخفف عبارت Financial Technology به معنی فناوری مالی است. این عبارت اشاره به هر فناوری نوآورانه‌ای دارد که در زمینه‌ی مالی مطرح می‌گردد. فین تک در حقیقت به شرکت‌هایی اشاره دارد که سعی می‌کنند تا با به‌کارگیری فناوری، خدمات مالی را برای عموم سهل‌الوصول‌تر و کارآمدتر کنند. این خدمات مالی گستره‌ی وسیعی، از پرداخت قبوض گرفته تا انواع سرمایه‌گیری و اخذ وام، را شامل می‌گردند.

 Apple Pay, Pay pal, Google Wallet, WePay و … از جمله معروف‌ترین فین تک‌ها در سطح جهان هستند.

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

فین تک‌ها معمولاً نوعی استارت‌آپ هستند

فین تک‌ها در حقیقت نوعی استارت‌آپ هستند. استارت‌آپ‌ها شرکت‌های نوپایی هستند که تلاش می‌کنند با به کارگیری خلاقیت و با استفاده از اندیشه‌ها و ایده‌های جدید برای مشکلات موجود در یک زمینه راه‌حل‌های کارآمد ارائه دهند. همان‌طور که گفته شد، استارت‌آپ‌‌ها در تلاشند تا با نوآوری، ایده‌های جدیدی برای پر کردن خلأ موجود در یک زمینه ارائه دهند. علی‌رغم این‌که نمی‌توان یک زمان دقیق برای این‌که آیا یک فعالیت استارت‌آپ تلقی می‌شود یا خیر تعیین کرد، اما به‌طور کلی می‌توان گفت عمر استارت‌آپ‌ها چیزی بین ۳ تا ۵ سال است.

فین تک

 

کاربران فین تک

کاربران خدمات ارائه شده توسط فین‌تک محدود به فرد یا صنعت خاصی نمی‌شوند. هم افراد و هم انواع تجارت‌ها می‌توانند از خدمات ارائه شده توسط این فناوری استفاده نمایند. فین تک‌ها سبب شد‌ه‌اند تا امروزه اطلاعات مالی‌ای که پیش‌تر تنها در دسترس برخی افراد و گروه‌های خاص بوده‌اند، در اختیار عموم مردم قرار گیرند. علاوه بر این فین تک‌ها مورد استفاده‌ی بنگاه‌های تجاری کوچکی هستند که اغلب تازه تأسیس‌اند و تلاش دارند تا هزینه‌های خود را پایین نگاه داشته و در عین حال پیشرفت قابل قبولی داشته باشند. البته لازم به ذکر است که کاربران فین تک‌ها ممکن است کسب‌وکارهای بزرگ نیز باشند. فین‌ تک‌ها حتی می‌توانند در مدل‌های تجارت به تجارت سودمند واقع شوند.

نمونه‌ای از کاربرد فین تک برای استفاده‌ی افراد

یکی از کاربردهای جالب فین تک برای عموم افراد کمک این تکنولوژی به افراد برای پس‌انداز وجوه خرد خود است. یکی از فین‌ تک‌های مناسب در این زمینه Digit است. با استفاده از این فین تک کاربران می‌توانند پول‌های خرد خود را پس‌انداز کرده و در مواقع ضروری از آن استفاده نمایند. فین تک‌های اینچنینی به کاربران کمک می‌کنند تا منابع مالی خود را بهتر مدیریت نمایند و به صورت آگاهانه‌تری مخارج خود را بودجه‌بندی کنند. برخی از این فین تک‌ها حتی در قبال استفاده کاربران و پس‌انداز پول‌های خرد، به صورت رندوم به آنان جایزه پرداخت می‌کنند.

فین تک

 

رابطه‌ی فین‌ تک‌ها با مؤسسات مالی و بانک‌ها

در مورد رابطه‌ی فین تک‌ها و بانک‌ها حرف و حدیث بسیار است. عده‌ی زیادی بر این باورند که اساساً فعالیت‌ فین تک‌ها باید مجزا از فعالیت بانک‌ها باشد. در حقیقت این افراد عقیده دارند که قرار گرفتن چنین تکنولوژی‌هایی در زیرمجموعه‌ی بانک‌ها و مؤسسات مالی با اهداف پایه‌ای تشکیل آنان مغایرت دارد. به نظر می‌رسد که بهترین راه‌کار در این زمینه این باشد که فین تک‌ها به عنوان مکمل فعالیت‌های مالی بانک‌ها عمل نمایند. به عبارت بهتر فین تک‌ها نه زیرمجموعه‌ی بانک‌ها باشند و نه رقیبی برای آن‌ها.

نویسنده: آرش شمسی

منابع:

چطور

موبونت

ویکیپدیا

زومیت

مطالب مرتبط با این نوشته