فراموش کردن رمز کارت عابر بانک
 

به طور کل فراموش کردن رمز عابربانک امری طبیعی است اما می توان اقداماتی انجام داد تا با این مشکل روبرو نشد. اما اگر رمز کارت عابر بانک خود را فراموش کرده اید با مطالعه این مقاله میتوانید آن را بازیابی کنید.

فراموش کردن رمز کارت عابر بانک امری طبیعی و در عین حال جدی است! به همین دلیل در این بخش به بررسی اقدامات اصولی و کاربردی لازم جهت مقابله با فراموش کردن رمز کارت عابر بانک و بازیابی آن می‌پردازیم. اطلاعاتی مانند رمز عابر بانک و انجام اقدامات لازم در این زمینه از سری مواردی است که در این متن می‌توانید مطالعه کنید.

کارت عابر بانک یا ATM یکی از جدیدترین تکنولوژِی های تازه وارد در شاخه‌ی بانک داری و اقتصاد نوین است. چند سالی است که حضور کارت های عابربانک در بانک های کشور بسیار رواج پیدا کرده است. ویژگی های بسیار زیادی را می‌توان درباره ی این کارت کوچک نام برد. برداشت و انتقال وجه، دریافت موجودی حساب، پرداخت قبوض، خرید شارژ و . . . از سری ویژگی های کارت های عابربانک است.

ورود کارت های عابر بانک به سیستم بانکی بانک های خصوصی و دولت تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امنیت، سرعت و دقت فراوانی را در زمینه های اقدامات بانکی به ارمغان آورده است. از طرفی هرکدام از عابر بانک های ارایه شده توسط بانک ها دارای رمز است که فراموش کردن رمز عابربانک مربوطه می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را برای حساب و اطلاعات آن به وجود آورد.

به طور کل فراموش کردن رمز عابربانک امری طبیعی است اما می توان اقداماتی انجام داد تا با این مشکل روبرو نشد.

درصورت فراموش کردن رمز کارت عابر بانک خود چه کار کنیم؟

طبیعی بودن فراموشی رمز عابر بانک به این دلیل می‌باشد که ممکن است افراد به دلیل داشتن تعداد بسیار زیادی عابر بانک و حساب، رمزهای عبور عابر بانک های خود را باهم اشتباه گرفته و یا حتی آن ها را فراموش کنند.

فراموش کردن این رمز می تواند به قیمت به سرقت رفتن موجودی حساب و حتی عدم دسترسی مجدد شما به حسابتان گردد؛ البته مورد دوم کمی دور از انتظار است اما بهتر است در صورت رویارویی با این مشکل تصمیمی درست و مناسب اتخاذ کنید.

درصورت فراموش کردن رمز کارت عابر بانک خود می توانید اقدامات متفاوتی را انجام دهید تا بتوانید رمز خود را به یاد آورده و یا رمز جدیدی برای عابربانک خود ایجاد کنید:

پیدا کردن رمز کارت عابر بانک

پیدا کردن رمز کارت عابر بانک

استفاده از اینترنت بانک

همان طور که قبلا به آن اشاره کردیم، حضور تکنولوژی های نوین بانک داری در سیستم بانک های خصوصی و دولتی بانک های ایران کمک شایانی به پیشرفت اقتصاد و سیستم بانک داری کشور عزیزمان کرده است. درصورت فراموش کردن رمز کارت عابر بانک خود می توانید به اینترنت بانک مربوطه خود مراجعه کنید. ممکن است این سوال برای شما پیش بیایید که وجود اینترنت بانک چه ارتباطی با فراموش کردن رمز عابربانک شما دارد؟

بسیاری از بانک های دولتی و خصوصی ایرانی برای مشتریان خود که رمز عابر بانک خود را فراموش کرده اند بخشی را در اینترنت بانک قرار داده است که افراد با مراجعه به آن قسمت می توانند نسبت به فراموشی و بازیابی رمز کارت خود اقدام کنند.

برای بازیابی رمز عبور کارت خود به اینترنت بانک خود مراجعه کنید و سپس در قسمت “رمز عبور خود را فراموش کرده ام” وارد شده و اطلاعات مربوطه را وارد نمایید. این اطلاعات شامل اطلاعات جانبی عابر بانک، ایمیل فرد دارنده ی کارت و اعلام کد کاربری است. با وارد کردن این اطلاعات در اینترنت بانک می توانید رمز خود را بازیابی کنید.

بیشتر بخوانید: وام فوری؛ اسامی و شرایط وام های فوری بانکی

استفاده از خودپرداز

خودپرداز ها یکی دیگر از راه هایی است که در صورت فراموشی رمز کارت خود می توانید به آن مراجعه کرده و نسبت به دریافت رمز جدید خود اقدام کنید. همان طور که می دانید خودپرداز یکی از دستگاه هایی است که می توانید در اکثر نقاط شهر و معمولا در کنار بانک مربوطه از آن استفاده کنید. در خوپرداز می‌توانید با ورود عابر بانک خود اقداماتی نظیر برداشت وجه،خرید شارژ، پرداخت قبوض و بسیاری از فعالیت های بانکی دیگر را انجام دهید.

از طرفی این موضوع را نباید فراموش کرد که یکی از وِیژگی های خودپرداز بازیابی رمز عابر بانک است. درصورت فراموش کردن رمز کارت خود می‌توانید به خودپرداز بانک مربوطه مراجعه کرده و نسبت به بازیابی رمز خود اقدام کنید. خودپرداز بیش تر بانک ها دارای گزینه‌ی تغییر رمز کارت عابر بانک و یا اینترنت بانک شما است که با وارد کردن اطلاعات مربوط به آن می‌توانید به راحتی نسبت به فراموش کردن رمز عابر بانک خود اقدام کنید.

مراجعه حضوری به شعب بانک مربوطه

بسیاری از افرادی که رمز عابر بانک خود را فراموش می‌کنند، این راه را برای بازیابی رمز جدید کارت عابر بانک خود انتخاب می‌کنند. دلیل این موضوع نیز می‌تواند عدم اطلاع رسانی کافی نسبت به این موضوع باشد. بسیاری از مردم از ویژگی های اینترنت بانک و یا عابر بانک های خود آگاهی و اطلاعاتی ندارند.

چگونه رمز عابربانک خود را فراموش نکنیم؟

بسیاری از دلایلی که ممکن است باعث فراموش کردن رمز کارت عابر بانک ما شود موضوع عدم انتخاب معقول و درست رمز کارت عابر بانک است.

بهتر است از استفاده ی شماره های نامناسب خودداری کنید. بسیاری از دارندگان حساب بانک های دولتی و خصوصی تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام به انتخاب رمزهایی می‌کنند که به مرور زمان فراموش می شوند. این موضوع را نیز نباید فراموش کرد که رمزهای ساده نیز ممکن است لو رفته و مورد سوءاستفاده سودجویان و کلاه برداران قرار گیرد.

سعی کنید از رمزهایی استفاده کنید که برای شما کاملا آشنا باشد و از طرفی سعی کنید شماره هایی را برای رمز خود استفاده کنید که باعث فراموش شدن رمز عابر بانک شما نشود. این اقدام کاملا شخصی است؛ پس بهتر است از اعدادی استفاده کنید که تنها خود شما از آن خبر داشته باشید.

مطالب مرتبط با این نوشته