وام ۷۰ میلیون تومانی خرید مسکن

با اعلام عضو هیأت مدیره بانک مسکن، شرایط واحدهای مسکونی برای دریافت وام ۷۰ میلیونی مسکن مشخص شد. به گفته رحیمی انارکی، پرداخت این تسهیلات از دی‌ماه، طبق ضوابط و شرایط زیر اجرایی خواهد شد:

وامتا | خرید و فروش وام ,مشاوره بانکی و مالی

واحدهایی در تهران که حداکثر ۲۰ سال از تاریخ صدور پروانه ساختمانی آن‌ها گذشته باشد شامل وام ۶۰ میلیون تومانی خواهند شد. سقف این وام ۶۰ میلیون تومان است که متقاضیان می‌توانند علاوه بر آن ۱۰ میلیون تومان وام جعاله هم دریافت کنند. البته ساختمان‌هایی که بیش از ۲۰ سال و حداکثر ۲۵ سال از تاریخ صدور پروانه ساختمانی آن‌ها گذشته باشد تنها می‌توانند از وام ۳۵ میلیون تومانی استفاده کنند.

بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات مسکن که نسبت به گذشته افزایش یافته است، با احتساب وام جعاله ۱۰ میلیون تومانی، در تهران ۷۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر، ۶۰ میلیون تومان و در سایر ‌شهرها ۵۰ میلیون تومان خواهد بود.

 

شرایط بازپرداخت وام مسکن ۷۰ میلیون تومانی

نحوه تقسیط وام همراه با ۱۰ میلیون وام جعاله، به‌صورت ساده، پلکانی و پلکانی دوره‌ای طی مدت بازپرداخت حداکثر ۱۲ سال خواهد بود. به‌عنوان مثال، اقساط وام ۶۰ میلیونی به‌روش ساده، ماهانه یک میلیون و چهل هزار تومان خواهد بود که در حالت پلکانی دوره‌ای، در ۵ سال اول ۹۳۲ هزار تومان، ۵ سال دوم یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان، و دو سال آخر یک میلیون و ۳۴۰ هزار تومان است و در حالت پلکانی ساده، اقساط ماهانه از ۸۶۷ هزار تومان شروع می‌شود. این عدد برای وام ۵۰ میلیون تومانی، در حالت ساده در اقساط ماهانه ۸۶۶ هزار تومان است که به‌صورت پلکانی دوره‌ای در ۵ سال اول ۷۷۰ هزار تومان، ۵ سال دوم ۹۳۲ هزار تومان و دو سال آخر یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان می‌باشد.

 

نرخ سود اوراق ۶۰ میلیونی مسکن ۱.۵ درصد کاهش یافت.

رحیمی انارکی، عضو هیأت مدیره بانک مسکن در گفتگو با خبرنگاران، کاهش ۱.۵درصدی نرخ سود اوراق را تشریح کرد؛ با کاهش نرخ سپرده قانونی طی مصوب شورای پول و اعتبار از ۱۰ درصد به ۲ درصد، نرخ سود اوراق حق تقدم ۱.۵ درصد کاهش یافته و به ۱۸.۵ درصد رسیده است (نرخ تسهیلات بدون سپرده برای سایر بانک‌ها ۲۱ درصد و برای بانک مسکن ۲۰ درصد است). همچنین با این مصوبه منابعی در حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال آزاد می‌شود که در نتیجه، شاهد کاهش نرخ سود تسهیلات به ۱۸.۵ درصد هستیم که این امر هم به‌سود وام‌گیرندگان و هم به‌سود بانک است.

وی افزود ماهانه یک میلیون امتیاز به ارزش ۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات منتشر خواهد شد.

مطالب مرتبط با این نوشته