بازار سهام
 

در این مقاله قصد داریم سه قانون مهم بازار سرمایه جهت کسب درآمد بیشتر را شرح دهیم.برای درک بهتر این موضوع مقدماتی لازم است که به شرح آنها می پردازیم.

منظور از سهم چیست ؟ 

در واقع هر شرکت سهامی به قسمت‌هایی مساوی تقسیم می‌شود که به هر یک از این قسمت ها یک سهم نیز گفته می شود.وقتی که شما بعنوان سهامدار یک سهم از یک شرکت را خریداری میکنید در واقع در سود زیان آن شرکت شریک خواهید شد.

آشنایی با بازار سهام یا بازار بورس

بازار سهام به مکانی گفته می شود که درآن سهام شرکتهای گوناگون سرمایه گذاری – تولیدی خدماتی داد و ستد می شود. اغلب به بازار سهام بازار بورس هم گفته می شود  اما نام رسمی و قانونی آن (بورس اوراق بهادار) است.

قانون فعالیت در بازار سهام

مهم ترین قانون در بازار سهام اینطور بیان می کند که ارزش یک سهم عبارت است از کل درآمد مورد انتظار از آن سهم که به قیمت امروز محاسبه شده است.به عبارتی دیگر یک سهم از کل سهام  به منزله یک سهم از مالکیت یک شرکت است؛این سهم صاحبش را در تمام مزایا و ریسک های مالکیت آن شرکت سهیم میکند؛از جمله سود ها،ضررها،افزایش ارزش سهام،کاهش ارزش آن،مدیریت خوب یا بد و افزایش و کاهش تقاضای کالاها یا خدماتی که شرکت تولید میکند و به فروش می رساند.

وقتی سهام میخرید دارید مبلغی پول را سرمایه گذاری میکنید و شرط میبندید که بازده تان بیشتر از آن چیزی است که در یک سرمایه گذاری تضمینی  یا سپرده سرمایه گذاری (مثل اوراق مشارکت) به دست می آورید.

خرید سهام،نوعی قمار است،چون هم آینده شرکت و هم ارزش سهام غیر قابل پیش بینی است.آنها وابسته به عوامل بیشمار در بازار هستند؛مانند فروش،رقابت،تغییرات در فن آوری،نرخ سود،کیفیت مدیریت،رخدادهای جهانی،آب و هوا و خیلی چیزهای دیگر.

سه قانون مهم بازار سرمایه جهت کسب درآمد بیشتر

اولین نتیجه قانون بازار سهام 

افراد شجاع پول در می آورند،افراد محتاط هم پول در می آورند،اما افراد طمع کار بدبخت می شوند یعنی کسانی که در زمان رشد بازار به شدت سرمایه گذاری میکنند سود میبرند،کسانی که در زمان افت بازار سهمشان را می فروشند تا سرمایه خود را نجات دهند سود میبرند،اما افراد طمع کار که می کوشند پول زیادی به جیب بزنند تقریبا همیشه ضرر می کنند.

بیش از هفتاد درصد از بورس بازان روزانه (کسانی که صبح با خرید سهام وارد بازار می شوند و تا شب آنها را فروخته،از بازار خارج می شوند)ضرر میکنند و بسیاری از آنها مقدار زیادی از سرمایه شان را از دست می دهند.

دومین نتیجه قانون بازار سهام

خرید سهام بصورت مداوم شمارا ثروتمند خواهد کرد.به عبارتی دیگر می توان اینگونه بیان کرد که در بازار چیزی با نام زمان سنجی وجود ندارد.تقریبا برای شما و هر فرد دیگری،مهال است که همیشه وقتی که قیمت ها پایین است،سهام بخرد و آنها را وقتی بفروشد که قیمت ها بالاست.همیشه بهتر است بطور مداوم،سهام شرکت خوب و با ثباتی را بخرید که کالا ها و خدمات با ارزشی می فروشد و این سهام را در دراز مدت حفظ کنید.

سومین نتیجه قانون بازار سهام

بازار بورس توسط حرفه ای ها مدیریت می شود و برندگان آن نیز حرفه ای ها هستند.یعنی خرید هر سهام،به منزله فروش همان سهام توسط فرد دیگری است.کسی که سهام را میخرد در واقع شرط می بندد که ارزش آن سهام بالا خواهد رفت و کسی هم که سهام را می فروشد،شرط میبندد که ارزش سهام پایین خواهد آمد .پس هر خرید و فروش سهام یک مسابقه است که در آن یک فرد عقل و نیروی تشخیص خود را در برابر عقل و نیروی تشخیص طرف مقابل شرط می بندد بسیاری از این افراد حرفه ای هایی هستند که این کار را هفته ای پنجاه تا شصت ساعت انجام می دهند.پس امن ترین کار برای شما این است که در سهام های شاخصی سرمایه گذاری کنید که نهاد سهام های موجود در یک مجموعه است و قیمتش بر اساس روند میانگین بازار،بالا و پایین می رود.

با به کار گیریه سه قانون مهم بازار سرمایه جهت کسب درآمد بیشتر می توانید در بازار سرمایه تصمیم های بهتری گرفته و درنتیجه درآمد بیشتری کسب کنید.

مطالب مرتبط با این نوشته