سامانه ساتنا و پایا چیست؟
 

سامانه‌ی ساتنا برای تراکنش‌های بزرگ و فرایند‌های اقتصادی کلان مناسب است. درحالی که سامانه‌ی پایا برای تراکنش ها و انتقال‌های خرد و کوچک تر از تراکنش‌های انجام گرفته در سامانه‌ی ساتنا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا تا به حال از سامانه‌ی ساتنا و سامانه‌ی پایا استفاده کرده اید؟ این سامانه ها ویژگی‌های خاص خود را دارند و به کاربر اجازه می‌دهند فعالیت‌های بانکی خود را به راحت ترین و بهترین شکل ممکن انجام دهند.

ورود سیستم‌های الکترونیکی و مدیریتی بانکی در عصر جدید باعث تسهیل در روابط بین بانکی در داخل و حتی ‌خارج از مرزهای یک کشور شده است. وجود سیستم و سامانه‌های مختلف بانکی‌ یکی از عوامل اصلی موفقیت و تسریع سرعت روابط و مراودات بانکی شده است.

سامانه‌ی ساتنا چیست؟

سامانه‌ی ساتنا جزو آن دسته از عوامل تاثیر گذار موفقیت تراکنش ها و انتقال‌های ‌بانکی و بین بانکی است. سامانه‌ی ساتنا تا به این جای کار توانسته به یکی از جایگزین‌های مناسب برای چک‌های رمز دار بین بانکی شده است. دلیل آن نیز کاملا مشخص است زیرا فرد دارنده ی حساب در بانک (چه حساب جاری، قرض الحسنه و..‌. باشد) می‌تواند تا حداکثر مقدار و مبلغ از پیش تعیین شده انتقال وجه به حساب خود، به حساب خود در سایر بانک ها، به حساب دیگران در بانکی که فرد انتقال دهنده حساب داشته باشد و یا به حساب دیگران در بانکی غیر از بانک فرد انتقال دهنده انجام دهد.

بیشتر بخوانید: کد ussd چیست و کدهای ussd بانک‌ها چه قابلیت هایی دارند؟

ویژگی‌های سامانه‌ی ساتنا چیست؟

این موضوع برای افرادی که روزانه با موسسات اعتباری و بانک‌های دولتی و خصوصی تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران سر و کار دارند پیچیده نیست که سامانه‌ی ساتنا یکی از تاثیر گذار ترین سامانه‌های موفق در مبادلات داخل و بین بانکی است. اگر بخواهیم به طور خلاصه ویژگی‌های سامانه‌ی ساتنا را توضیح دهیم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم؛ این موارد عبارتند از:

  • تسویه بین بانکی:

یکی از ویژگی‌های سامانه‌ی ساتنا انجام تسویه بین بانکی است.  سرعت بالا، آنی، قطعی بودن و غیر برگشت بودن تسویه و تراکنش‌های بین بانکی توسط سامانه‌ی ساتنا یکی از دلایل انتخاب این سامانه برای انجام تراکنش‌های بین بانکی است.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که انجام این فرایند صرفا با داشتن اعتبار کافی یا همان موجودی لازم در حساب فرد انتقال دهنده صورت می‌گیرد. از طرفی درصورت عدم وجود موجودی کافی جهت انتقال، سامانه‌ی ساتنا به طور اتوماتیک درخواست شما را تا پایان روز کاری به تعویق انداخته و درصورت عدم وجود موجودی و اعتبار کامل، این سامانه درخواست شما را برای انجام این تراکنش رد کرده و آن را فاقد اعتبار می‌داند.

  • انجام خرید و فروش‌های کلان تجاری:

سامانه ی ساتنا یکی از گزینه‌های بسیار مناسب برای استفاده جهت انجام خرید و فروش‌های بزرگ تجاری است‌. سرعت بالا، دقت کافی و خصوصی انجام شدن این فرایند از دلیل‌هایی است که سامانه‌ی ساتنا برای انجام این قبیل تراکنش ها استفاده می‌شود.

سامانه‌ی پایا چیست؟

به زبان ساده، پایا یک سیستم تبادل اطلاعات بانکی است که به بانک‌ها اجازه می‌دهد تمامی تبادلات بین بانکی مشتریان خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

کاربرد اصلی این سامانه، مکانیزه کردن پرداخت‌های خرد بین بانکی با تعداد انبوه برای مشتریان است که پس از تکمیل مراحل پیاده سازی، ارائه خدمات از طریق اینترنت را نیز میسر می‌سازد. به کمک سامانه‌ی پایا، بانک‌های عضو آن می‌توانند بنا به درخواست مشتری، دستور واریز و یا برداشت وجوه در حساب‌های سایر بانک‌ها صادر نمایند.

بیشتر بخوانید: تلفن بانک چیست و چه امکاناتی در اختیار ما میگذارد؟

سامانه‌ی ساتنا چه خدماتی را به متقاضیان ارائه می‌دهد؟

اگر‌ بخواهیم به طور کل سامانه‌ی ساتنا و خدمات آن را تقسیم بندی کنیم، می‌توان آن را به دو نوع زیر تقسیم کنیم.

  • واریز مستقیم:

واریز مستقیم توسط سامانه‌ی ساتنا یکی  از کارایی‌های اصلی این سامانه است. واریز مستقیم شیوه ‌ای از پرداخت است که طی آن صاحب حساب به بانک خود اجازه می‌دهد در زمان‌های خاص، مبلغ یا مبالغی را از حساب وی برداشت نماید و به حساب اشخاص ذینفع در همان بانک یا بانک‌های دیگر انتقال دهد.

  • برداشت مستقیم:

یکی‌ دیگر از موارد و کارایی‌های سامانه‌ی ساتنا برداشت مستقیم است. به طور کل برداشت مستقیم شیوه‌ای از انتقال وجه است که در آن مشتری، به بانک این اجازه را می‌دهد که مبالغ مشخصی را در زمان‌های تعیین‌شده از حساب‌های اشخاص دیگر در بانک‌های مختلف برداشت و به حساب وی واریز نماید. این امر با توافق قبلی طرفین (مشتریان بدهکار و بستانکار) صورت می‌پذیرد.

تفاوت انتقال ساتنا و پایا

تفاوت انتقال ساتنا و پایا

تفاوت انتقال وجه در سامانه‌ی پایا و سامانه‌ی ساتنا در چیست؟

یکی‌ از مواردی که باید برای انتقال وجه و انجام تراکنش‌های بانکی خود به آن توجه کنید، انتخاب راه و سامانه‌ی مناسب برای انجام تراکنش و انتقال‌های بین بانکی و درون بانکی است.

همان طور که در بالا به آن اشاره شده است سامانه‌ی ساتنا برای تراکنش‌های بزرگ و فرایند‌های اقتصادی کلان بسیار مناسب است. درحالی که سامانه‌ی پایا برای تراکنش ها و انتقال‌های خرد و کوچک تر از تراکنش‌های انجام گرفته در سامانه‌ی ساتنا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای انتقال سریع مبالغِ بیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌از ۱۵‌‌‌‌‌‌۰میلیون ریال از سامانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی ساتنا استفاده کنید. انتقال وجه از این طریق طی مدتی کوتاه (کمتراز ۲ ساعت) انجام می‌شود.
چنانچه قصد انتقال مبالغ کمتر از ۱۵‌‌‌‌‌‌۰میلیون ریال یا درخواست انتقال وجه برای روزهای آتی را دارید از سامانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی پایا استفاده کنید. البته انتقال مبالغِ بیش از ۱۵‌‌‌‌‌‌۰میلیون ریال و انتقال وجه به تاریخ روز نیز از طریق این سامانه امکان ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیر است.

مطالب مرتبط با این نوشته