راهنمای رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی

امروزه کاربرد و استفاده از چک بقدری زیاد شده است که همه ما ناگزیر به یادگیری و آموزش قوانین و شرایط صدور چک می باشیم با توجه به اینکه استفاده و کاربرد چک در جامعه از نفوذ بالایی برخوردار می باشد،اما یکی از معضلاتی که هم اکنون شبکه بانکی کشور با آن روبرو می باشد مسئله چک های برگشتی می باشد.اگر احیاناً خودتان حساب جاری و دسته چک دارید و یا اینکه چک شخص دیگری را برگشت زده اید می توانید با خواندن مقاله راهنمای رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی با روند قانونی رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی آشنا شوید.

نکته:شبکه بانکی در صورتی که شما دارای سوابق چک برگشتی باشید و آن را تعیین تکلیف و رفع سوء اثر ننموده باشید خدمات خود شامل دریافت تسهیلات،ضمانت تسهیلات و همچنین افتتاح حساب جاری به شما ارائه نمی کند.

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

در این قسمت با پنج روش رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی آشنا خواهید شد.

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی کلیه امورات مربوط به رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی باید تنها از طریق شعب و واحد های تابعه بانکها انجام پذیرد.

چک

 تامین موجودی

در این روش مشتری مبلغ کسری موجودی خود را به حساب جاری خود واریز می کند و با پس از اینکه ذینفع،چک را پاس نمود بصورت اتوماتیک در سیستم بانک چک از وضعیت برگشت شده به وضعیت نقد شده تغییر حالت می دهد و اگر 10 روز از تاریخ برگشت چک گذشته باشد شعبه اطلاعات چک را جهت رفع سوء اثر از سوابق چک به بانک مرکزی ارسال می کند و معمولاً بعد از چند روز(بیش از 2 روز)چک از سامانه استعلام بانک مرکزی حذف می شود و در سوابق چکهای برگشتی مشتری لحاظ نمی گردد.

ارائه لاشه چک برگشتی به شعبه‌‌

صاحب حساب جاری یا وکیل قانونی وی پس از اخذ لاشه چک از ذینفع، جهت رفع سوءاثر آن را به شعبه ارائه می‌کند‌ و شعبه نیز اقدام به ابطال چک و سپس ارسال اطلاعات به بانک مرکزی جهت رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی می نماید.

ارائه رضایتنامه محضری ذینفع چک به شعبه

‌‌‌‌صاحب حساب جاری مبلغ چک را به ذینفع پرداخت کرده اما لاشه چک (به دلایل مختلف ازجمله مفقودشدن، به سرقت‌رفتن، سوختن و‌‌…) به شعبه تحویل داده نمی‌شود. ‌‌در این هنگام ذینفع چک با حضور در دفترخانه اسنادرسمی رضایت خود را نسبت به چک مورد نظر اعلام کرده و صاحب حساب جاری با ارائه رضایتنامه ممهور به مهر دفترخانه به بانک، درخواست رفع سوءاثر از چک موردنظر را می‌کند و بانک نیز بعد از تغییر وضعیت چک در سیستم داخلی اطلاعات چک برگشتی را به بانک مرکزی ارسال میکنند.

واریز مبلغ چک به حساب جاری و مسدود نمودن آن به‌مدت دو سال

چنانچه دسترسی به ذینفع چک امکان‌‌پذیر نبوده و صادرکننده چک قادر به ارائه لاشه چک یا رضایتنامه محضری ذینفع به بانک نباشد، مشتری می‌تواند معادل وجه چک یا چک‌‌های برگشتی ر ا به‌ سپرده قرض الحسنه جاری خود واریز و از شعبه درخواست کند که مبلغ یا مبالغ واریزی به‌حساب جهت پرداخت چک یا چک‌‌های برگشتی نزد شعبه را مسدود کرده و تا تعیین تکلیف قطعی چک یا حداکثر به‌مدت ۲۴‌ماه قابل برداشت نباشد. این امر در صورتی است که حساب جاری مشتری نزد شعبه مفتوح و توسط مراجع قضایی مسدود نشده باشد. در این صورت بانک با مسدود نمودن مبلغ چک اقدام به رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی می نماید، بدیهی است در صورتی که در این مدت دو سال مشتری بتواند لاشه چک را ارائه کند یا رضایت نامه محضری ذینفع را به بانک ارائه کند می تواند مبلغ مسدود شده خود را آزاد نماید.

ارائه حکم قضائی مبنی بر رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی

و در انتها اگر هیچ یک از موارد فوق انجام نگیرد بعد از گذشت 7 سال از تاریخ برگشت آخرین چک، سوابق آن در سامانه بانک مرکزی پاک می شود.


منبع:

وبسایت بانک مرکزی

بخش نامه های داخلی بانک قرض الحسنه مهر ایران

 

 

 

 

 

0/5 ( 0 نظر )

مطالب مرتبط با این نوشته