ارز مسافرتی
 

دریافت ارز مسافرتی یکی از بزرگترین دغدغه هایی است که هر ایرانی در زمان خروج از کشور با آن مواجه می شود. این که مبلغ ارز چه میزان است، ارز تحویلی چه خواهد بود، کجا و چگونه تحویل خواهد شد و دنیایی دیگر از این دست پرسش ها، مقابل روی هر مسافر ایرانی قرار دارد.

هرآنچه باید درباره ی ارز مسافرتی بدانید

دریافت ارز مسافرتی یکی از بزرگترین دغدغه هایی است که هر ایرانی در زمان خروج از کشور با آن مواجه می شود. این که مبلغ ارز چه میزان است، ارز تحویلی چه خواهد بود، کجا و چگونه تحویل خواهد شد و دنیایی دیگر از این دست پرسش ها، مقابل روی هر مسافر ایرانی قرار دارد. در این نوشته با ما همراه باشید، زیرا چند و چون دریافت ارز مسافرتی را طبق آخرین قوانین و تبصره ها شرح داده ایم.

ارز مسافرتی

وامتا | خرید و فروش وام ,مشاوره بانکی و مالی _کلیک کنید_

چگونه ارز مسافرتی دریافت کنیم ؟

اگر برای مطالعه‌ی جامع این مطلب وقت یا حوصله ی کافی را ندارید، کلیات دریافت ارز مسافرتی را به صورت خلاصه در این قسمت قرار داده ایم؛

مدارک مورد نیاز طبق بخشنامه ی شماره ی ۱۳۰۸۵/۹۷ برای سال ۹۷؛

 • اصل گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران؛
 • کپی گذرنامه؛
 • کپی بلیط هواپیما؛
 • اصل رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور؛
 • کپی ویزای کشور مقصد (اگر ویزا ندارد نیازی نیست)؛
 • تکمیل فرم فروش ارز.

توجه؛ فروش ارز تنها به مسافرانی که در فرودگاه های امام، اصفهان، شیراز، تبریز، ارومیه و اهواز حضور می یابند، صورت می پذیرد.

تبصره؛ هر شخص ایرانی تنها یک بار در سال، آن هم برای مسافرت های هوایی ارز مسافرتی دریافت می کند. اگر مقصد انتخابی با ایران مرز زمینی یا دریایی داشته باشد، مبلغ ارز مسافرتی پانصد یورو، و اگر مقصد این ویژگی را نداشته باشد، نهایتا تا هزار یورو امکان پرداخت وجه ارز مسافرتی وجود دارد.

باید توجه داشت که کودکان زیر دوازده سال، مسافر زمینی، شخص مقیم خارج و گذرنامه های سیاسی این ارز را دریافت نمی کنند.

دو نکته ی فوق العاده مهم؛

 1. زمانی که به بانک ملی برای واریز مبلغ ریالی مراجعه می کنید، حتما یا باید وجه نقد همراه داشته باشید و یا ضروری است که با کارت عابربانک ملی عملیات را انجام دهید.
 2. فروش ارز (فاصله ی خرید در بانک و تحویل در فرودگاه، نهایتا چهار روز کاری خواهد بود و نرخ، ساعت نه و نیم صبح از طرف بانک به طور رسمی اعلام می شود).

اگر پاسخ سوال خود را گرفته اید و در همین حد کلی اطلاعات نیاز داشته اید، کافی است با مدارک ذکر شده در بانک حضور یابید و برای دریافت ارز مسافرتی خود اقدام کنید. اما اگر اصلاحا می خواهید زیر و بم ماجرا را بیرون بکشید و همه ی جزئیات را بدانید، کار را با ما در سطرهای آینده ادامه دهید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره وام ازدواج در سال جدید 

دریافت ارز مسافرتی ؛ دستورالعمل مرحله ای

 1. مدارک پنج گانه ی ذکر شده (اصل گذرنامه، بلیط هواپیما (کاغذی یا الکترونیکی)، اصل کارت ملی، اصل رسید واریز عوارض خروج از کشور، کپی ویزا در صورت وجود) را تهیه کنید و به بانک مراجعه فرمایید. پس از تکمیل فرم تقریبا معادل پانزده هزار تومان برای هر یورو پرداخت خواهید کرد. به دو نکته توجه داشته باشید، اسناد دریافت ارز در سوابق شما باقی می ماند و شاید بانک کارمزد هم اخذ کند.
 2. حالا حداکثر هفت روز گذشته (آخرین اطلاعیه می گوید از بین خرید و تاریخ پرواز حداکثر هفت روز فاصله مجاز است) و شما در یکی از فرودگاه های امام، اصفهان، شیراز، تبریز، ارومیه و اهواز حضور دارید. حواله ی یورو را با خود همراه داشته باشید تا از بانک حاضر در فرودگاه ارزی که در بانک مبلغ ریالی آن را پرداخت کرده اید تحویل بگیرید (اگر رسید حوالی همراه شما نباشد عملا ارزی دریافت نخواهید کرد). بد نیست بدانید آخرین بار که کنترل کردیم (اواسط ماه مهر) بانک های ملی، ملت، سامان، تجارت و پارسیان با قیمت یازده هزار و هشتصد تومان، ارز مسافرتی تحویل می داده اند.
 3. در صورتی که مقصد شما ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده‌ی عربی و یا قبرس باشد، ارزی که دریافت می کنید معادل پانصد یورو خواهد بود. در غیر اینصورت به جز عراق و عربستان، مبلغ هزار یورو تحویل شما می شود.
 4. باجه های بانکی حاضر در فرودگاه به صورت بیست و چهارساعته باز هستند و سرویس می دهند، در نتیجه اصلا نگران نباشید. اما از آنجا که گیت های پرواز از سه ساعت قبل باز می شوند، اکیدا توصیه می کنیم اول وقت مراجعه کنید تا در صف تحویل ارز، خیلی درگیر نباشید. همچنین، اگر خود شما توانایی ایستادن در صف را ندارید، بانک حاضر در فرودگاه، ارز مسافرتی شما را به نماینده شما تحویل خواهد داد (کس دیگری را به صف بفرستید) در نتیجه از این بابت هم نگرانی وجود ندارد.

دریافت ارز مسافرتی

دریافت ارز مسافرتی؛ خیلی سخت و خیلی ساده

تا قبل از این نوسانات عجیب نرخ ارزهای خارجی، هیچکدام از ما این اندازه مشکل و دغدغه نداشتیم. اما شرایط طوری پیش رفت که امروز هر مساله ای که به نوعی با بازار ارز ارتباط دارد، چالشی می شود سخت و نفسگیر. ما سعی کردیم آخرین اطلاعات که مربوط به ماه مهر و آذر همین امسال می شود را به طور دقیق در اختیار شما قرار دهیم، اما برای محکم کاری، این دو نکته ی زیر را هم در نظر داشته باشید.

 1. بانک مرکزی، روزانه مقداری ارز را به بانک هایی که سرویس مذکور را ارائه می دهند، حواله می دهد. این نرخ روزانه تعیین می شود ولی در اکثر موارد تا دو هزار تومان از رقمی که یک صرافی می فروشد پایین تر است. در نتیجه، اگر شرایط دریافت دارید، می ارزد که مشکلات را به جان بخرید و پانصد یا هزار یورو ارز مسافرتی در اختیار بگیرید.
 2. توجه داشته باشید، نرخی که تحت عنوان چهار هزار تومان اعلام می شود، تنها برای واردات دارو و کالاهای مشابه و حساس است، در نتیجه کسی به من و شما با این نرخ، ارز واگذار نمی کند.

در انتها، امیدواریم این نوشته توانسته باشد اطلاعات جامعی درباره ی چگونگی دریافت ارز مسافرتی در اختیار شما قرار دهد. اگر سوال ، انتقاد یا چالشی دارید با ما درمیان بگذارید. همچنین در صورتی که تجربه شخصی شما ثابت کرده فلان بند از بهمان تبصره اجرا نمی شود و مسائلی از این دست، ما را از دریافت تجارب ارزشمند شخصی خود محروم نسازید.

مطالب مرتبط با این نوشته