حمایت و مقاومت ۲ عنصر اساسی در تحلیل تکنیکال به شمار میرود.در بازارهای مالی قیمت توسط عرضه بیش از حد به سمت پایین و با تقاضای خرید زیاد به سمت بالا کشیده می شود. هنگامی که عرضه و تقاضا با هم مساوی باشند قیمت به صورت متعادل حرکت خواهد کرد. در این مطلب  دانلود pdf راهنمای خطوط حمایت و مقاومت با ذکر مثال جهت کمک به آموزش بهتر ارائه می گردد.

حمایت چیست؟

پشتیبانی از سطح قیمتی می باشد که در آن تقاضا برای خرید به اندازه ای قوی هست که از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری می کند.منطق حکم می کند هنگامی که قیمت به سمت حمایت نزول می کند و ارزان تر از قبل می شود خریداران بیشتر از قبل خرید می کنند و فروشندگان میل و رغبت کمتری به فروش نشان می دهند. در آن زمان قیمت به سطح حمایت میرسد و اعتقاد بر این است که تقاضا بر عرضه غلبه میکند و از ریزش سهم به زیر خط حمایت جلوگیری می کند.حمایت همیشه برقرار نیست و گاهی اوقات یک شکست به زیر خط حمایت اتفاق می افتد که در این حالت خط حمایت به مقاومت تبدیل می شود.کاهش به زیر خط حمایت نشان از کاهش علاقه به خرید و افزایش بیشتر انگیزه فروشندگان برای فروش سهم می باشد.در این حالت و با شکست حمایت فروشندگان حاضر می شوند به قیمت های کمتر بفروشند علاوه بر این خریداران نیز حاضر به خرید تا زمانی که قیمت به زیر سطح قبلی نرسد نیستند /این حالت سیگنالی برای فروش سهم می باشد. زمانی که یک حمایت شکسته می شود حمایت پایین تر برای آن سهم فعال می شود.

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

خطوط حمایت کجاست؟

خطوط حمایت معمولاً در زیر قیمت فعلی می باشند.با توجه به اینکه علم تحلیل تکنیکال یک علم دقیق نیست و سلائق شخصی نیز در آن دخیل می باشد گاهی اوقات پیدا کردن نقطه دقیق حمایت بسیار سخت می باشد.علاوه بر این تغییرات قیمتی گاهی می تواند بدون شکسته شدن خط حمایت به زیر قیمت حمایت برسد و مجدداً باز گشت نماید بنابراین نمی توان بصورت دقیق یک عدد را به عنوان خط حمایت در نظر گرفت.اغلب تحلیل گران یک دامنه قیمتی را به عنوان سطح حمایت در نظر می گیرند(معمولاً در صورتی که قیمت بسته شدن ۱٫۸ زیر سطح حمایت باشد).

مقاومت چیست؟

مقاومت سطح قیمتی است که در آن فروشندگان به اندازه ای قوی هستند که با افزایش عرضه خود از صعود سهم(افزایش قیمت) جلوگیری می کنند.منطق حکم می کند هنگامی که قیمت به سطح مقاومت نزدیک می شود فروشندگان فروش خود را بیشتر و خریداران از خرید های خود کاهش دهند. مقاومت همیشه برقرار نمی باشد و شکسته شدن سطح مقاومت نشان می دهد قدرت خریداران بر فروشندگان غلبه کرده و قیمت با صعود و گذشتن از مقاومت آن را به سطح حمایت تبدیل کرده اند.هنگامی که مقاومت شکسته می شود سطح مقاومت بعدی در قیمتی بالاتر ایجاد می گردد.

خطوط مقاومت کجاست؟

خطوط مقاومت معمولاً در قیمت بالاتر از سطح قیمت فعلی می باشند که با استفاده از علم تحلیل تکنیکال در بورس می توان حدود قیمت آن را بدست آورد ولی با توجه به اینکه نمی توان بدقت آن را بدست آورد معمولاً معامله گران یک محدوده قیمتی برای آن مشخص می کنند و در صورتی که قیمت از آن محدوده عبور کرد و به صعود ادامه داد سیگنال خرید صادر شده است و خریداران می توانند با اطمینان بیشتری اقدام به خرید نمایند.

 

 

 

 

مطالب مرتبط با این نوشته