مقاله خصوصیات و ویژگی های  مدیر خوب و موفق

در این مقاله خصوصیات و ویژگی های مدیر خوب و موفق را تهیه نمودیم که می تواند شما را در جهت آشنایی بیشتر با دلایل رفتارهای یک مدیر در وضعیت های مختلف آشنا کند.

رهبر و مدیری بزرگ و موفق شدن چندان کار آسانی نیست، البته آنقدرها هم که نامش نشان می دهد، سخت نیست. برای کامیابی در مدیریت باید خود را آماده گذر از فرازها و فرودهایی کنید که انتظارتان را می کشد.

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

مدیران موفق نه موجودات فرازمینی هستند و نه شعبده باز! آنها افرادی با ویژگی هایی خاص هستند که دستیابی به خصلت ها و پیروی از رفتارشان به شرط داشتن اراده دست یافتنی و امکان پذیر است.

بي شک رسيدن به هر موفقيتي بدون داشتن ابزار و لوازم آن امکان پذير نيست. مديريت هم ابزار خاصي نياز دارد که اصلي ترين آنها کاراکتر و شخصيت مدير است. در اين مقاله چند خصوصيت اخلاقي لازم براي يک مدير موفق را ليست کرده ايم، به اين اميد که با شناخت آنها، از نقاط ضعف و قدرت خودتان و فاصله اي که از لحاظ شخصيتي با يک مدير موفق داريد، آگاه شويد.

خصوصیات و ویژگی های مدیر خوب و موفق:

خصوصیات و ویژگی های مدیر خوب و موفق

خصوصیات و ویژگی های مدیر خوب و موفق

1-انگیزه(motivation):

انگیزش بیانگر نیروهای در درون یک فرد است که بر جهت،شدت و تداوم رفتار داوطلبانه او تاثیر می گذارند.

انگيزه يکي از ويژگي هاي مديران موفق است که حتي مي توان به عنوان يک صفت شخصيتي از آن نام برد. وقتي تاريخچه زندگي مديران موفق بررسي مي شود، همگي آنها داراي انگيزه هاي قوي براي مدير شدن بوده اند.

2-مهارت های ارتباطی(communication skills):

مدير، زماني در امر مديريت موفق است که قادر به سخنراني مفيد و اثربخش در اماکن عمومي و بين زيردستانش باشد. رهبر يا مدير بايد قادر به برقراري ارتباط با سبک و شيوه خاص سازمان يا گروه بوده و پيام و منظور او مناسب با فهم و درک شنوندگان و حضار باشد. براي مثال کلمات پيچيده و تخصصي نمي تواند براي کارکناني که داراي دانش تخصصي محدود هستند مفيد باشد. کارکنان آموزش ديده مي توانند منظور خاص مدير را درک کنند، اما زيردستاني که داراي محدوديت در آموزشهاي رسمي هستند، ممکن است منظور مدير را درک نکنند. در کل زبان مدير بايد متناسب با ويژگي ها، معلومات و اطلاعات زيردستان باشد.  در یک کلام یعنی بدانید با چه کسی چگونه صحبت کنید. مهارت برقراری ارتباط با دیگران براساس سن و جنسیت و شرایطی که شخص دارد، مهارتی است که برخورداری از آن مدیران را یک گام دیگر به موفقیت نزدیک تر می کند.

3-استقامت(stamina):

از آنجايي که تغييرات کوچک و بزرگ در باورها و عقايد زيردستان به صورت تدريجي و با صرف وقت ايجاد مي شود، مديري موفق است که براي تلاش چندين ساله آماده و در اين راه داراي روحيه مقاومت و پشتکار بوده و از هيچ گونه تلاشي دريغ نکند و آماده رويارويي با ناکامي ها و شکست ها باشد.

4-صبر و شکيبايي(patience):

صبر، شکيبايي و خودنظمي از صفات اصلي و اساسي مدير است. مدير هميشه بايد به خاطر داشته باشد که گذشت زمان، عنصري ضروري براي مديريت و اعمال تغييرات است. براي بسياري از مديران جوان، صبر و مقاومت بسيار دشوار است. آنها بايد آگاه باشند که پذيرش عقايد جديد و تغيير در رفتار زيردستان زماني صورت مي گيرد که زمان لازم براي تفکر در مورد تغييرات وجود داشته باشد.

5-ذکاوت و زيرکي(wisdom and wit):

يک مدير موفق، مديري است که نسبت به خواسته هاي زيردستانش آگاهي دارد. تأمين خواسته هاي زيردستان عامل موثري در گسترش اعتماد آنان به مدير است. مدير باهوش و با ذکاوت، مديري است که بتواند به طور دقيق وضعيت خلقي زيردستان را تشخيص داده و به رفع ناراحتي ها و مشکلات روحي آنها بپردازد. توانايي گوش دادن از مهارت هاي ضروري يک مدير خوب و موفق است. مدير بايد با زيردستان تماس داشته و در جريان مشکلات و ناراحتي هاي آنان باشد.

6-راستي و صداقت(truth) :

مدير نياز به اصل صداقت و اطمينان در برخورد با زيردستانش دارد. زيردستان اغلب از مديري اطاعت مي کنند که صادق و قابل اطمينان باشد. پذيرا بودن و خلوص، دو ويژگي هستند که اغلب زيردستان از آن تقدير مي کنند و دوست دارند که مدير آنان داراي اين دو ويژگي باشد. راستي و صداقت مدير باعث گسترش روابط زيردستان با وي و حرف شنوي آنها و در نتيجه مديريت اثربخش مي شود.

7-تشويق و پاداش دادن(Encourage and reward):

یکی دیگر از خصوصیات و ویژگی های مدیر خوب و موفق تشویق و پاداش دادن است،همه افراد دوست دارند به خاطر کارهايي که براي سازمان انجام مي دهند از آنها قدرداني و تعريف شود. مديري موفق است که بتواند به موقع و به طرز مناسبي کليه کارکنان تحت امرش را که به گونه اي مفيد و اثربخش براي سازمان کار مي کنند، مورد تشويق قرار دهد؛ حتي تشويق کلامي و در اين راه رعايت عدل و انصاف را نيز بکند.(پاداش بر اساس عملکرد فردی و تیمی و در صورت رسیدن به اهداف پیش بینی شده سازمان باعث ایجاد رضایت در کارکنان از مدیران خود می شود).

8-قدرت پيش بيني(Predictive power):

مدير موفق، مديري است که در تعيين احتمالات، واقع بين باشد. مدير بايد هنر درک امکانات و احتمالات را داشته باشد. بايد از خصوصيات، توانايي ها، امکانات، ميزان حمايت زيردستان و سازمان مربوطه، نقاط ضعف و قوت خود و احتمال موفقيت برنامه هاي طراحي شده اطلاع کامل داشته باشد. در نهايت مدير بايد آشنايي کامل با قوانين احتمالات داشته باشد. قدرت پيش بيني ارزش زيادي براي يک مدير دارد.

9-تفويض قدرت(Delegation of power):

حتي بهترين مديران نمي توانند به تنهايي از عهده شغل مديريت برآيند. آنها نياز به ترغيب زيردستان براي انجام کارهاي سازمان دارند. بايد به زيردستان اعتماد کنند و قادر به تفويض مسئوليت ها بين آنها باشند. ويژگي مشترک در تمام مديران موفق، توانايي آنها در کار گروهي و پيوند با زيردستاني است که قادر به همکاري در جهت اداره بهينه سازمان هستند.

10-احترام به زیردستان(Respect for subordinates):

برخی مدیران تصور می کنند کسر شانشان است که به کارمندی که زیر دستشان کار می کند، احترام بگذارند و تنها راه برخود با آنها عصبانیت و تحکم است. اما از آنجایی که عصبانیت و نه تحکم هیچیک از جمله ویژگی های مدیران موفق نیستند، چنین مدیرانی نباید به موفقیت خود چندان امیدوار باشند.

مدیر موفق آن کسی است که به جای تحقیر کارمند خود، برای او ارزش و اعتبار قائل شود.

11. داشتن آرامش و آرامبخش بودن(Peace):

از جمله ظریف ترین و مهمترین تفاوت های مدیر موفق و مدیر معمولی همین آرامبخش بودن است. مدیر معمولی، عبوس و جدی تنها باعث ترس کارمندان و در نتیجه پایین آمدن بازده کاری آنها می شود. در حالیکه مدیر موفق هم خود آرامش دارد و هم باعث آرامش دیگران می شود.

 

0/5 ( 0 نظر )

مطالب مرتبط با این نوشته