حساب پس‌انداز
 

به احتمال زیاد هنگامی که قصد باز کردن یک حساب بانکی داشته‌اید، با اصطلاح «حساب پس‌انداز» برخورد کرده‌اید. برای باز کردن یک حساب بانکی، موارد گوناگونی در برابر شما قرار دارند و یکی از این موارد، حساب پس‌انداز است.

برای انتخاب بهتر یک گزینه برای باز کردن حساب، بایستی به تمامی توقعات و احتیاجات خود توجه داشته باشید. برای مثال بایستی از پیش بدانید که قصد شما از باز کردن حساب مورد نظر چیست؟ آیا جهت گرفتن وام حساب باز می‌کنید و یا جهت دریافت سود بانکی؟

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

دانستن هدف و مقصود برای باز کردن یک حساب در یک بانک معتبر می‌تواند نقش زیادی در پیشرفت مالی شما و پشت سر گذاشتن موانع جهت رسیدن به قله‌ی موفقیت ایفا کند.

در این نوشته به تعریف حساب پس‌انداز و مزایای استفاده از آن می‌پردازیم به امید آن که راهنمایی مختصر و مفید باشد برای کسانی که قصد باز کردن حساب بانکی دارند، اما آشناییِ چندانی با انواع حساب ندارند.

حساب پس‌انداز

تعریف حساب پس‌انداز

حساب پس‌انداز حسابی است که دارنده‌ی آن پول خود را در بانک پس‌انداز می‌کند و بانک می‌تواند با کار روی پول مورد نظر، به دارنده‌ی حساب بهره بدهد. چون در برخی موارد دارنده‌ی این نوع حساب‌ها به قصد کمک به بانک و شرکت در اعمال معنوی حساب باز می‌کنند، به آن سپرده‌ی قرض‌الحسنه نیز گفته می‌شود.

مزایای حساب پس‌انداز

به طور کلی داشتن یک حساب پس‌انداز، می‌تواند به مثابه‌ی یک پشتوانه در نظر گرفته شود. با داشتن یک حساب پس‌انداز می‌توانید کارت بانکی داشته باشید و از مزایای متعدد کارت بانکی استفاده نمایید. علاوه بر این، حساب پس‌انداز به شما کمک می‌کند تا پول خود را در جایی امن نگهداری کنید.

اگر برای کودکان خود در همان دوران کودکی حساب پس‌انداز باز کنید، می‌توانید آن‌ها را در زمینه‌ی صرفه‌جویی در مخارج و همچنین برنامه‌ریزی برای زندگی بهتر یاری کنید.علاوه بر این موارد، گاه برای اخذ وام بایستی یک حساب پس‌انداز برای مدتی مشخص در بانک داشته باشید.

به طور خلاصه مزایای داشتن حساب پس‌انداز، عبارت‌اند از:

۱- شرکت در قرعه‌کشی بانک‌ها

۲- پس‌انداز پول برای آینده

۳- کمک به برنامه‌ریزی مالی زندگی

۴- داشتن کارت بانکی و استفاده از مزایای کارت بانکی مانند پرداخت آنلاین، انتقال وجه و …

۵- نگهداری پول در یک جای امن و مطمئن

۶- اخذ وام

حساب پس‌انداز

چند نکته

  • در بانکداری بدون ربا، دادن سود ممنوع است، اما گاهی برای تشویق مردم جهت باز کردن حساب، جوایزی مد نظر قرار می‌دهند.
  • برای حساب پس‌انداز علاوه بر کارت بانکی، امکان ارائه‌ی دفترچه از سوی بانک نیز وجود دارد.
  • هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی می‌توانند دارای این نوع حساب باشند.

نویسنده: آرش شمسی

منابع:

Investopedia

 سایت حوزه

بانکی دات آی آر

 

0/5 ( 0 نظر )

مطالب مرتبط با این نوشته