ریچارد تالر استاد دانشگاه شیکاگو و یکی از سرآمدان اقتصاد رفتاری برنده‌ی جایزه‌ی نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ شد. او، که در اورنج شرقی در ایالت نیوجرسی آمریکا در ۱۲ سپتامبر ۱۹۴۵ متولد شده است، این جایزه را برای تحقیق و فعالیت بر روی «رفتارشناسی اقتصادی» برنده شد. تالر دکترای خود را در سال ۱۹۷۴ از دانشگاه روچستر در نیویورک دریافت کرده است.

در دهه‌های اخیر، اقتصاد رفتاری جایگاه ویژه‌ای در تئوری‌های اقتصادی یافته است. بیش از هر دانشمند دیگری، این پیشرفت‌ها مدیون مطالعات تالر بوده است. تالر یکی از پیشگامان بررسی رفتارها در علم اقتصاد به شمار می‌رود.

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

جایزه‌ی نوبل اقتصاد

توضیحی مختصر در مورد اقتصاد رفتاری

تالر در مطالعات خود نشان داده است که اشخاص مطابق با تئوری‌های اقتصادی رفتار نمی‌کنند. او بر این عقیده است که مردم پول نقد خود را در «حساب‌های روانی» مجزایی به مانند پول رهن، پول تعطیلات و پول بازنشستگی می‌گذارند. سرمایه‌گذاران نیز به اخبار غیرقابل پیش‌بینی توجه بیش از اندازه می‌کنند. مردم بسیار به عدالت اهمیت می‌دهند و مایل‌اند برای مجازات افرادی که رفتاری ناعادلانه داشته‌اند هزینه بپردازند.

در این رابطه دولتمردان در اکثر کشورها با استفاده از یافته‌های تالر به دنبال کاهش فقر، افزایش اشتغال و بهبود سلامت افراد جامعه هستند.

جایزه‌ی نوبل اقتصاد

روند اعطای جایزه‌ی نوبل اقتصاد

جایزه‌ی نوبل اقتصاد از سال ۱۹۶۹ هرساله توسط بانک سوئد و آکادمی علمی رویال سوئد به یاد آلفرد نوبل اعطا می‌شود.

روند اعطای جایزه‌ی نوبل اقتصاد در هر سال به این ترتیب است که ابتدا متقاضیان جایزه‌ی نوبل در کمیته نوبل آکادمی علمی رویال سوئد ثبت نام می‌کنند و کمیته‌ی نوبل مسئول انتخاب کاندیداها از بین تمامی ثبت نام شوندگان است.

برنده یا برندگان نهایی جایزه‌ی نوبل اقتصاد با رای‌گیری اعضای کمیته نوبل انتخاب خواهند شد. تا سال ۲۰۱۶، به جز ۷ درصد برندگان این جایزه، باقی از آمریکای شمالی یا اروپای غربی بوده‌اند و تا کنون یک زن برنده‌ی این جایزه شده است.

کمیته نوبل اقتصاد از سوی بانک سوئد اولین بار در سال ۱۹۶۸ نهادینه شد و اولین جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۶۹ به «رنجر فریچ» و «جان تینبرگن» به خاطر توسعه و کاربردی کردن مدلهای پویا در تحلیلهای اقتصادی داده شد.

 

از سال ۱۹۶۹ تاکنون ۴۹ جایزه نوبل علوم اقتصادی به ۷۸فرد برگزیده اعطا شده است.

سال گذشته جایزه نوبل اقتصادی به طور مشترک به اولیور هارت از دانشگاه هاروارد و بینت هولمستروم از دانشگاه ام آی تی به خاطر تلاش‌هایشان برای تئوری قراردادها اعطا شد.

سال ۲۰۱۳ یکی از کاندیداهای دریافت این جایزه، محمد هاشم پسران اقتصاددان ایرانی مقیم آمریکا بود. وی برای تحقیقات در «معیارهای اقتصاد سنجی در سری زمانی» به عنوان یکی از نامزدهای دریافت این جایزه در سال جاری معرفی شده بود.

مطالب مرتبط با این نوشته