تشکیل صندوق قرض الحسنه خانوادگی:

یکی از راههای رفع احتیاجات ضروری و نیازهای کوچک اشخاص دریافت وام قرض الحسنه می باشد که با توجه به شرایط سخت و زمان بر بودن دریافت تسهیلات قرض الحسنه  از شبکه بانکی می توان با تشکیل صندوق قرض الحسنه خانوادگی در مواقع اضطراری و همچنین با سازو کارهای قانونی و به سرعت جهت دربافت تسهیلات قرض الحسنه اقدام نمایند و از مزایای آن بهره مند شوند.یکی از عقود اسلامی که در جامعه بسیاز طرفدار و متقاضی دارد عقد قرض الحسنه می باشد،لذا تلاش جهت دریافت تسهیلات قرض الحسنه همواره وجود دارد اما با توجه به محدودیت های منابع قرض الحسنه بانکها شبکه بانکی قادر به پاسخ به همه نیاز ها نمی باشد،اما خانواده ها و طوایف فامیلی می توانند با تشکیل صندوق قرض الحسنه خانوادگی و تجمیع منابع کوچک خود،نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به اعضا صندوق اقدام نمایند.

تشکیل صندوق قرض الحسنه خانوادگی

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

صندوق های قرض الحسنه خانوادگی(فامیلی) با صندوق های قرض الحسنه ای که در سطح شهر ها وجود دارند یک تفاوت اساسی دارند و آن اینست که در تشکیل صندوق قرض الحسنه خانوادگی نیازی به دریافت مجوز نمی باشد و اعضای آن نیز از بین فامیل و بستگان می باشند در حالی که در صندوق های قرض الحسنه حتماً باید از مراجع ذیصلاح مجوزات لازم اخذ گردد. بنابراین شما می توانید نسبت به تشکیل صندوق قرض الحسنه خانوادگی بدون نیاز به اخذ مجوز اقدام نمایید و علاوه بر اینکه از اجر اخروی بهره مند شوید با استفاده از درآمد آن اشتغالزایی نمایید و حتی سودی نیز عاید خودتان شود.

تشکیل صندوق قرض الحسنه خانوادگی علاوه بر اینکه می تواند احتیاجات ضروری شما به وام را رفع نماید شما را از بروکراسی و قوانین  دست و پاگیر بانکها نیز رهایی می بخشد.

در ابتدای تشکیل یک صندوق قرض الحسنه خانوادگی باید اساسنامه آن نوشته شود و به امضای 7-5 نفر از اعضای منتخب(هیئت مدیره) برسد در اساسنامه قوانین و تبصره ها را تدوین میکنند در این روند همه اعضا می توانند نظر بدهند اما اساسنامه کلی باید به امضای اعضای منتخب برسد.

صندوق قرض الحسنه فامیلی

در بند های اساسنامه باید موارد زیر مشخص شوند:

1-باید مبلغ واریزی هر عضو صندوق مشخص باشد.(می تواند برای همه مساوی باشد و یا متغیر باشد تا همه اعضا بتوانند عضو شوند، البته دسته بندی ها باید مشخص باشد که چه مبالغی می توانند به عنوان حداقل جهت عضویت واریز شود).

2-دوره انتظار اولین پرداخت باید مشخص شود(اولین وام چند ماه بعد از تشکیل صندوق قرض الحسنه خانوادگی باید واریز شود)

3-پس از طی دوره انتظار هر یک از اعضا می توانند درخواست وام نمایند.

4-با توجه به منابع جمع آوری شده می توانیم 80 درصد آن را به عنوان تسهیلات به اعضا پرداخت نماییم(به طور مثال اگر شما 50 عضو داشته باشید و حق عضویت ماهانه مبلغ 500 هزار ریال(50 هزار تومان) باشد بعد از 6 ماه موجودی صندوق شما برابر است با 150 میلیون ریال(15میلیون تومان) که 80 درصد آن معادل 12 میلیون تومان می باشد و می توانید به 24 نفر از اعضا وام 500 هزار تومانی و یا به 12 نفر وام 1 میلیون تومانی پرداخت نمایید. علاوه بر آن از 20% باقیمانده در صورت نیازهای بسیار ضروری اعضا به آنها وام پرداخت نمایید.باید توجه داشت که اقساط وام باید کوتاه مدت باشد تا بازگشت منابع و گردش پول سریعتر انجام و قدرت وام دهی به اعضای باقیمانده بیشتر شود.

5-حتماً باید کارمزد وام ها تعیین شود تا جهت هزینه های جاری و در صورت نیاز حقوق شخصی که به امور صندوق می پردازد پرداخت شود،باید توجه کرد دلیل عدم موفقیت بسیاری از صندوق های قرض الحسنه خانوادگی عدم تعیین کارمزد می باشد.

6-باید شرایط پذیرش اعضای جدید در اساسنامه مشخص باشد.(بهتر است جهت جذب افرادی که در اواسط کار به صندوق قرض الحسنه خانوادگی می پیوندند تمهیدات مناسب اندیشیده شود تا اگر اعضا قبلی در وسط کار منصرف شدند منابع جدید جایگزین جذب نمائیم.

7-تعیین نحوه تشکیل جلسات.(بهتر است بصورت ماهانه تشکیل شود)

8-انتخاب بازرس و حسابرس جهت حسابرسی و همچنین پیگیری اقساطی که احیاناً توسط اعضا به موقع پرداخت نمی شوند.

از آنجا که نظارت بر منابع و مصارف اساس حیات یک صندوق قرض الحسنه خانوادگی می باشد لذا پیشنهاد میگردد به صورت منظم و با دقت کافی درصد نسبت مصارف به منابع توسط اعضای اصلی کنترل و نظارت کافی صورت گیرد.

می توان جهت تشویق اعضا در پایان هر سال سود از محل کارمزد را پس از کسر هزینه ها به حساب اعضا واریز نمود یا با انجام قرعه کشی بین اعضا به آنها هدیه ای بدهیم.

همه مراحل فوق را می توان با استفاده از نرم افزار های صندوق قرض الحسنه خانوادگی نیز انجام داد.و با استفاده از نرم افزار، مدیریت بهتری بر آمارهای صندوق انجام دهید.

.

مطالب مرتبط با این نوشته