تاریخچه بانک‌های ایران
 

در دو بخش پیشین از تاریخچه بانک‌های ایران به تاریخچه بانک‌های سپه، ملی ایران، ملت، صادرات، تجارت و مسکن پرداخته شد. در این بخش از تاریخچه بانک‌های ایران به تاریخچه بانک کشاورزی، بانک رفاه کارگران و بانک پاسارگاد پرداخته خواهد شد.

۱- تاریخچه بانک کشاورزی

الف) سال تأسیس:

بانک کشاورزی در چند مرحله تأسیس گردیده است. این بانک ابتدا با نام «بانک فلاحتی و صنعتی» در سال ۱۳۱۲، یا به طور دقیق در بیست و یکم خرداد ماه سال ۱۳۱۲، فعالیت خود را آغاز کرده است. پس از آن در اواخر سال ۱۳۱۸ تغییراتی در اساس‌نامه‌ی این بانک صورت گرفته و در نهایت در همان سال بانک فلاحتی و صنعتی به بانک «کشاورزی و پیشه و هنر» تغییر نام داده است.

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

اما ۱۴ سال بعد، یعنی در سال ۱۳۳۲، بانک کشاورزی و پیشه و هنر به بانک کشاورزی ایران تغییر نام داده و پس از آن نیز در سال ۱۳۴۲، این بانک نامِ بانک اعتبارات کشاورزی و عمران و روستایی ایران را به خود گرفته است. سه سال بعد صندوق توسعه‌ی کشاورزی ایران تأسیس گردیده است.

تاریخچه بانک‌های ایران

در سال ۱۳۴۸، باری دیگر نام این بانک تغییر یافته و به بانک تعاون کشاورزی ایران تبدیل شده است. صندوق آن نیز به بانک توسعه کشاورزی تغییر نام داده است.

اما در نهایت در سال ۱۳۵۸، بانک کشاورزی با ادغام دو بانک توسعه و تعاون کشاورزی و چند مؤسسه‌ی مالی دیگر، که با کشاورزی در ارتباط بوده‌اند، با نام بانک کشاورزی ایران تأسیس گردیده است.

۲- بانک رفاه کارگران

الف) سال تأسیس:

در ادامه‌ی تاریخچه بانک‌های ایران نوبت به تاریخچه بانک رفاه کارگران می‌رسد. این بانک، که با هدف تأمین رفاه کارگران تأسیس شده است، در بیست و هفتم مردادماه سال ۱۳۳۹ به ثبت رسیده و فعالیت اصلی خود را از ششم فروردین ماه سال ۱۳۴۰ آغاز کرده است.

تاریخچه بانک‌های ایران

ب) سرمایه‌ی اولیه:

سرمایه‌ی اولیه بانک رفاه کارگران، که از سوی سازمان تأمین اجتماعی تأمین گردیده است، ۴۰۰ میلیون ریال بوده است.

د) خصوصی شدن بانک رفاه کارگران:

پس از تصویب اساس‌نامه‌ی جدید بانک رفاه کارگران در مهر ماه سال ۱۳۹۰، این بانک در بیستم خردادماه سال ۱۳۹۱ رسماً خصوصی شد. خصوصی‌ شدن بانک رفاه کارگران موجب آن شد که در آن دوره، سرمایه‌ی این بانک از ۸۹۵ میلیارد ریال به ۴۰۰۰ میلیارد ریال برسد.

ج) تعداد شعب:

بانک رفاه کارگران، که در ابتدای کار خود تنها دو شعبه در تهران و اصفهان داشت، اکنون حدود ۱۳۰۰ شعبه در سراسر کشور دارد. پرسنل این بانک نیز بالغ بر ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر هستند.

۳- تاریخچه بانک پاسارگاد

الف) سال تأسیس:

بانک پاسارگاد در بیست و دوم شهریورماه سال ۱۳۸۴ با مجوز ه/۲۸۴۹ تأسیس شد.

ب) سرمایه اولیه:

در هنگام تأسیس، این بانک ۳۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه داشت که از این مقدار، ۲۰۰۰ میلیارد آن توسط مؤسسان پرداخت گردیده و ۱۵۰۰ میلیارد ریال آن از طریق پذیره‌نویسی همگانی از ۳۴ هزار نفر خریداری شده است.

سرمایه‌ی کنونی این بانک، بیشتر از ۵۰ هزار میلیارد ریال است.

ج) تعداد شعب:

بانک پاسارگاد اولین شعبه‌ی خود را در مشهد افتتاح کرد. در حال حاضر، تعداد شعبات این بانک در سراسر کشور ۳۲۷ شعبه می‌باشد.

در بخش بعدی از تاریخچه بانک‌های ایران به تاریخچه برخی از بانک‌های خصوصی پرداخته خواهد شد.

بخش اول

بخش دوم

 

0/5 ( 0 نظر )

مطالب مرتبط با این نوشته