تاریخچه بانک‌های ایران
 

تاریخچه بانک‌های ایران عنوان چند بخشی است که قرار است در آن‌ها نگاهی مختصر به سال پیدایش، سرمایه هنگام پیدایش و برخی مسائل دیگرِ مربوط به تاریخچه بانک‌های ایران داشته باشیم. با ایران بانکر همراه باشید و برای آشنایی بیشتر با تاریخچه بانک‌های ایران این چند بخش را از دست ندهید.

۱- تاریخچه بانک سپه

الف) سال تأسیس:

بانک سپه، به مثابه‌ی نخستین بانک ایرانی، در سال ۱۳۰۴ در قالب چند مغازه تأسیس شد و در ۲۴ اسفند ۱۳۰۴ به طور رسمی، اولین شعبه‌ی آن در شهر رشت دایر گردید.

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید
تاریخچه بانک‌های ایران

اولین شعبه بانک سپه در رشت

ب) سرمایه‌ی اولیه‌:

سرمایه‌ی اولیه‌ی بانک سپه به هنگام تأسیس، سه میلیون و ۸۸۳ هزار و ۹۵۰ ریال بود.

ج) تعداد شعبات:

با وجود آن که بانک سپه در ابتدای کار خود از چند باب مغازه و پس از آن از یک شعبه در رشت برخوردار بود، اما در حال حاضر بیش از ۱۸۰۰ شعبه در سراسر ایران و جهان دارد.

۲- تاریخچه بانک ملی ایران

الف) سال تأسیس:

با پایان جنگ جهانی اول و به تبع آن خروج اشغال‌گران از ایران، مجلس قانون تأسیس بانک ملی ایران را در تاریخ ۱۴ اردیبهشت سال ۱۳۰۶ به تصویب رسانید و پس از تصویب اساس‌نامه‌ی بانک ملی ایران توسط کمیسیون مالیه‌ی مجلس، سرانجام در بیستم شهریور سال ۱۳۰۷، فعالیت رسمی بانک ملی ایران در شهر تهران آغاز شد.

تاریخچه بانک‌های ایران

یکی از قدیمی‌ترین شعب بانک ملی ایران

ب) سرمایه‌ی اولیه:

بانک ملی ایران، از نخستین بانک‌‌های ایران، با سرمایه‌ی ۲۰ میلیون ریال آغاز به کار کرد. ۷ سال بعد و در سال ۱۳۱۴ این میزان به ۳۰۰ میلیون ریال رسید. اما در سال ۱۳۳۱، یعنی ۱۷ سال بعد، ۳۰۰ میلیون ریال به ۲ میلیارد ریال افزایش یافت.

ج) تعداد کارکنان:

تعداد کارکنان بانک ملی ایران در هنگام آغاز فعالیت، تنها ۲۷ نفر بود. این در حالی است که بانک ملی ایران در حال حاضر بیش از ۴۵ هزار کارمند دارد.

د) افتتاح نخستین نمایندگی بانک ملی ایران در خارج از کشور:

نخستین نمایندگی بانک ملی ایران در خار از کشور در کشور آلمان و شهر هامبورگ افتتاح شد. این اتفاق، مربوط به سال ۱۳۲۷ می‌باشد.

۳- تاریخچه بانک ملت

الف) سال تأسیس:

بر اساس مصوبه‌ی بیست و نهم آذرماه سال ۱۳۵۸ و با ادغام بانک‌های تهران، داریوش، بین‌المللی ایران، عمران، بیمه‌ی ایران، پارس، تجارت خارجی، اعتبارات تعاونی و توزیع، ایران و عرب و فرهنگیان، بانک ملت فعالیت خود را در تاریخ سی و یکم تیرماه سال ۱۳۵۹ به طور رسمی آغاز کرد.

تاریخچه بانک‌های ایران

ساختمان مرکزی بانک ملت

ب) سرمایه‌ی اولیه:

سرمایه‌ی اولیه‌ی این بانک، به واسطه‌ی ادغام بانک‌ها به ۳۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال رسید.

*****

در بخش بعدی و در ادامه‌ی تاریخچه بانک‌های ایران نیم نگاهی به تاریخچه بانک صادرات، بانک تجارت و بانک مسکن خواهیم داشت.

بخش دوم

بخش سوم

گردآوری: آرش شمسی

 

مطالب مرتبط با این نوشته