یکی از مهمترین  وظایف یک بانک جذب منابع و سپرده های مردمی و دولتی(تجهیز منابع) می باشد.اما نیک می دانیم در مسیر رسیدن به این هدف رقبایی جدی و قدرتمند بر سر راهمان وجود دارند که به دنبال افزایش منابع و جذب سپرده های مشتریان می باشند.اما چگونه می توانیم مشتریان را به سمت بانک خودمان سوق دهیم تا نسبت به سایر رقبا موفق تر عمل کرده باشیم. در این مطلب تعدادی از مهمترین روش های جذب مشتریان بانکی تشریح می شود که شما به عنوان یک بانکدار حرفه ای و فعال در فضای رقابتی بتوانید حداکثر استفاده را از شرایط یکسان و غیر یکسان ببرید.

جذب

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

بهترین روش های جذب مشتریان بانکی

همانطور که می دانیم در سیستم بازاریابی هزینه پیدا کردن مشتریان جدید به مراتب سنگین تر از هزینه حفظ مشتریان کنونی می باشد.بنابراین در شرایطی که اکثر بانک ها خدمات یکسان و مشابهی را ارائه میدهند باید بتوانیم یک مزیت رقابتی قدرتمند،محسوس و قابل لمس توسط مشتریان ایجاد نمائیم.طبیعتاً در صورتی که بتوانیم این مزیت رقابتی را ایجاد کنیم می توانیم مشتریان را به مشتریان وفادار تبدیل کنیم. اما باید بدانیم مهمترین اولویت های مشتریان برای انتخاب یک بانک چه چیزی می تواند باشد. در ذیل به مهمترین اولویت های مشتریان برای انتخاب یک بانک خواهیم پرداخت.

در تحقیقاتی که در سطح شهر تهران انجام شده نتایج جالبی بدست آمده که نتیجه آنها اولویت های زیر می باشد.

1-مهمترین اولویت مشتریان برای انتخاب یک بانک میزان سود سپرده ها و سود تسهیلات آنها می باشد:برای سپرده کردن مشتریان معمولاً دوست دارند سپرده های خود را نزد بانکی تودیع نمایند که بیشترین سود را به آنها پرداخت نمایند.و همچنین مشتریان متقاضی دریافت وام به دنبال بانکی می باشند که کمترین سود و کارمزد تسهیلات را دریافت نماید. بنابراین عامل فوق(قیمت تمام شده) مهمترین دلیل بیرونی برای جذب مشتریان می باشد.

2-از میان عوامل درونی نیز مهمترین عامل موثر بر جذب مشتریان عامل انگیزش مادی کارکنان می باشد. از نقطه نظر مشتریان بهبود روابط اجتماعی کارمندان با مشتریان،عرضه خدمات مطلوب و سریع،ویژگی های فردی مثبت کارکنان موجبات افزایش سپرده ها و جذب مشتریان را فراهم می کند.

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر جذب منابع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نزدیکی محل بانک
  • دوستانه بودن کارمندان
  • تجربه قبلی خوشایند در دریافت تسهیلات
  • توصیه بوسیله دوستان
  • نفوذ خویشاوندان و …

  مهمترین دلایل وفاداری مشتریان

  • جلب اعتماد مشتری:

مدیران موفق به این نتیجه رسیده اند که برای وفادار نگه داشتن مشتریان ناگزیر به جلب اعتماد آنها می باشند. از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر جلب اعتماد مشتریان می توان به ارتباط صمیمانه با مشتریان،ارائه مشاوره مفید به آنها،کارکنان مسلط به بانکداری،انعطاف پذیری در ارائه خدمات اشاره نمود.

  • نیروی انسانی کارآمد:

کارمندانی با دانش روز،ظاهری آراسته همراه با برخوردی مهربانانه و صمیمی که به سریعترین شکل ممکن کار مشتریان را انجام میدهند می تواند وفاداری مشتریان را تا حدود زیادی تضمین کند.

  • ارائه خدمات با سرعت و دقت:

از جمله مواردی که مشتریان حساسیت زیادی روی آن دارند سرعت عمل کارکنان می باشد.مدیران شعب می توانند با گماردن نیروهای مسلط،سریع و با دقت خود برای انجام این نوع مشتریان رضایت آنها را جلب کنند.

  • مطلوبیت محیط داخلی بانک ها:

یک محیط مطلوب می تواند بر بهره وری کارکنان تاثیر بسزایی داشته باشد.یکی از دغدغه های مدیران ارشد و میانی فراهم آوردن محیطی شاداب و امن جهت احساس لذت بخشی به مشتریان و کارکنان می باشد.

  • ارائه خدمات خاص:

برخی از مشتریان انتظار دارند بانک خدماتی خاص هر چند اندک به آنها ارائه دهد.بنابراین بانکها می بایست محیط مناسب با امکانات رفاهی از قبیل آبسردکن،سیستم سرمایش و گرمایش،پارکینگ،فضای استراحت مناسب و … جهت مشتریان خود فراهم کنند.


بهترین روش های جذب مشتریان بانکی

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط با این نوشته